با بزرگ ترین بیابانای دنیا آشنا شید

دانلود پایان نامه

با اینکه بیشتر بیابان های بزرگ با اندازه گرما و شن و ماسه هاشون شناخته می شن، آشنایی با بزرگ ترین بیابان های اصلی دنیا، تعجب شما رو بر خواهند انگیخت.

معمولا بیابان ها رو با اندازه بارشی سالیانه می شناسیم. بیشتر نقاط بیابان ها خشک و بایر هستن؛ به همین دلیل، شرایط زندگی گرم و خشک اونجا، وضعیت رو واسه گیاهان و حیوانات سخت می کنه. با این حال، گفته می شه حدودا یه سوم سطح زمین خشک یا نیمه خشکه. بیابان ها رو طبق اندازه بارش، دلیل بیابان زایی، دمای هوا و جای جغرافیایی شون طبقه بندی می کنن. حیوانات و گیاهانی که در بیابان زندگی می کنن، موافقت خاصی واسه باقی موندن در شرایط محیطی سخت دارن.

مقاله های در رابطه:

  • خوشگل ترین بیابان های جهان

از طرفی، بشر هم به مدت چندین نسل، درصدد رسیدن به مناطق بیابانی بوده. بادیه نشینان و گروه های بیابان گرد معمولا واسه پیدا کردن چراگاهی بهتر و دسترسی به آبادی های نزدیک کویر، همیشه در حال جابه جایی هستن تا بتونن جای مناسبی واسه زندگی پیدا کنن.

۱۰. صحرای گریت بیسین، به وسعت ۴۹۲ هزار کیلومتر مربع (Great Basin Desert)

بیابان

صحرای «گریت بیسین» بزرگ ترین بیابان آمریکا است. این بیابان، زمینی به وسعت ۴۹۲ هزار کیلومتر مربع رو پوشش می دهد. صحرای گریت بیسین، از شرق با رشته کوه های راکی، از غرب با دامنه ی سیرا نوادا، از جنوب با بیابان های سونورا و موهاوی و در آخر با فلات کلمبیا از طرف شمال هم مرزه. این صحرا با اندازه بارندگی ۱۷ الی ۳۰ سانتیمتر در سال، بیابانی سرد حساب می شه. آب و هوای یه منطقه رو معمولا با بیشترین حد اندازه خشکی، گرمای تابستون و اندازه برف و سرمای زمستون مشخص می کنن.

۹. بیابان سوریه، به وسعت ۵۱۸ هزار کیلومتر مربع (Syrian Desert)

بیابان

این بیابان ترکیبی از یه بیابان واقعی و یه استپ (جلگه ی وسیع بی درخت) است. «بیابان سوریه» در شبه جزیره ی عربستان و در ناحیه ی سوریه هستش. ای بیابان زمینی به وسعت ۵۱۸ هزار کیلومترمربع داره. بیابان یاد شده مسطح ولی بسیار سنگلاخیه. این محیط بیابانی از گدازه و به دنبال فعالیت های آتشفشانی ناحیه ی جبل الدروز سوریه شکل پیدا کرده. بیابان سوریه مناطقی از سوریه، اردن، عراق و عربستان سعودی رو در بر می گیرد.

۸. بیابان پاتاگونیا، به وسعت ۵۱۸ هزار کیلومتر مربع (Patagonian Desert)

بیابان

بیابان پاتاگونیا بزرگ ترین صحرای آمریکای جنوبی در آرژانتین است که زمینی به وسعت ۵۱۸ هزار کیلومترمربع رو پوشاندهه. بخش کلی ی این بیابان در آرژانتین قرار داره، ولی قسمت هایی از اون هم تا کشور شیلی گسترده شده. بیابان پاتاگونیا از شرق به اقیانوس اطلس و از غرب به کوه های آند متصله. اینجا، یه بیابان سرد و زمستونی است که درجه حرارتش خیلی کم از ۱۲ درجه سانتی گراد تجاوز می کنه و دمای عادی این منطقه تنها ۳ درجه سانتی گراده. بیابان پاتاگونیا به دلیل نزدیکی با هوای کوهستانی و هم تاثیرات بارش باران، تقریبا صحرایی بادخیز و طوفانیه.

۷. بیابان بزرگ ویکتوریا، به وسعت ۵۶۹ هزار کیلومتر مربع (Great Victoria Desert)

بیابان ویکتوریا

بیابان بزرگ ویکتوریا با ویژگی های خاص خودش مثل تپه های شنی زیاد، بزرگ ترین بیابان استرالیاه که زمینی به وسعت ۵۶۹ هزار کیلومتر مربع رو در بر می گیرد. این بیابان از «دامنه ی گاولر» جنوب استرالیا تا «نواحی زرخیز» در غرب استرلیا گسترده شده. اتفاق طوفان و آذرخش در بیابان بزرگ ویکتوریا بسیار معموله؛ به طوری که سالیانه حدود ۱۵ الی ۲۰ آذرخش در این بیابان رخ می دهد. در طول زمستون، دمای هوا تا ۲۰ درجه سانتی گراد در بیابان بزرگ ویکتوریا پایین می آید، در حالی که دمای هوا در تابستون بین ۳۲ الی ۴۰ درجه سانتیگراده. اندازه بارش باران در این صحرا سال به سال فرق داره، ولی به طور کلی این اندازه با مقدار ۲۰۰ الی ۲۵۰ میلی متر بر سال کم تلقی می شه.

۶. بیابان کالاهاری، به وسعت ۹۳۲ هزار کیلومتر مربع (Kalahari Desert)

بیابان

این بیابان، یه ساوانای (دشت بی درخت) نیمه خشک در جنوب آفریقاه. بیابان کالاهاری دارای مساحتی به بزرگی ۹۳۲ هزار کیلومتر مربعه. این بیابان بخش هایی از کشورای نامیبیا، بوتسوانا و آفریقای جنوبی رو در بر می گیرد. این بیابان مناطق بزرگی داره که با شن های قرمز رنگ پنهون شده ان که آب همیشه به داخلشان نفوذ نمی کنه. این بیابان چاله ها و حرفه های بسیاری داره. تنها رودخانه ای که اینجا همیشه پر از آبه، اوکاوانگوه که به طرف یه دلتا در شمال غرب در جریانه.

۵. بیابان گبی، به وسعت یه میلیون و ۲۹۴ هزار کیلومتر مربع (Gobi Desert)

بیابان

این بیابان که در آسیا هستش، بخش هایی از شمال و شمال غربی چین رو پوشش می دهد و تا جنوب مغولستان هم ادامه می یابد. وسعت این بیابان در حدود یه میلیون و ۲۹۴ هزار کیلومتر مربعه. گبی، یه بیابان «سایه باران» است. سایه باران به بیابانی گفته می شه که در اون، کوه های دور و بر، اجازه ی ورود ابرها رو نمی بدن و در نتیجه بارانی در این بیابان ها باریده نمی شه. بیابان گبی در جهت مخالف کوه های هیمالیا قرار داره؛ به خاطر این این کوه ها جلوی جریان باد رو گرفته و اجازه نمی بدن ابرهای باران زا از اقیانوس هند به طرف بیابان گبی بیان. در بیشتر سطح این بیابان شن و ماسه وجود نداره و بیشتر پنهون از سنگلاخه. گبی، یه صحرای سرده که معمولا در زمستون ها، برف روی تپه های شنی اش جمع می شه.

۴. بیابان عرب، به وسعت ۲ میلیون و ۳۳۰ هزار کیلومتر مربع (Arabian Desert)

بیابان

این بیابان در مناطق دوردست آسیای غربی هستش که بیشتر سطح شبه جزیره ی عربستان رو در بر می گیرد. بیابان عرب با وسعتی به اندازه ی ۲ میلیون و ۳۳۰ هزار کیلومتر مربع بیشتر یمن، خلیج فارس، عمان، اردن و عراق رو محاصره کرده. مرکز این بیابان یعنی ربع الخالی (خونه ی خالی) بزرگ ترین پهنا ی ممتد شن روی زمین رو تشکیل می دهد. آب و هوای اینجا بسیار خشکه؛ به طوری که دمای هوا تو یه وسعت بسیار گرم و در اون طرف طیف تماشاگر یخبندان های بسیار وحشتناک هستیم. بارش سالیانه، به طور متوسط ۱۰۰ میلی متره، ولی در خشک ترین نواحی این بیابان، سالیانه بیشتر از ۳۰ الی ۴۰ میلی متر باران نمی باره.

۳. صحرای بزرگ آفریقا، به وسعت ۹ میلیون و ۶۵ هزار کیلومتر مربع (Sahara)

بیابان

این صحرا، به طور کلی سومین بیابان بزرگ و هم بزرگ ترین بیابان گرم دنیاس. این بیابان وسعتی به اندازه ۹ میلیون و ۶۵ هزار کیلومتر مربع داره. این بیابان، بیشتر سطح آفریقای شمالی به جز نواحی حاصلخیز مغرب، کوهستان های اطلس و کرانه های ساحلی در نزدیکی دریای مدیترانه رو پوشاندهه. بیشتر بخش های صحرای بزرگ آفریقا از هامادا یا همون دشت سنگی و تپه های شنی بزرگ تشکیل شده. سطح زمین این بیابان همیشه به وسیله وزش بادهای جور واجور و بعضی وقتا هم بخاطر بارش های پراکنده و نادر در حال تغییر شکله. قسمت مرکزی این بیابان بسیار خشکه و به دلیل کمبود بارش، هیچ گیاهی در اونجا رشد نمی کنه. بیشتر رودخانه ها در این بیابان یا به شکل فصلی یا بعضی وقتا آب دارن. استثنای بزرگ، رود نیله که شاه رودی در امتداد بیابانه.

۲. بیابان قطب شمال، به وسعت ۱۳ میلیون و ۹۸۵ هزار کیلومتر مربع (Arctic)

بیابان

این بیابان نواحی قطب شمال رو در بر می گیرد. بیابان قطب شمال، دومین بیابان بزرگ دنیاس که وسعتش به ۱۳ میلیون و ۹۸۵ هزار کیلومتر مربع می رسد. بخش هایی از این بیابان مناطق پایین نظر کانادا، دانمارک، نروژ، روسیه، سوئد و آمریکا رو در بر می گیرد. بارش در این منطقه معمولا به صورت برف بوده و دمای هوا در زمستون هم تا کمتر از منفی ۴۰ درجه سانتی گراد هم می رسد. این بیابان با بادهای شدیدش شناخته می شه؛ بادهایی که برف رو بالا برده و موجب ایجاد این توهم می شه که گویی در این منطقه همیشه برف می باره. بیابان قطب شمال نسبت به تغییرات دمایی بسیار آسیب پذیره. تازگیا کاهشی در اندازه کوه یخ در دریاهای قطب شمال دیده شده که به خاطر کم شدن یخ در قطب شمال، نگرانی ها رو واسه افزایش گرمای جهانی گسترده تر می کنه.

۱. بیابان قطب جنوب، به وسعت ۱۴ میلیون و ۲۴۵ هزار کیلومتر مربع (Antarctica)

بیابان

جنوبگان، دورترین قاره ی روی زمینه که در نزدیکی قطب جنوب هستش. به طور کلی، این بیابان، خشک ترین، بادخیزترین و سردترین قاره ی زمینه که در عین حال، بیشترین ارتفاع در بین همه قاره های دیگه رو هم داره. کل بیابان قطب جنوب، صحرایی است با اندازه بارش کمتر از ۲۰۰ میلی متر در سال. دمای هوا معمولا بسیار سرد بوده که ممکنه تا ۸۹ درجه سانتی گراد پایین صفر در زمستون و در تابستون هم در بعضی مواقع در نواحی ساحلی، تا ۱۵ درجه بالای صفر برسه. به همین دلیل هیچ کس به طور دائمی در این منطقه سکنی نمی گزیند. ساکنانی که به طور موقت به اینجا می آیند ۱۰۰۰ الی ۵۰۰۰ نفر در سال هستن که تشکیل شده از محققان و کارکنان اونا هستن. بیابان قطب جنوب وسعتی به مساحت ۱۴ میلیون و ۲۴۵ هزار کیلومتر مربع رو در بر می گیرد. آفتاب سوختگی و مشکلات بینایی مثل نگرانی های مردم قطب جنوبه که به دنبال درخشش نور خورشید از روی یخ ها به وجود می آید.

Author: 92