با تپه‌ های شنی رنگین در پارک ملی آتشفشانی لاسن آشنا شید

دانلود پایان نامه

در پارک ملی آتشفشانی لاسن واقع در ایالت کالیفرنیا، تپه های عجیبی هست. این تپه های شنی رنگین و خوشگل که در اثر اتفاق های زمین شناختی بوجود اومده ان، انگار با قلمو نقاشی شده ان. واسه آشنایی بیشتر با این تپه های شنی با سایت ما همراه باشین.

مقاله در رابطه

  • بهترین و مقرون به صرفه ترین جاذبه های آمریکا

تپه های شنی رنگین موجود در لاسن، وسعت ای از سنگ های متخلخل هستن که در اثر اکسیداسیون خاکستر های آتشفشانی بوجود اومده ان. وقتی که مواد مذاب آتشفشانی از دهانه ی آتشفشون بیرون می شن، این خاکستر ها اکسایش یافته و این تپه های شنی رو در پارک ملی لاسن (Lassen) در کالیفرنیای شمالی بوجود می آوردن. روی نوک این تپه ها، خاکستر های آتشفشانی در اثر اکسایش به رنگ روشن در اومده ان چون این خاکستر ها، روی مواد مذاب روان که هنوز داغ و آتشین بودن، فرود اومده ان.این تپه های شنی به همراه بستر ها و لایه هایی که از مواد مذاب آتشفشانی ایجاد شده ان، همه در نزدیکی مخروط آتشفشانی Cinder cone هستش ان. این مخروط آتشفشانی ۲۱۳ متر ارتفاع داره و تخمین زده می شه آخرین بار در دهه ی ۱۶۵۰ فوران کرده.

مخروط آتشفشانی Cinder cone از مواد مذابی تشکیل شده که از جنس بازالت و به شکل روان و شل بوده ان. درزمان فوران آتشفشون، مواد مذاب به شکل قطراتی همراه با گاز از دهانه مخروط به طرف بالا پرتاب می شن؛ اما پس از سرد شدن و سخت شدن این مواد مذاب، سنگ های آذرین متخلخل ایجاد می شن. وقتی که حباب های گاز، داخل این مواد آتشفشانی زندونی می شن و نمی تونن بیرون شن، باعث می گردند که سنگ آذرین ایجاد شده، شکل متخلخل و چاله دار داشته باشه. بعد این مخروط آتشفشانی مثل خیلی از مخروط های آتشفشانی دیگه خاموش شده و از فعالیت باز وایس تاده. در واقع تو یه دوره ای از زمان، چندین جریان مذاب بازالتی از داخل این مخروط فوران می کنه و لایه ها و پهنا هایی از مواد مذاب با نام Fantastic lava beds ایجاد می شه بعد این مخروط از فعالیت باز می ایستد.

مخروط آتشفشون Cinder cone، واقعا از دو مخروط آتشفشانی تشکیل شده. آثار و بقایای یه مخروط آتشفشانی ابتدایی که تقریبا به طور کامل مدفون شده، روی دامنه ی جنوبی مخروط آتشفشانی بزرگتر، مشخص و قابل رؤیته. به احتمال زیاد، بخش کلی ای از مخروط آتشفشانی ابتدایی به وسیله جریان های مواد مذاب که از داخل مخروط آتشفشانی بزرگ تر فوران می کرده، مدفون شده و از بین رفته.

قطعاتی از سنگ های قرمز و سخت آذرین با نام اسکوریا (Scoria) در مواد مذابی که تپه های رنگین رو بوجود آورده ان، دیده شده. این سنگ های آذرین قرمز، بخش هایی از مخروط آتشفشانی ابتدایی بوده ان که به وسیله جریان گدازه ها و مواد مذاب مخروط آتشفشانی بزرگ تر از روی دامنه پرشیب اون شسته شده و به طرف سطح هموارتر آورده شده ان که بعدا این تپه های شنی رو بوجود آورده ان.

راه به نوک تپه

یه راه پیاده رویی به طرف نوک مخروط آتشفشون Cinder cone هست. کسائی که این راه رو طی می کنن و به نوک مخروط می رسند به طور حتم از تماشای چشم انداز این منطقه که در اثر فعالیت های آتشفشانی بوجود آمده، حیرت زده می شن. بخاطر وجود سنگ های سستی که در این منطقه هست، بالا رفتن از این مخروط آتشفشانی کار بسیار سختیه و امکان سر خوردن و افتادن شما به پایین تپه ی مخروطی هست. این تپه های شنی رنگین در ضلع جنوب شرقی این مخروط آتشفشانی و درست در پشت پهنا های بازالتی Fantastic lava beds هستش ان.

Author: 92

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *