با جزیره ها ایرونی خلیج فارس آشنا شید (قسمت دوم)

دانلود پایان نامه

بیشتر از ۳۰ جزیره مسکونی و غیرمسکونی در آب های خلیج فارس واسه ایرانه. بعضی از این جزیره ها تنها موقع جزر از آب بیرون می آیند.

مقاله های در رابطه:

  • سرنوشت قدیمی ترین کتیبه خلیج فارس به کجا رسید؟
  • خلیج فارس کجاس؟

خلیج فارس سومین خلیج بزرگ جهان به شمار می رود. زمین شناسا گفته ان که این خلیج در گذشته دور بسیار پهناور بوده و درزمان تاریخ تغییرات بسیاری داشته. خلیج فارس از راه تنگه هرمز و دریای عمان به آب های آزاد راه داره و همین امر دلیل اهمیت اون در منطقه شده. این خلیج علاوه بر دارا بودن مسیرهای ارتباطی، منابع نفت و گاز بسیاری هم داره. فرصت های استراتژیکی، منابع انرژی، تاریخ و تمدن و دسترسی به راه های ارتباطی، دلیل اهمیت خاص اون شده.

اصلی ترین نام برجای مونده این خلیج از منابع تاریخی، نام پارس و ایرانه. در حالیکه در چند دهه گذشته بعضی از کشورای عرب در همسایگی این خلیج، به دستکاری نام اون پرداخته ان. خلیج فارس بیشترین مرز ساحلی رو با ایران داره و بیشتر جزیره ها این خلیج واسه ایرانه. بیشتر از ۳۰ جزیره مسکونی و غیرمسکونی این خلیج جز جغرافیای سیاسی خاک ایران حساب می شه. بعضی از این جزیره ها اهمیت زیادی دارن و یه سری های دیگه کمتر شناخته شده ان.

به دلیل قرار گرفتن بعضی لوازم نفتی و نظامی ورود به بعضی از این جزیره ها واسه ایرانیان با ارسال مجوز امکان پذیره. این جزیره ها هرکدوم شرایط طبیعی و جو متفاوتی دارن و همین امر دلیل شکل گیری جاذبه های مختلفی در این جزیره ها شده. در قسمت اول این مقاله به بررسی جزیره ها مسکونی ایرونی در خلیج فارس پرداختیم. در قسمت دوم با سایت ما همراه باشین تا جزیره ها غیرمسکونی ایرونی این خلیج رو بشناسیم. چه خوشگل هستش اگه واسه حفظ نام پارسی این خلیج، جزیره ها ایرونی اون رو هم بشناسیم.

شیدور

جزیره شیدور

شیدور یا شتور از جزیره ها غیرمسکونی اما دیدنی استان هرمزگان در خلیج فارسه. این جزیره به جزیره ماران می شناسنش، چراکه تعداد بسیاری مار سمی مشکی رنگ در این جزیره کوچیک زندگی می کنن که عموما در پایین شن ها مخفی می شن. بعضی غیرمسکونی بودن این جزیره رو حضور بسیار این مارهای خطرناک می دانند. از سال ۱۳۶۶ این جزیره تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته است و از پناهگاه های مهم زندگی وحش حساب می شه. عقاب دریایی دم سفید، لاک پشت های دریایی، ماهی ها و دلفین ها مثل حیوانات باارزش این جزیره هستن. آرامش زیستگاهی، بکر بودن و برخورداری از امنیت زیستی عامل اصلی مهاجرت پرندگان به این جزیرهه. آلودگی های دریایی و شکارهای غیرمجاز از تهدیدات زندگی وحش این جزیرهه. شتور در فاصله حدود ۲ کیلومتری شرق جزیره لاوان قرار داره. این جزیره صخره ایه و هیچ فعالیت انسانی در اون دیده نمی شه.

فرورگان

جزیره فرور کوچیک

فرورگان یا فرور کوچیک در قسمت شمال غربی جزیره ابوموسی و در جنوب جزیره فرور بزرگ هستش است. این جزیره به دلیل موقعیت اقلیمی خود در راه مهاجرت پرندگان دریایی هستش و محل زندگی گونه های جور واجور پرندگان مهاجر و بومیه. 

عباسک

جزیره عباسک

عباسک جزیره ای کوچ و غیرمسکونی در نزدیکی بندر بوشهر و بندر شیفه. خاک این جزیره واسه کشاورزی مناسب نیس و زمین اون ماسه ایه. الان طرحی واسه ایجاد یه دهکده گردشگری در این جزیره در دست احداثه و موزه بزرگ خلیج فارس به زودی در این جزیره ساخته می شه.

ام الکرم

جزیره ام الکرم

مقاله در رابطه:

  • جزیره ام الگرم، جزیره امن پرندگان مهاجر در خلیج فارس

ام الکرم از جزیره ها غیرمسکونی همجوار سواحل استان بوشهره. در بین بومیان این جزیره به دلیل وجود درختان حرا به «گُرم» می شناسنش. گفته می شه نام اصلی جزیره «گُرم» بوده که به وسیله دریانوردان عربی ام الگرم و بعد ام الکرم نامیده شده. شکل جزیره قوس نیم دایره س و ساحل طرف جنوب اون از ماسه های ریزدانه نرم با بقایای صدف پنهون شده. هم حالا صیادان از این جزیره به عنوان پایگاهی واسه صید ماهی به کار گیری می کنن. ام الکرم محل زندگی پرندگان بومی مثل کاکایی قار، حواصیل خاکستری، باکلان و سلیم خرچنگ خور و پرندگان مهاجر زمستانیه.

نخیلو

جزیره نخیلو

نخیلو جزیره ای خالی از سکنه س که در نزدیکی جزیره ام الکرم قرار داره. ساحل این جزیره بیضی شکل، صدفی و مرجانیه. گیاهان شورپسند و جنگل های حرا پوشش گیاهی این جزیره رو تشکیل می دهد. از دید زادآوری پرندگان مهاجر دریایی، جزیره نخیلو از نادرترین جزیره ها جهان و بی نظیرترین جزیره خاورمیانه حساب می شه.

تهمادون

جزیره تهمادون

تهمادون یا تهمادو از جزیره ها غیرمسکونی ایرونی خلیج فارسه. این جزیره مستطیل شکله و در موازات سواحل استان بوشهر قرار داره. تهمادون از جزیره ها مناسب واسه تخمگذاری پرستوها و دیگه پرندگانه.

ام سیله

جزیره ام سیله

ام سیله یا خان جزیره ای رسوبیه که در ۸ کیلومتری روستای بردخون کهنه قرار داره. پرستوهای دریایی، کاکلی، گیلانشاه معمولی، سلیم و فلامینگو در این جزیره یافت می شن.

بونه

خلیج فارس

بونه همراه با دو جزیره کوچیک دیگه به نام های دارا و قبر ناخدا در دهانه خور موسی در استان خوزستان قرار داره. سلیم خرچنگ خور از پرندگان این جزیرهه.

دارا

جزیره دارا

دارا از جزیره ها غیرمسکونی ایرونی خلیج فارسه که محل تخمگذاری پرستوهای دریاییه. این جزیره آب شیرین نداره.

قبر ناخدا

جزیره قبر ناخدا

قبر ناخدا جزیره ای کوچیک در دهانه خور موسیه که به دلیل وجود آرامگاه یه ناخدای هندی در اون، قبر ناخدا نامیده می شه.

خرو

جزیره خرو

خرو از مناطق بسیار مهم و خاص جهانی به عنوان محل زندگی مرجان های دریایی، محل تخمگذاری پرستوهای دریایی و لاک پشت ها حساب می شه.

مولیات

جزیره نخیلو

مولیات هم از دیگر جزیره ها غیرمسکونی ایرانه.

سه دندون

جزیره سه دندون

سه دندون از جزیره ها غیرمسکونی استان بوشهره.

مطاف

جزیره مطاف

مطاف هنگام مد به پایین آب می رود و هنگام جزر از اون بیرون می آید. عمق کم دور و بر جزیره دلیل موج های بسیاری شده و قایق های بسیاری به دلیل طوفان و آشنا نبودن به این ناحیه بر گل نشسته ان. «موج مطاف نخوردی، خرما به گربه میدی» از ضرب المثل های عادی میان بومیانه که کنایه از اسراف و قدر ندونستن زحمت زیاد داره.

مرغی

جزیره مرغی

مرغی محل زندگی مناسبی واسه تخمگذاری لاک پشت های پوزه عقابی و پرستوهای مهاجره. این جزیره غیرمسکونی همراه با جزیره ها مطاف، تهمادون، چراخی در ناحیه بردخون هستش.

میرمهنا

جزیره میرمهنا

میر مهنا در جوار سواحل جنوبی بندر ریگ قرار داره و به نام یکی از سرداران محلی که به کریم خان زند و هلندیان حمله کرد، میرمهنا نامیده شده. انگور و انجیر این جزیره از زمان های قدیم می شناسنش. گنبدی هم در این جزیره هست که موسوم به قدمگاه حضرت علی (ع) است. طرح هایی واسه پیشرفت طرح گردشگری این جزیره در دست احداثه.

چراغی

جزیره چراغی

چراغی از دیگر جزیره ها غیرمسکونی ایرانه که در مقابل ناحیه بردخون قرار داره. این جزیره در فاصله ۲ کیلومتری جنوب شرقی جزیره تهمادون هستش.

Author: 92

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *