با جزیره ها ایرونی خلیج فارس آشنا شید (قسمت اول)

دانلود پایان نامه

خلیج فارس جایگاه اتفاق های زیست محیطی و طبیعی بسیاریه. جزیره ها زیادی هم با حیرت زدگی های زیاد از بین آب های خلیج فارس قد کشیده ان.

مقاله های در رابطه:

  • خلیج فارس ظرفیتی بی مثل در صنعت گردشگری 
  • خلیج فارس کجاس؟
  • جزیره ام الگرم، جزیره امن پرندگان مهاجر در خلیج فارس

خلیج فارس یکی از پراهمیت ترین آبراهه ها در خاورمیانه و آسیای غربیه که در امتداد دریای عمان و در بین کشور ایران و عربستان سعودی هستش. این خلیج اهمیت های راهبردی، اقتصادی، هدف دار و نظامی بسیاری داره. خلیج فارس رو مخزن نفت جهان می نامند چراکه کف اون پر از معادن نفت و گازه. خلیج فارس واقعا بزرگ ترین و مهم ترین راه ارتباطی بین سه قاره آسیا، اروپا و آفریقاه. به خاطر همین از گذشته مورد توجه دریانوردان، بازرگانان و تاجران بسیاری بوده. گذشته دریانوردی در این خلیج تقریبا به دو هزار سال قبل از میلاد می رسد و این منطقه از دید تاریخ و تمدن هم اهمیت بالایی داره. از بین کشورای همسایه خلیج فارس (عمان، عراق، عربستان سعودی، کویت، امارات متحده عربی، قطر و بحرین) ایران بیشترین سهم از مرز آبی مشترک با خلیج فارس رو داره. سواحل شمالی خلیج فارس در انحصار جغرافیای سیاسی ایرانه. طول مرز آبی کشور ایران با خلیج فارس، با احتساب جزیره ها در حدود ۱۸۰۰ کیلومتر و بدون احتساب جزیره ها در حدود ۱۴۰۰ کیلومتره. این خلیج جزیره ها بسیاری داره. در قسمت اول این مقاله به بررسی جزیره ها مسکونی ایرونی خلیج فارس می پردازیم.

جزیره ها خلیج فارس به دلیل شرایط جور واجور جوی، طبیعی و دریایی فرق بسیاری باهم دارن. بعضی از این جزیره ها مسکونی و یه سری های دیگه غیر مسکونی هستن. جزیره ها غیرمسکونی عموما به دلیل جز و مد دریا امکان سکونت ندارن و بعضی از جزیره ها مسکونی به دلیل نعمت های طبیعی یا اهمیت های هدف دار از قدیم مورد حمله و تجاوز استعمارگران بوده ان درحالیکه یه سری های دیگه از آرامش برخوردار بوده ان.

جزیره ها مسکونی

قشم

جزیره قشم

قشم، بزرگ ترین جزیره ایران و خلیج فارسه که در تنگه هرمز قرار داره. این جزیره جاذبه های گردشگری زیادی داره و در سال های گذشته مورد توجه گردشگران ایرونی و خارجی بسیاری قرار گرفته. جزیره ها ناز، جنگل های حرا، غارهای خوربس، قلعه پرتغالی ها و تنگه چاهکوه فقط بخشی از دیدنی های طبیعی و تاریخی این جزیرهه. جزیره قشم علاوه بر ساکنان بومی و محلی، ساکنان مهاجر بسیاری هم داره. طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیت این جزیره حدودا ۱۴۹ هزار نفر بوده.

کیش

جزیره کیش

کیش، جزیره ای بیضی ماننده که منابع آب شیرین زیرزمینی بسیاری داره. کیش از مهم ترین قطب های گردشگری در ایران به حساب می رود که هرساله حدود یه میلیون نفر از اون دیدن می کنن. جزیره کیش به عنوان چهارمین مقصد گردشگری در جنوب غرب آسیا از طرف سازمان گردشگری اعلام شده است. پارک دلفین ها، ساحل مرجانی، شهر باستانی حریره، کشتی به گل نشسته یونانی بعضی از جاذبه های گردشگری این جزیره هستن. جمعیت این جزیره طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ حدود ۲۵۰ هزار نفر بوده.

لاوان

جزیره لاوان

لاوان، پس از قشم و کیش بزرگ ترین جزیره ایران در خلیج فارسه. لاوان رو با نام مروارید مخفی خلیج فارس هم می شناسند چراکه از گذشته قطب صید مروارید بوده. ذخایر نفت در نزدیکی آب های لاوان بسیاره. لاک پشت های پوزه عقابی، جبیر (یه جور آهو) و گوسفندهای وحشی از زندگی وحش این جزیره هستن. طبق سرشماری جمعیت در سال ۱۳۹۵، حدود هزار نفر در این جزیره ساکن هستن.

هنگام

جزیره هنگام

هنگام در جنوب جزیره قشم قرار داره و دارای معادن نمک و سربه. از جاذبه های گردشگری این جزیره می توان به دلفین ها و ساحل نقره ای شاره کرد. کوچیک ترین روستای کشور هم با ۴ نفر جمعیت در این جزیره قرار داره.

لارک

جزیره لارک

لارک از از کوه های آتشفشانی مخروطی تشکیل شده. هیچ گونه فعالیت کشاورزی در این جزیره انجام نمی شه و ساکنان اینکه حدود ۳۰۰ خونواده تخمین زده شده، به فعالیت های ماهیگیری و غواصی مشغول هستن.

خانواده

هرمز

جزیره هرمز

هرمز، جزیره ای بیضی شکل و گنبدی نمکیه که به دلیل موقعیت قرار گرفتن خاص خود در نزدیکی تنگه هرمز، اون رو کلید خلیج فارس می نامند.جزیره هرمز به دلیل دارا بودن خاک های جور واجور بسیار به بهشت زمین شناسا می شناسنش. در بین کوه های این جزیره، کوهی قرمز رنگ به نام گلک هست که مردم محلی از خاک اون به عنوان ادویه در غذاهای خود به کار گیری می کنن. از مهم ترین منابع درآمدی مردم محلی این جزیره فروش خاک قرمز اینه. جمعیت این جزیره حدود ۶ هزار نفر مشخص شده.

ابوموسی

جزیره ابوموسی

ابوموسی یکی از جزیره ها سه گانه ایران (ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچیک) است که عربستان بر اون ادعای واهی مالکیت داره. چون که نیروهای ایران صبح روز ۳۰ نوامبر ۱۹۷۱ (۹ آذر ۱۳۵۰) یعنی یه روز قبل از خروج رسمی نیروهای انگلیسی از خلیج فارس وارد جزیره ها تنب و ابوموسی شدن و این جزیره ها رو پس از ۶۸ سال تلاش و اعتراض پیگیر به خاک ایران باز گرداندند. این اقدام ایران هر چند با مخالفت شدید رژیم های عربی مثل لیبی، مصر، عراق روبه رو شد و اونا به سازمان ملل شکایت بردن، اما روند اعمال حاکمیت ایران بر جزیره ها سه گانه تا پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تغییر شرایط بین المللی و منطقه ای بازم ادامه پیدا کرده. طبق سرشمارس سال ۱۳۹۵ جمعیت این جزیره حدود ۴ هزار نفر بوده. از نقاط مهم هدف دار در خلیج فارس، جزیره ابوموسیه که در خط زنجیره دفاعی اول ایران در تنگه هرمز قرار داره و از مراکز ارسال نفت خام کشوره. هم اینکه به دلیل عمق مناسب تنها معبر لازم عبور نفتکش ها و کشتی های بزرگ جنگی حساب می شه.

هندرابی

جزیره هندورابی

هندرابی یا هندورابی در بین جزیره ها کیش و لاوان هستش. فعالیت اقتصادی مردمون این جزیره ماهیگیری و غواصیه. جمعیت هندرابی در سال ۱۳۹۵ حدود ۲۰۰ نفر مشخص شده.

تنب بزرگ

جزیره تنب بزرگ

تنب یا تمب بزرگ در جنوب جزیره قشم هستش و شکل اون تقریبا گرده. این جزیره به طور کامل نظامیه و ساکنان اون عموما خونواده های نظامیان هستن. خاک سرخ هم از معادن این جزیرهه. جمعیت این جزیره حدودا ۳۸۰ نفر تعیین شده.

تنب کوچیک

جزیره تنب کوچیک

تنب یا تمب کوچیک در غرب تنب بزرگ هستش و شکل اون به مثل مثلثه. استحکامات و لوازم نظامی ایرونی در این جزیره گذاشته شده. جزیره تنب کوچیک درست به مثل جزیره ها تنب بزرگ و ابوموسی در عمیق ترین قسمت های خلیج فارس قرار گرفته که دلیل اهمیت استراتژیکی اون شده چراکه بخش مهمی از نفت خام لازم جهان از میون این جزیره ها حمل می شه.

سیری

جزیره سیری

سیری جزیره ای ذوزنقه شکله که در بالای جزیره ابوموسی قرار گرفته. نام اصلی این جزیره رازه اما به دلیل نزدیکی با مناطق عرب نشین، اعراب از برابر عربی راز (سری) به کار گیری کرده ان. اروپاییان اون رو سیری تلفظ کردن و از اون پس سیری وارد زبون فارسی هم شده. این جزیره معدن خاک سرخه و درخت های نخل خرمای بسیاری در اون هست. الان جزیره تنها کاربرد صنعتی و نظامی داره و هیچ فرد بومی در اون ساکن نیس. ساحل این جزیره به دلیل مسکونی نبودن اون مثل بکرترین سواحل ایران حساب می شه.

فرور بزرگ

جزیره فرور بزرگ

فرور یا فارور بزرگ در گذشته جزیره ای مسکونی بوده که چراکه بقایای ساختمون های مخروبه مثل یه چراغ دریایی و اراضی کشاورزی بایر و چاه های آب در اون دیده می شه. الان تنها ماموران دولتی در اون ساکن هستن. این جزیره کوهستانیه و دارای کانسارهای آهن، سنگ کاربیت، سنگ گرانیت، سنگ های سیلیس، خاک های قرمز و دیگه فلزاته. از قطب های مهم زندگی وحش در ایران جزیره فرور بزرگه چراکه  تعداد خیلی از پرندگان مثل عقاب ماهی گیر، طوطی، هدهد، دم جنبانک زرد و هم اینکه پستاندارانی مثل یه نوع خارپشت، مارمولک، مار جعفری و حشراتی چون عقرب در اون زندگی می کنن. هم اینکه آهوی کوهی ایرونی فقط در این جزیره زندگی می کنه.

فارسی

جزیره فارسی

فارسی جزیره ای در بین حدفاصل ایران و عربستانه و به خاطر همین موقعیت خاص و خاصی داره. فارسی تنها نقطه برون مرزی و دورترین نقطه جغرافیایی ایرانه. این جزیره دارای منابع مهم نفتی و گازی ایرانه.

مقاله در رابطه:

  • جزیره فارسی کجاس؟

خارک

جزیره خارک

خارک یا خارگ از جزیره ها خاص ایرانه که مهم تاریخی و استراتژیکیه. سنگ نبشته ای از زمان قدیم در خارک به زبون پارسی قدیم و خط میخی هست که از این کتیبه به عنوان سندی دیگه درباره نام خلیج فارس یاد می شه. قلعه هلندی ها، گورستان اسلامی، گورستان مسیحی، قبر ابوبکر و باغ هلندی ها بخشی از دیدنی های این جزیرهه.

خارکو

جزیره خارکو

خارکو جزیره ای کوچکه که به عنوان اثر طبیعی ملی جزیره خارکو به دلایل زیست محیطی و ارزش اتفاق های طبیعی به وسیله سازمان حفاظت از محیط زیست ایران به ثبت رسیده.

شیف

جزیره شیف

شیف جزیره ای ماسه ایه که که از ترکیب شدن آب رودخانه شاپور و دالکی به وجود آمده. زبون مردم این جزیره عموما عربیه. مردم این جزیره به ماهیگیری مشغول هستن. جمعیت این جزیره طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ حدود ۴ هزار نفر مشخص شده.

مینو

جزیره مینو

مینو جزیره ای با حدود ۱۲ هزار نفر جمعیته. این جزیره تفریح بعضی وقتا آبادانی ها و خرمشهری ها حساب می شه. سراسر جزیره از نخل پنهون شده و به خاطر همین محل زندگی پرندگان مهاجر بسیاریه. بیشتر ساکنان این جزیره اعراب هستن.

نگین

جزیره نگین

نگین جزیره ای کوچیک در نزدیکی بندر بوشهره که به دلیل قرار گرفتن در کنار حوضچه قابل کشتیرانی اهمیت خاص ای داره.

صدرا

جزیره صدرا

صدرا از جزیره ها صنعتی ایرانه که صنایع کشتی سازی و سکوسازی در اون قرار داره. جزیره صدرا در محاصره آب های کم عمق قرار داره که با جزر تقریبا بدون عمق می شه.

Author: 92

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *