با خوراکیای کم پیدا دنیا آشنا شید

دانلود پایان نامه

از عجایب زیاد این دنیا می توان به خوراکی های کم پیدا و عجیبی مثل سوپ لونه پرنده، قارچ دنبلان سفید، خاویار الماس، زعفران، هندانه مربعی و… اشاره کرد که در ادامه به اون ها می پردازیم.

مقاله های در رابطه:

  • ۵۰ غذای خوشمزه جهان رو بشناسین
  • ۱۴ غذای عجیب از سرتاسر دنیا
  • رژیم غذایی رومی؛ چندش آورترین غذاهای جهان

ما آدم ها خیلی خوش شانس هستیم که در این دنیا، هر چیزی به سهولت در دسترس ما قرار داره. مثل اینکه می توانیم خیلی راحت به مغازه بریم و میوه و سبزی مورد نظرمون رو بخریم. حتی بدون اینکه به مغازه بریم، می توانیم به صورت اینترنتی سفارش مواد غذایی بدیم. البته در گذشته شرایط به این جوری نبود و همه چیز، به خصوص مواد غذایی خیلی کم بود.

با این حال هنوزم بعضی غذاها به عنوان مواد نادر تلقی می شن و رسیدن به اون ها تقریبا شدنی نیس. پس اگه به یه کشور خارجی یا مکانی غیرمعروف سفر کردین، به دنبال این جواهرهای غذایی باشین که شاید دیگه این فرصت براتون پیش نیاد. در ادامه می خوایم تعدادی از این مواد غذایی کم پیدا رو به شما معرفی کنیم.

۱سوپ لونه پرنده

خوراکیای عجیب دنیا

سوپ لونه پرنده (Bird's Nest Soup) برخلاف اسمش، خیلی بیشتر از تعدادی بال و پر پرندهه. در خیلی از فرهنگ های آسیایی، این غذا مقوی و فوق العاده حساب می شه. در واقع این سوپ ژله ای به رنگ قهوه ای روشن، از لونه ی پرنده ای به نام سوئیفت (swift) جفت و جور می شه. این پرنده از آب دهن خود واسه چسباندن شاخه ها و برگ ها به هم به کار گیری می کنه تا لونه اش رو بسازه. این سوپ مثل به سوپ مرغ و منحصربه فرده. سوپ لونه پرنده معمولا در مناطق اندونزی، مالزی و تایلند یافت می شه و واسه آدمایی که دوست دارن اون رو امتحان کنن، گران تموم می شه.

۲قارچ دنبلان سفید

خوراکیای عجیب دنیا

مجله تایم در سال ۲۰۱۰ ادعا کرد که قیمت قارچ دنبلان سفید به ازای هر پوند، ۲ هزار دلاره که ادعای درستی به حساب می آید. این قارچ ها، بسیار گران هستن و نوع سفید و مشکی اون تنها تحت شرایط مناسب و به مدت بسیار محدود در دسترسه. بر اساس گفته تایم، با در نظر گرفتن روند سخت جمع بیاری و مبلغ فروش قارچ دنبلان، این ماده غذایی مثل یه «کالای به طور کامل لاکچری» است. این مجله حتی عنوان کرده که ۱٫۶ پوند از این قارچ با قیمت باورنکردنی ۱۵۰ هزار دلار به فروش رسید.

۳قارچ دنبلان مشکی

خوراکیای عجیب دنیا

قارچ دنبلان مشکی Perigord، نادرترین قارچ دنیاس. این ماده که بومی فرانسهه و وقتی خاک و کثیفی روی اون پاک شه، می درخشد و بوی بسیار مطبوعی داره. در طول زمستون که وسطای رشد خود رو می گذراند، بوی شیرین و باحالی داره؛ اما وقتی می رسد عطر و بوی مضاعفی پیدا می کنه.

۴خاویار الماس

خوراکیای عجیب دنیا

کتاب ثبت رکوردهای گینس، خاویار الماس ایرونی رو رسما به عنوان گران ترین خاویار دنیا به رسمیت شناختهه. این خاویار در واقع تخم های یه گونه ماهی خاویاری نادر ۱۰۰ سالهه که در دریای خزر یافت می شه. خاویار الماس که به نام تجاری «طلای مشکی» هم معروفه، کیلویی ۲۰ هزار دلار قیمت داره. با در نظر گرفتن منطقه ی خاص پرورش این ماهی و این واقعیت که یکی کم پیدا ترین گونه های ماهی در دنیا به حساب می آید، خاویار الماس بسیار گران و نادره.

۵زعفران

خوراکیای عجیب دنیا

ادویه ی خوش عطر و بوی زعفران، بومی مناطق نزدیک به یونانه و بازم گران ترین ادویه دنیا حساب می شه. فقط یه اونس زعفران می تونه قیمتی بیشتر از ۵۰۰ دلار داشته باشه. گیاه زعفران در فصل پاییز شکوفه می دهد و داخل گل های اون، موهای بلند رشته مانندی هست که چند سانتی متری رشد می کنن. در فصل درو، کشاورزان بیشتر از ۵۰ هزار گل رو برداشت می کنن که از اون فقط نیم کیلوگرم زعفران به دست می آید.

۶قلب نپخته مرغ دریایی

خوراکیای عجیب دنیا

مرغ دریایی (پافین) شاید پرنده ای بامزه باشه، اما گوشت بسیار لذیذی داره. اگه باور ندارین، از گوردون رمزی سئوال کنین. اون درزمان سفر خود به ایسلند، با نوعای جورواجور پافین مثل پافین دودی روبه رو شد و گفت که گوشت پافین رو دوست داشته. پافین از خوراک های محلی ایسلند به شمار می رود و با در نظر گرفتن جمعیت بزرگ این پرنده در جزیره ای دورافتاده در این کشور، چندین قرنه که شکار می شه. بیشتر از ۵۰ درصد این پرندگان نزدیک به ایسلند زندگی می کنن و در نتیجه انگار از گونه های خاص این منطقه حساب می شن. پس اکر قصد شکار پافین دارین، پاسپورت خود رو واسه سفر به این کشور آماده کنین.

۷گوشت گاو کوبه

خوراکیای عجیب دنیا

گوشت گاو کوبه در واقع حاصل یه دسیسه بین المللیه. وزارت کشاورزی آمریکا در سال ۲۰۰۹ واسه اجناس گوشتی ژاپن که از راه کشتی وارد آمریکا می شد، محدودیت اعمال کرد. از اون زمان کمتر از ۱۰ رستوران در سراسر کشور موفق به کسب مجوز واسه حمل این گوشت شده ان.

بر اساس گفته فوربس، رستوران های سراسر کشور از سال ۲۰۰۹ بازم ادعا می کنن که به این گوشت دسترسی دارن و واسه اون قیمت خیلی از مشتری می گیرند. گوشت گاو کوبه باید روند طولانی رو طی کنه و زمان پخت اونم باید کمتر از دمای بدن باشه چون وگرنه، گوشت بافت خود رو از دست میده.

۸. پنیر کازو مارزو

خوراکیای عجیب دنیا

پنیر کازو مارزو (Casu Marzu) در واقع با کرم حشره عمل می آید. این پنیر که در ساردینیا ایتالیا یافت می شه، با لاروهای مگس پر شده. این پنیر به حدی متنفر کننده س که اتحادیه اروپا اون رو ممنوع کرده. پنیر گوسفندی رو در محیط باز رها می کنن تا مگس ها، تخم های خود رو روی اون بذارن. لارو این حشره از پنیر تغذیه می کنه. با اینکه خوردن کرم های مگس تهوع آوره و شاید اصلا سالم هم نباشه، ولی کازو مارزو به عنوان یکی از معروف ترین پنیرهای جهان تلقی می شه. علاوه بر ویژگی خاص فراوری اش، طعم خوشمزه ای هم داره!

۹.هندوانه دنسوک

خوراکیای عجیب دنیا

بر خلاف هندوانه های معمولی، هندوانه دنسوک (Densuke Watermelon) به رنگ سیاهه و حدود ۲۰۰ دلار قیمت داره. لس آنجلس تایمز در سال ۲۰۰۸ اعلام کرد که این میوه در حراجی به قیمت بیشتر از ۶ هزار دلار فروخته شده. با در نظر گرفتن تعداد کم این میوه در هر برداشت که برابر کمتر از ۷۰ عدد در هر سال می شه، قیمت بالایی هم داره. هندوانه دنسوک فقط در جزیره شمالی هوکایدو در ساحل ژاپن رشد می کنه. از نظر محل پرورش و تعداد برداشت اون در طول سال می توان گفت که از خوراکی های نادر دنیا به حساب می آید.

۱۰قهوه رارو

خوراکیای عجیب دنیا

قهوه رارو (Caffe Raro) حاصل ترکیب دانه های دو قهوه نادر، قهوه بلو مانتین جامائیکا و کوپی لواک، در دنیاس. قهوه بلو مانتین جامائیکا فقط در کوه بلو در جامائیکا رشد می کنه و در نتیجه مقدار اون در طول سال بسیار محدوده. دانه های قهوه کوپی لواک هم از مدفوع حیوونی به نام زباد جفت و جور می شه. اینطوری که پس از خوردن دانه های قهوه، هسته اون رو دفع می کنه و از اون واسه جفت و جور این نوع قهوه به کار گیری می شه. آنزیم های شکم این حیوان باعث تغییر ساختار پروتئین در دانه قهوه شده و مقداری از اسیدیته اون رو از بین می برد.

۱۱هندوانه مربعی

خوراکیای عجیب دنیا

هندوانه مربعی فقط در ژاپن فروخته می شه. این میوه در واقع یه میوه نادر نیس، بلکه داخل جعبه رشد می کنه. بدیش اینه این هندوانه مناسب مصرف نیس، چون قبل از رسیده شدن، برداشت می شن و در نتیجه طعم اون کمی تلخه. با این حال مردم سراسر دنیا مبلغ ۳۰۰ دلار واسه اون می پردازند.

Author: 92