ارتباط بین بازدهی پورتفوی سهام و نسبت­های مالی آن در بورس -پايان نامه ارشد

دانلود پایان نامه

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 ارتباط بین بازدهی پورتفوی سهام و نسبت­های مالی آن در بورس اوراق بهادار تهران 

قسمتی از متن پایان نامه :

.

2-14-3-2- تعداد سهام مورد نياز براي کاهش ريسک سبد سهام (پژوهش­هاي تجربي)

يک پورتفوي که متشکل از تعداد زيادي سهام است فقط داراي ريسک سيستماتيک است؛ زيرا همانطور که نمودار شماره 2 نيز نشان مي­دهد، ريسک غير سيستماتيک يکديگر را حذف و خنثي مي­کنند. هنگامي که تعداد سهام يک پورتفوي به 40 مي­رسد، افزايش سهام نمي­تواند انحراف معيار آن پورتفوي را کاهش دهد. بنابراين نرخ بازده مورد توقع صاحبان پورتفوي (سهامي که داراي ريسک باشد) فقط به نرخ بازده مورد انتظار و ريسک پورتفوي سيستماتيک آن مجموعه بستگي دارد و به هيچ وجه به ريسک و بازده تک­تک آن سهام موجود در بازار بستگي نخواهد داشت(نوو، 1380).

گوردن (2004) معنقد است که، مديران سبد اوراق بهادار نبايد بيش از حد حساس شوند و ثروت خود را بر دارايي­هاي بسيار متنوع توزيع کنند. اگر سبد شامل 10 تا 15 سهم متفاوت باشد احتمالا حداکثر منافع حاصل از تنوع بخشي ساده به­دست مي­آيد. تشکيل سبد با تعداد سهام بيشتر باعث تنوع بخشي بيهوده مي­شود و بايد از آن اجتناب کرد. مطالعه وي نشان مي­دهد که چنانچه 10 تا 15 سهم متفاوت براي سبد انتخاب شود، بدون اينکه بازدهي کاهش يابد به ترتيب 93 و 95 درصد از ريسک غير سيستماتيک از بين مي­رود.

گاب[1] (1992) معتقد است که براي تنوع بخشي مناسب و خوب لازم نيست در تعداد زيادي اوراق بهادار سرمايه­گذاري شود، زيرا ريسک غيرسيستماتيک با افزايش تعداد سهام تا حدود 8 يا 9 سهم، کاهش پيدا مي­کند. وقتي تعداد اوراق بهادار تا حدود 9 سهم افزايش مي­يابد، تقريبا تمام ريسک تنوع پذيري (غيرسيستماتيک) از بين مي­رود.

جعفري صميمي و همکاران (1384) در پژوهشي با عنوان بررسي رابطه بين اندازه پورتفوي و ريسک غير سيستماتيک سهام عادي در ايران به اين نتيجه رسيدند که هر چه تنوع بخشي سبد افزايش يابد، اهميت کاهش ريسک (غير سيستماتيک) سبد در سطوح بالاتر تنوع بخشي کمتر مي­شود. يافته­هاي اين پژوهش نشان داد که سبد سهامي که داراي 8 سهم متفاوت است در حدود 81 درصد و سبد 16 سهمي در حدود  در صد93 از ريسک غير سيستماتيک را از بين مي­برد.

2-15- نسبت­هاي بازار و سبد سهام

نسبت­هاي بازار و معيارهاي ارزشيابي مانند نسبت قيمت به سود، نسبت قسمت به فروش، نسبت قيمت به جريان نقدي هر سهم و نسبت قيمت به ارزش دفتري، به تحليلگر در فرآيند انتخاب سهام کمک مي­کنند. از آنجا که هر يک از نسبت­هاي قيمت و يا متغيرهاي بنيادي، از ديدگاهي خاص به ارزشيابي و ارزش­گذاري سهام مي­پردازند، تحليلگران از چندين معيار ارزشيابي براي انتخاب سهام استفاده مي­کنند. فرآيند انتخاب سهام معمولاً شامل استفاده از معيارهاي ارزشيابي و نيز بررسي متغيرهاي بنيادي که تفاوت ميان معيارهاي ارزشيابي شرکت­هاي مختلف را توضيح مي­دهند، مي­باشد(بخشايي و راعي، 1387، ص 218). و به دليل تفاوت­هايي که در هر يک از اين نسبت­ها وجود دارد؛ براي تشکيل سبد سهام، مديريت دارايي و انتخاب سهام معمولاً از چندين نسبت بازار يا شاخص­هاي ارزشيابي نسبي استفاده مي­شود.

[1]– Gub

 

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 

  • اهداف تحقيق:

با توجه به موضوع پژوهش و بررسي ارتباط بين نسبت­هاي مالي و بازدهي پورتفوي سهام، اهدافي که در اين پژوهش دنبال مي­شود عبارت است از:

  1. تعيين ارتباط بين بازدهي پورتفوي سهام و نسبت قيمت به سود (P/E) آن در بورس اوراق بهادار تهران
  2. تعيين ارتباط بين بازدهي پورتفوي سهام و نسبت قيمت به فروش (P/S) آن در بورس اوراق بهادار تهران
  3. تعيين ارتباط بين بازدهي پورتفوي سهام و نسبت قيمت به ارزش دفتري (P/B) آن در بورس اوراق بهادار تهران
  4. تعيين ارتباط بين بازدهي پورتفوي سهام و نسبت قيمت به جريان نقدي هر سهم (P/CF) آن در بورس اوراق بهادار تهران
  5. تعيين ارتباط بين بازدهي پورتفوي سهام و نسبت ارزش دفتري به سود (B/E) آن در بورس اوراق بهادار تهران
  6. تعيين ارتباط بين بازدهي پورتفوي سهام و نسبت جريان نقدي به سود (CF/E) آن در بورس اوراق بهادار تهران
  7. تعيين ارتباط بين بازدهي پورتفوي سهام و نسبت سود به فروش (E/S) آن در بورس اوراق بهادار تهران

پایان نامه ارتباط بین بازدهی پورتفوی سهام و نسبت­های مالی آن در بورس اوراق بهادار تهران

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

پایان نامه ارتباط بین بازدهی پورتفوی سهام و نسبت­های مالی آن در بورس اوراق بهادار تهران

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : ارتباط بین بازدهی پورتفوی سهام و نسبت­های مالی آن در بورس اوراق بهادار تهران  با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *