با تقویمای جور واجور جهان آشنا شید

دانلود پایان نامه

در جهان امروز، چندین تقویم مدرن و سنتی هست که مورد به کار گیری ی ملل مختلفه. در این مقاله، به طور خلاصه با بعضی از این تقویم ها آشنا می شیم. در ادامه همراه سایت ما باشین.

آدم ها دست کم از «عصر نوسنگی» تا الان با ساعت و زمان جلو رفته ان. قدمت اولین تقویم به «عهد برنز» یعنی حدود ۱۰۰۰ الی ۳۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح و منطقه ی خاورمیانه ی الان باز می شه. چگونگی ی کار این تقویم های باستانی به قدم های ماه (حالت های جور واجور دیده شدن بخش روشن ماه از زمین) و سال خورشیدی وابسته بود. از اون زمان تا الان، مردم سرزمین های جور واجورمبادرت به ایجاد و پیشرفت ی تقویم های خود کرده ان. تمرکز سایت ما در این مطلب بر بعضی از تقویم های مورد به کار گیری ی کشورای جور واجور دنیاس.

تقویم ژولینی

تقویم

تقویم ژولینی، اولین تقویم مهم جهان بود که از راه بعضی وقتا تعدادی به کمک ماه و خورشید فاصله گرفت. این تقویم طبق تقویم رومی بود که در سال ۴۶ قبل از میلاد، به وسیله ژولیوس سزار معرفی شد. طبق تقویم ژولینی، هر سال ۳۶۵ روز و ۱۲ ماه داره که هر چار سال یه بار، یه روز در ماه فوریه به اون اضافه می شه.

تقویم عبری

تقویم

تقویم عبری یا تقویم یهودی که در بین ایرانیان یهودی نسل به اون تقویم مختط یا مخلوط هم گفته می شه، در سال ۱۰ پس از میلاد مسیح ساخته شد. در اول، تقویم عبری از ماه های قمری و تقویم سالی (از ژانویه تا دسامبر) واسه محاسبه ی روزایسال به کار گیری می کرد که از هر ۳ الی ۴ سال یه بار، یه ماه به اون اضافه می شد تا فرق بین ماه های قمری و تقویم سالی اش جبران شه. با گذشت زمان، محاسبات ریاضیاتی جای این روش رو گرفت. این روزا، تقویم عبری واسه مشخص کردن تعطیلات مذهبی، تعیین زمان مناسب عبادت های روزانه و انجام مراسمات مذهبی یهودیان مورد به کار گیری قرار می گیرد.

تقویم هجری

تقویم

تقویم هجری با عنوان تقویم اسلامی هم شناخته می شه. این تقویم طبق قدم های جور واجور ماه، از راه ۱۲ ماه و ۳۵۴ یا ۳۵۵ روز واسه هر سال به کار گیری می کنه. اولین سال اسلامی پس از هجرت پیامبر مکرم اسلام، حضرت محمد (ص) از مکه به مدینه و در سال ۶۲۲ میلادی شروع شد. این به اون معناه که حالا در سال ۱۴۳۸ هجری مصادف با سال ۱۳۹۵ شمسی و ۲۰۱۶ میلادی هستیم. مسلمونا با به کار گیری تقویم اسلامی می تونن تعطیلات مذهبی خود رو مشخص کنن.

تقویم ایرونی

تقویم

ایرانیان تقویم های مختلفی داشته ان که قدمت یکی از اون ها بیشتر از ۲۰۰۰ ساله. تقویم جلالی یکی از بعضی وقتا شماره های ایرانیه که مبدا اون، سال جلوس ملکشاه بر تخت سلطنت و شروع اون جمعه، اول فروردین سال اولین جلالی (۴۵۸ هجری خورشیدی)، برابر با نهم رمضان سال ۴۷۱ هجری قمری قراردادی (۱۵ مارس ۱۰۷۹ میلادی جولیانی برابر ۲۱ مارس ۱۰۷۹ میلادی گرگوری) بود که برتری اون با تقویم هجری خورشیدی ۴۵۷ ساله. در این بعضی وقتا تعدادی روز اول سال طوری تنظیم شده که با شروع بهار مصادف شه و در آخر، هر سال ۳۶۵ یا ۳۶۶ روز داره. تقویم رسمی ایران طبق تقویم جلالی است.

تقویم بودایی

تقویم

تقویم بودایی در سرتاسر جنوب شرقی آسیا مورد به کار گیری بوده و طبق بعضی وقتا شمار هندوه. این تقویم از راه سال نجومی به کار گیری می کنه که در واقع وقتیه که زمین به دور خورشید می چرخد. البته تقویم بودایی مثل دیگه تقویم های «سال خورشیدی» که دارای سال کبیسه هستن، تلاش نمی کنه با این گونه محاسبات وقتی هماهنگ باشه. به خاطر همین، تقویم بودایی به طور آهسته و با سرعت تقریبا یه روز در هر قرن، از توازن سال خورشیدی بیرون می شه. با اینکه تقویم بودایی به طور رسمی مورد به کار گیری قرار نمی گیرد، اما از اون واسه تعیین جشنواره ها و مراسمات مهم کمک می گیرند.

ویکرم سموت، ساکا سموت و کالی یوگا

تقویم

این سه تقویم، تقویم های هندو هستن. ویکرم سموت در نپال و بعضی ایالت های هند به کار گیری می شه. این تقویم از ماه های قمری و سال نجومی واسه تعیین زمان به کار گیری می کنه. ساکا سموت، تقویم رسمی هنده که به وسیله هندوهای جاوه و بالی هم مورد به کار گیری س. ماه های این تقویم بیشتر طبق علائم مدار « منطقهالبروج» تعیین می شه تا سال نجومی. منطقهالبروج که فلک البروج و گردآسمان هم نامیده می شه، کمربندی با پهنای ۱۶ درجه از کره سماوی دور و بر دایرهالبروجه که حدود ۸ درجه از شمال و ۸ درجه از جنوب در امتداد اون رو می پوشاند.

مقاله در رابطه:

  • تقویم جلالی هجری خورشیدی ایران ؛ دقیقترین گاهشماری جهان

کالی یوگا آخرین چرخه از ۴ چرخه ی عصر یوگاه. چرخه ی اول، عصر حقیقت و تکامله؛ چرخه ی دوم، عصر امپراطوران و جنگ هاس؛ چرخه ی سوم، عصر گسترش مریضی ها و نارضایتی هاس و چرخه ی آخر یعنی کالی یوگا، عصر جهالت و تاریکیه. طبق این تقویم، جهان الان در عصر کالی یوگا (جهالت و تاریکی) به سر می برد. تقویم کالی یوگا حدودا ۵۰۰۰ سال پیش شروع شد و گفته می شه دارای مدت وقتی ۴۷۲ هزار سالهه.

تقویم ژاپنی

تقویم

تقویم ژاپنی از سال ۱۸۷۳ میلادی تا کنون از راه سال خورشیدی تقویم گریگوری به کار گیری می کنه. ژاپن هم اینکه از اسامی دوره های جور واجور هم واسه تعیین زمان خود به کار گیری می کنه؛ روشی که از چینی ها اقتباس کرده. طبق این روش، مدت زمان فرمانروایی هر امپراطور، شروع کننده دوره ای جدید در تاریخ این کشوره. روش نامبرده از سال ۷۰۱ تا ۱۸۷۳ میلادی، مورد به کار گیری ی کشور ژاپن بوده. با این حال، تا قبل از سال ۱۸۷۳، دوره ها و عصرهای جور واجور ژاپن بیشتر طبق وقایع جور واجور مشخص می شدن تا این که طبق فرمانروایی یه پادشاه باشه.

تقویم چینی

تقویم

تقویم چینی طبق ی سیستم قمری-خورشیدیه. طبق این تقویم، هر ماه در روز «هلال ماه نو» شروع می شه. شروع سال چینی هم با موقعیت مکانی ماه مشخص می شه، یعنی وقتی که ماه بین انقلاب زمستونی (کوتاه ترین روز سال و شب یلدا) و میونه روی بهاری قرار داره. چین به طور رسمی از تقویم گریگوری به کار گیری می کنه اما تقویم چینی هم واسه جشن گرفتن تعطیلات در این کشور مورد به کار گیری س.

تقویم گریگوری

تقویم

تقویم گریگوری مثل تقویم های عادی خیلی از کشورای دنیاس. این تقویم، جای تقویم ژولینی رو گرفت تا با افزایش ۰۰٫۲ درصدی طول سال، دقت اون رو بهتر کنه. تقویم گریگوری به وسیله پاپ گریگوری سیزدهم در قرن شانزدهم میلادی معرفی شد. با اینکه تقویم گریگوری، تقویم مسیحیانه اما در کشورای زیادی مورد به کار گیری س.

Author: 92

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *