با ترسناک ترین پلای آویزون جهان آشنا شید

دانلود پایان نامه

حاضر به عبور از ترسناک ترین پل های آویزون جهان هستین؟ اگه از ارتفاع می ترسید، حتی به نزدیک شدن به این پل ها فکر نکنین. در ادامه ترسناک ترین پل های آویزون جهان رو معرفی می کنیم.

مقاله های در رابطه:

  • هیجان انگیزترین پل های آویزون ایران رو بشناسین!
  • با ترسناک ترین پل های جهان آشنا شید
  • تجربه بانجی جامپینگ از ارتفاع ۲۲۵ متری در چین
  • پل های جذابی که از مرزها عبور می کنن

پل های آویزون، سازه های حیرت انگیز و غول پیکری هستن که از بسترهای آبی و روستاها عبور می کنن و دو ناحیه دوردست رو به یکدیگر اتصال می بدن. مهندسی پیچیده و معماری دقیقی که در ساخت این پل های آویزون به کار می رود، بسیار ستودنی و خیره کننده س.

طراحی پل های آویزون بسیار ساده و راحته. با به کار گیری فوت وفن های جور واجور می توان وزن پل رو واسه امنیت و توازن بیشتر کنترل کرد. این پل ها علاوه بر سبک و محکم بودن، بسیار خوشگل هم هستن. بعضی از این پل ها حتی پرطرفدارترین مناطق واسه علاقه مندان به عکاسی شناخته شده ان.

عبور از پل های آویزون واسه هر کسی، حتی با کم ترین ترس از ارتفاع می تونه رقابت بزرگی باشه. اگه فکر می کنین جربزه این کار رو دارین، پیاده روی و رانندگی روی ترسناک ترین پل های آویزون جهان رو امتحان کنین. در ادامه با ۱۴ تا از این پل ها آشنا شید.

جربزه-عنوان-عکس

۱. پل شیشه ای ژانگجیاجی

ترسناک ترین پلای آویزون جهان

پل شیشه ای ژانگجیاجی از بین صخره های کوهستان در پارک جنگلی ژانگجیاجی در استان هونان چین، معلقه. طول این پل ۴۳۰ متره و تا همین آخرای طولانی ترین پل شیشه ای در جهان بود

جای: ژانگجیاجی، چین

«پل آویزون ژانگجیاجی» (Zhangjiaji Glass Bridge)، بزرگ ترین و بلندترین پل آویزون کف شیشه ای در دنیاس که در سال ۲۰۱۶ در چین گشایش شد. هرکی می تونه در بالاترین ارتفاعات از شیشه پنجره بیرون رو تماشا کنه. اما ایستادن بر سطح شیشه ای آویزون در ارتفاع تقریبی ۳۰۵ متر جربزه می خواهد و عادت به اون کمی زمان می برد.

ترسناک ترین پلای آویزون جهان

بااینکه دیگه طولانی ترین پل شیشه ای جهان نیس، اما هنوزم ترسناکه

پل آویزون ژانگجیاجی، بین دو کوه صخره ای در منطقه خوش منظره «پارک ملی جنگلی ژانگجیاجی» (Zhangjiajie National Forest Park)، معلقه. این پل ۴۳۰ متر طول داره و تا همین آخرای، طولانی ترین پل شیشه ای جهان بود؛ اما با ارتفاع ۲۳۰ متر هنوز مرتفع ترین پل آویزون دنیاس. با اینکه کمی ترسناکه، اما این پل امنیت بالایی داره و عابران می تونن از کف شیشه ای و شفاف اون، مناظر زیبای پایین پای خود رو تماشا کنن.

۲. پل آویزون منطقه زیبای هونگیاگو

ترسناک ترین پلای آویزون جهان

این پل الان طولانی ترین پل آویزون کف شیشه ای در دنیاس

جای: شیجیاژوانگ، چین

درست وقتی که همه فکر می کردن، پل ژانگجیاجی، طولانی ترین پل کف شیشه ای در دنیاس و از اون طولانی تر وجود نخواد داشت، چینی ها با ساخت پل آویزون منطقه ی «هونگیاگو» (Hongyagu) رکورد جدیدی رو ثبت کردن.

پل منطقه ی هونگیاگو در سال ۲۰۱۷ با طول بیشتر از ۴۸۸ متر بازگشایی شد و طولانی ترین پل آویزون کف شیشه ای در دنیاس و از بالای اون منظره ی زیبای کوه ها، آبشارها و معابد باستانی در استان «هبی» (Hebei) واقع در شمال شرقی چین میشه دید.

به طور هم زمان، بیشترین حد ۶۰۰ نفر اجازه ی عبور از این پل در ارتفاع ۲۱۸ متری رو دارن. این پل آویزون طوری طراحی شده که واسه ایجاد هیجان بیشتر و البته غیرضروری، کمی تکون می خورد.

واسه مواظبت از پنل های شیشه ای کف پل در برابر هرگونه آسیبی، بازدیدکنندگان باید از کاورهای مخصوصی واسه کفش هاشون به کار گیری کنن. علاوه بر اون در نقاط مختلفی از پل، کارمندان ساپورت خاص هستن تا از بازدیدکنندگان در مقابل آسیب های روانی احتمالی مواظبت کنن.

۳. پل آویزون کاپیلانو

ترسناک ترین پلای آویزون جهان

پل آویزون کاپیلانو با ارتفاع ۷۰ متر از دریاچه کاپیلانو در نزدیکیا ونکوور در بریتیش کلمبیا هستش

جای: ونکنوور شمالی، بریتیش کلمبیا

با اینکه پل اصلی در سال ۱۸۸۹ با به کار گیری طناب کنفی و تخته های چوب سرو ساخته شده بود، اما مدت ها پیش با کابل های سیمی و بتن مقاوم سازی شده. عبور از «پل آویزون کاپیلانو» (Capilano Suspension Bridge) در ارتفاع ۷۰ متر در بالای رودخانه کاپیلانو، اون قدر هیجان انگیزه که حتی آروم ترین و خونسردترین عابران هم هنگام عبور از اون کمی مضطرب می شن.

ده ها نفر از آدمایی که معمولا در زمان شلوغی و تعطیلات، واسه عبور از این پل آویزون باریک می روند و هم اینکه کسائی که به هیجان و ماجراجویی های خاطرات «ایندیانا جونز» علاقه مند هستن، معمولا زمان زیادی رو واسه لذت و به کار گیری هوای پاک و مناظر زیبای جنگل بارانی اقیانوس آروم صرف نمی کنن و این کار رو وقت تلف کردن می دانند. اما هوای تازه و پاک این منطقه، بسیار آرامش بخشه و باید از اون لذت برد.

۴. پل آویزون تنگه رویال

ترسناک ترین پلای آویزون جهان

پل رویال، بلندترین پل آویزون در آمریکاس

جای: کلورادو، آمریکا

پل رویال، واسه اولین بار در سال ۱۹۲۹ گشایش شد و هنوز بعد از گذشت ۹۰ سال، بلندترین پل آویزون آمریکاس.

«پل تنگه رویال» (Royal Gorge Bridge)، بیشتر از ۷۰ سال به عنوان مرتفع ترین پل جهان، یکی از بهترین جاذبه های کانن سیتی در کلورادو بوده و از وقتی که پروژه های پل سازی چین شروع شد، این پل عنوان خود رو از دست داد. این پل در کمتر از ۶ ماه با هزینه ای حدود ۳۵۰ هزار دلار، تقریبا ۱۰۰ دلار بیشتر از هزینه محاسبه شده، در سال ۱۹۲۹ ساخته شد.

پل آویزون تنگه رویال در ارتفاع ۲۹۱ متری از رودخانه آرکانزاس هستش

این پل با ارتفاع ۲۹۱ متر از «رودخانه آرکانزاس» (Arkansas River) با طول ۳۹۰ متر معلقه. ابتدا سال ۱۹۸۰ ساختار چوبی- فلزی این پل با کابل جدید و میله های محکمی تقویت شد.

پل رویال تو یه شهربازی قرار داره و در کنار اون واسه گردشگران ماجراجو، سقوط آزاد «رویال راش اسکای کاستر» (Royal Rush Skycoaster)، تله کابین و یکی از بلندترین زیپ لاین های آمریکا هست.

۵. پل آویزون چارلز کونن

ترسناک ترین پلای آویزون جهان

پل آویزون چارلز کونن واقع در راندا، سوئیس، طولانی ترین پل آویزون عابرپیاده در دنیاس

جای: رندا، سوئیس

وقتی که «پل آویزون چارلز کونن» (Charles Kuonen Suspension Bridge) در ماه ژوئیه ۲۰۱۷ گشایش شد، گردشگری زرمات اون رو «طولانی ترین پل عابرپیاده آویزون در جهان» نامید؛ این تعریف اون قدر مناسب بود که هیچ هیئت گردشگری در سرتاسر آلپ سوئیس نتونست اون رو رد کنه.

این پل در دره کوهستان آلپ قرار داره و روستای زرمات رو به روستای گراچن در سوئیس وصل می کنه. طول پل چارلز کونن ۴۹۴ متر و عرض اون ۶۴ سانتی متره. ارتفاع این پل در نقاطی از راه به کمتر از ۸۵ متر می رسد، اما کی جرأت نگاه کردن به پایین رو داره تا مطمئن شه به اون نقطه رسیده یا نه؟

بهترین نقطه ای که می تونید هنگام عبور از این پل تماشا کنین، طبیعت زیبای دره های آلپ و قله ی باشکوه «ماترهورن» (Matterhorn) است.  

۶. پل رودخانه سیدو

ترسناک ترین پلای آویزون جهان

پل زیبای رودخانه سیدو در چین، دومین پل بلند جهان و هم اینکه بلندترین پل آویزون دنیاس

جای: استان هوبی، چین

«پل رودخانه سیدو» (Sidu River Bridge)، در ۱۵ نوامبر ۲۰۰۹ گشایش شد که در کوه های ناهموار چین مرکزی در بالای رودخانه ی یخ زده سیدو بین دو برج بلند زردرنگ قرار داره. این پل بعد از «پل کابلی دیوج» (Duge Bridge) در چین، دومین پل بلند دنیاس، گویی که به طرز معجزه آسایی از آسمون در بهترین موقعیت روی زمین فرود آمده.

اما چیجوری می توان ساخت این پل با طول ۱۲۲۲ متر در ارتفاع ۴۹۶ متری از سطح رودخانه، به کار گیری خرپاهای وارن شکل ده ها تنی با ۷۱ بخش و ایجاد ترسناک ترین بزرگراه شرق به غرب بین شانگهای و «چنگدو» (Chengdu) رو توجیه کرد؟

در جواب باید گفت که این کار با به کار گیری علم موشکی امکان پذیر شده. در سال ۲۰۰۶ با به کار گیری راکت های نظامی، کابل های ابتدایی ی این پل رو نصب کردن.   

۷. پل آکاشی کای کیو

ترسناک ترین پلای آویزون جهان

این شاهکار مهندسی در ژاپن قرار داره و در مقابل وزش باد با ۱۷۸ مایل در سرعت، زلزله ۸/۵ ریشتری و جریانات شدید دریایی مقاومه

جای: کوبه، ژاپن

«پل آکاشی کای کیو» (Akashi Kaikyō Bridge) در سال ۱۹۹۸ در ژاپن ساخته شد. این پل طولانی ترین پل آویزون در دنیاس. به نظر شما موقع عبور از طویل ترین پل آویزون جهان، چی ترسناک تره؟ رانندگی یا مشکلات؟

پل آکاشی کای کیو، طولانی ترین پل آویزون دنیاس

قبل از ساخت پل آکاشی کای کیو، مسافران به وسیله کشتی از تنگه آکاشی عبور می کردن. این راه آبی خطرناک، بیشتر وقتا تماشاگر طوفان های شدیده. پس از غرق شدن دو کشتی مسافربری در سال ۱۹۵۵، مقامات ژاپنی تصمیم به ساخت این پل گرفتن. واسه عبور اتومبیل ها از این پل ۴ کیلومتری، دست کم ۲۳۰۰ ین (۲۱ دلار) مشکلات دریافت می شه که نسبت به مشکلات ۱۷ و ۸ دلاری پل های آویزون مشهوری چون «پل ورازانو نروز» (Verrazano-Narrows) در نیویورک و «پل عثمان غازی» در ترکیه، بیشتره. 

پل آکاشی کای کیو با به کار گیری سیستم حمال دوطرفه در برابر وزش باد ۲۸۶ کیلومتر در ساعت، زلزله ۸٫۵ ریشتری و جریان های شدید دریایی مقاومه و بی دودلی ساختار بسیار محکمی داره. این پل شهر «کوبه» (Kobe) رو به «جزیره آواجی» (Awaji Island) وصل و روزانه بیشتر از ۲۳ هزار اتومبیل از اون عبور می کنه.

۸. پل آویزون رودخانه استورمز

ترسناک ترین پلای آویزون جهان

این پل آویزون در پارک ملی سیتسیکاما در آفریقای جنوبی و در ارتفاع ۷ متری از دهانه رودخانه استورمز هستش

جای: استان کیپ شرقی، آفریقای جنوبی

«پل آویزون رودخانه استورمز» (Storms River Suspension Bridge) در سال ۱۹۶۹ در آفریقای جنوبی ساخته شد. این پل با طول ۷۷ متر با فاصله کمی از سطح رودخانه استورمز قرار گرفته.

یکی از جاذبه های برجسته ی راه کوهنوردی «اوتر» (Otter Trail) در  «پارک ملی سیتسیکاما» (Tsitsikamma National Park) در کنار جاده ساحلی «گاردن روت» (Garden Route) در آفریقای جنوبی، پل آویزون ۵۰ ساله رودخانه استورمزه که حدود ۶ متر از سطح رودخانه فاصله داره. قدم زدن روی این پل لذت بخش و کمی هم ترسناکه.  

واسه ماجراجویی و هیجان بیشتر می تونید از «پل بلوکرنز» (Bloukrans Bridge) که در نزدیکی پل آویزون رودخانه استورمز و بزرگراه کیپ غربی هستش، دیدن کنین و پرش از مرتفع ترین بانجی جامپ جهان رو تجربه کنین.

۹. پل عثمان غازی

ترسناک ترین پلای آویزون جهان

پل آویزون عثمان غازی، طولانی ترین پل در ترکیه س که از یکی از زلزله خیزترین مناطق جهان می گذره

جای: گبزه، ترکیه

«پل عثمان غازی» (Osman Gazi Bridge)، در سال ۲۰۱۶ بازگشایی شد و طولانی ترین پل ترکیه س که از یکی از حساس ترین مناطق زلزله خیز جهان عبور می کنه.

پل عثمان غازی با امتداد بزرگراه O-5 استانبول به ازمیر با فاصله ۳ کیلومتر بر فراز «خلیج ازمیت» (Gulf of Izmit)، یکی از طولانی ترین پل های آویزون در جهان و الان طولانی ترین پل در کشور ترکیه س.

انتظار می رود که پل در دست ساخت «چناق قلعه۱۹۱۵» در کشور ترکیه که «لاپسکی» (Lapseki) رو با عبور از «تنگه داردانلز» (Dardanelles) به «گلیبولو» (Gelibolu) وصل می کنه، عنوان طولانی ترین پل جهان رو به خود اختصاص دهد. این پل در سال ۲۰۲۳ گشایش می شه.

۱۰. پل مکیناک

ترسناک ترین پلای آویزون جهان

پل آویزون مکیناک در سال ۱۹۵۷ در میشیگان بازگشایی شد. مقامات این پل واسه کسائی که از رانندگی بر این پل می ترسند، راننده ی کمکی پیشنهاد می بدن

جای: میشیگان، آمریکا

«پل مکیناک» (Mackinac Bridge) در سال ۱۹۵۷ با فاصله ۸ کیلومتر در میشیگان گشایش شد. این پل با نام «مک قوی» و یا «مک بزرگ» هم شناخته می شه.

پل مکیناک از جزیره های بالا و پایین میشیگان و دو دریاچه ی بزرگ می گذره. حتی وقتی که سرعت باد از ۴۸ کیلومتر بر ساعت بالاتر نمی رود، رانندگان واسه عبور از این پل می ترسن.

اگه این ترس، ادامه راه و رانندگی رو واسه شما سخت می کنه، می تونید واسه عبور از این پل از رانندگان جایگزینی کمک بگیرین که مسئولان پل مکیناک پیشنهاد می کنن. تو یه سال، بیشتر از هزار راننده واسه این کار انتخاب می شن.  

۱۱. پل آویزون دانیور

ترسناک ترین پلای آویزون جهان

پل آویزون دانیور در سال ۱۹۶۰ ساخته شد. مقامات منطقه این پل رو واسه ترافیک عادی خطرناک دونستن و تنها عابران پیاده و وسایل نقلیه ای مثل موتور و دوچرخه می تونن عبور کنن

جای: گلگت- بلتستان، پاکستان

«پل آویزون دانیور» (Danyor Suspension Bridge) در وسطای دهه ۱۹۶۰ میلادی در پاکستان ساخته شد و یکی از ترسناک ترین پل های آویزون دنیاس؛ البته بیشتر پل های قدیمی این منطقه که غیرقابل به کار گیری شده ان، ترسناک تر از این پل هستن. این پل در بزرگراه «کاراکورام» (Karakoram) در شمال پاکستان، به روش های رایج این منطقه ساخته نشده که خیلی خوبه.

این منطقه دارای خطرناک ترین پل های طنابیه که از روی رودخانه های کوهستانی عبور می کنن. به خاطر همین دست کم نام مستعار یکی از پل های این منطقه، «پل صراط»، پلی بین بهشت و جهنمه.

پل آویزون دانیور با طول ۱۵۲ متر، شهر دانیور رو به «گلگت بالتیستان» (Gilgit-Baltistan) وصل می کنه و عنوان پلی از بهشت تا جهنم رو به خود اختصاص داده. این پل بیشتر از ۵۰ سال به عنوان پلی واسه عبور و مرور وسایل نقلیه به کار گیری می شده؛ اما بعد از اون که مقامات منطقه این پل رو در حالت ترافیک معمولی ناامن دونستن، تنها وسایل نقلیه ای مثل موتور و دوچرخه می تونن از اون عبور کنن.

۱۲. پل اوجلا

ترسناک ترین پلای آویزون جهان

پل اوجلا در سال ۱۸۹۸ در مکزیک ساخته شد و در زمان خودش یکی از طولانی ترین پل های آویزون در جهان بوده

جای: ماپیمی، مکزیک

«پل اوجلا» (Ojuela Bridge) در سال ۱۸۹۸ ساخته شد و بیشتر از ۱۰۰ سال پیش محموله های خیلی از مواد معدنی گران بها از این پرتگاه عبور کرده.

اما به جز تب طلا در آخرای قرن ۱۹، چی می تونست باعث ساخت اینجور پل طویل و باریکی بر فراز دره ی عمیق صحرای شمال غربی مکزیک شه؟

یکی از طولانی ترین پل های آویزون جهان در گذشته، این پل ۳۱۸ متری بوده که پس از توقف عملیات استخراج معادن در دهه ۱۹۳۰ میلادی، دیگه مورد به کار گیری قرار نگرفت و دچار فرسایش شد.

این پل در دهه ۱۹۹۰ بازسازی و بازگشایی شد و حالا آماده ی استقبال از افراد ماجراجوییه که ترسی واسه عبور از این پل و زیپ لاین اون ندارن.

۱۶۱ کیلومتر جلوتر از این پل می تونید از بقیه جاذبه های گردشگری این منطقه دیدن کنین. یکی از این جاذبه ها جاده ی «زون دل سیلنسیو» (Zona del Silencio)، راه آروم و حیرت انگیزی در نزدیکی «صحرای ماپیمی بیوسفر» (Mapimi Biosphere Reserve) است.

۱۳. پل هاورا (پل رابیندرا)

ترسناک ترین پلای آویزون جهان

شلوغ ترین پل آویزون در هند، روزانه تماشاگر عبور ۱۰۰٬۰۰۰ وسیله نقلیه و بیش یه میلیون عابر پیادهه

جای: کلکته، هند

«پل هاورا» (Howrah Bridge) در سال ۱۹۴۳ در هند گشایش شد. این پل پر رفت و اومد و شلوغ ترین پل آویزون در دنیاس.

پل هاورا، پر رفت و آمدترین پل آویزون در هند با طول ۴۵۷ متره که روزانه حدود ۱۰۰ هزار وسیله نقلیه و بیشتر از یه میلیون مسافر از اون عبور می کنن.

این پل یکی از نمادهای کلکتهه که بر فراز «رودخانه هوگلی» (Hooghly River) قرار داره و کلکته رو به هاورا وصل می کنه. پل هاورا بیشتر از ۷۵ ساله که در آب و هوای منحصربه فرد در مقابل خطراتی ازجمله برخورد کشتی های باربری، زنگ زدگی به وجود اومده توسط مدفوع بیش ازحد پردگانی مثل کلاغ، کبوتر، خفاش که روی اون زندگی می کردن و هم اینکه ازدحام بیش ازحد در امان مونده.

بیشتر از نیم قرن پیش، به افتخار اولین ملک الشعرای هند، «رابیندرانات تاگور»، نام این پل به طور رسمی به «پل رابیندرا» (Rabindra Setu) تغییر کرد.

۱۴. پل کانال چاکائو

جای: جزیره شیلوئه، شیلی

«پل کانال چاکائو» (Chacao Channel Bridge)، طولانی ترین پل آویزون در آمریکای جنوبیه که ساخت اون در سال ۲۰۲۰ به اتمام می رسد.

از ابتدا دهه ۱۹۷۰ میلادی، پیشنهادهایی  مربوط به اتصال جزیره «شیلوئه» (Chiloé) به سرزمین اصلی شیلی در آمریکای جنوبی وجود داشت که به انجام رسوندن اون تا الان زمان برده.

«پل کانال چاکائو»، طولانی ترین پل آویزون در آمریکای جنوبیه که ساخت اون در سال ۲۰۲۰ به اتمام می رسد

طولانی ترین پل آمریکای لاتین با طول ۲٫۷۵ کیلومتر و هزینه ی ۷۴۰ میلیون دلار در حال ساخته. این پل آویزون از کانال عمیق اقیانوسی عبور می کنه که در برابر بادها و جریانات شدید اقیانوسی، در نزدیکی منطقه گسل اصلی و خطرات دیگه قرار داره.

البته نظرات متفاوتی درباره ی ساخت پل کانال چاکائو هست. موافقان اون، فکر میکنن که ساخت این پل باعث پیشرفت اقتصادی جزیره ای دوردست با فرهنگی جدا می شه که تا الان با به کار گیری خدمات کشتی رانی با بقیه نقاط کشور در رابطه بوده. اما مخالفان اون، نگران فرصت طلبی اقتصادی و از بین رفتن فرهنگ خاص جزیره هستن. 

Author: 92

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *