با سفر جهان رو تغییر بدید

دانلود پایان نامه

راه های بسیاری وجود دارن که باعث می شن بتونین موقع سفر در جهان تغییر مثبت بسازین. واسه آشنایی با این راه ها با سایت ما همراه باشین.

این روزا فکر همه ی ما مشغوله. به خاطر همین بیشتر ترجیح می بدیم تعطیلاتمان رو تو یه ساحل دورافتاده که در اون می توانیم تو یه فراموشی سعادتمندانه فرو رویم، بگذرانیم.

آرامش جای خودشو داره، اما با کمی تلاش و هدفی متفاوت، اگه بخوایم می توانیم از بخشی از زمان تعطیلاتمان واسه ایجاد تغییر در جهان به کار گیری کنیم.

اگه آماده ی رقابت هستین و متمایلید تعطیلاتتان رو به یه تجربه ی الهام بخش تر تبدیل کنین، ما اینجا راهنمایی واسه شما تدارک دیده ایم که بدونین چیجوری در بیرون مرز کشور نماینده ی خوبی واسه کشورتون باشین و در مسیرها روابط مثبتی با بقیه بسازین.

قدرت دیپلماسی شهروندی

سفر

جنیفر کلینتون، رئیس انجمن «گلوبال تایز» (Global Ties) که یه مؤسسه ی غیرانتفاعی دیپلماسی شهروندیه، این گونه توضیح می دهد:

معنی شهروند دیپلمات بدین معناه که هنگام تعامل با مردم بقیه کشورها، هدف دار باشیم و مراقب باشیم که کشورمون رو خوب نمایندگی کنیم. امروز واقعیت اینه که شهروندان در سراسر دنیا اثر خیلی بیشتری بر روابط محلی، ملی و بین المللی دارن.

شهروند دیپلمات بودن، نه فقط به معنی نمایندگی کشور خود، بلکه به این مفهومه که باید تعاملات با معنی با فرهنگ های دیگه داشته باشیم تا یه درک مشترک بسازیم.

این روزا که شهروندان در سراسر دنیا اثر خیلی بیشتری بر روابط محلی، ملی و بین المللی دارن

این کار ممکنه خیلی راحت ایجاد گفتگو با بومیان باشن، اما همیشه فرار از حباب گردشگری سخته و بعضی وقتا داشتن تعامل با معنی با رانندگان تاکسی و ناشناس های خیابون بسیار سخته.

ریچارد بوبو، عضو انجمن «کالچرال ویستاز» (Cultural Vistas) که یه مؤسسه ی غیرانتفاعی رد و بدل کردن بین المللیه، می گوید:

خوبه که تعادل حفظ شه. چند روز رو در تفریحگاه ها بگذرونین و یکی دو روز رو به کناره ی شهرها برید تا فرهنگ واقعی شون رو تجربه کنین.

مشارکت در تعاملات با معنی

سفر

سفر بیشتر به ما می آموزد که اشتراکات زیادی با مردمی داریم که به ظاهر با ما متفاوتند و در نتیجه کمک می کنه از دریچه ی جدیدی به این اشتراکات نگاه کنیم.

شما به چه چیزایی علاقه دارین؟ چه مسایلی براتون مهم هستن؟ هرجایی که برید آدمایی وجود دارن که با شما علایق مشترک دارن یا اینکه در جستجوی راه حل های جدید واسه مسائل مشترک هستن. تصور کنین که با رابطه با اون ها چقدر می تونید یاد بگیرین و یاد بدین.

ایجاد رابطه از راه سرویس ها

کوچسرفینگ

خیلی از سرویس ها، ایجاد رابطه با بومیان موقع سفر رو آسون تر می کنن.

شما می تونید از راه کوچ سرفینگ (Couchsurfing) یا ایر بی ان بی (Airbnb) پیش میزبان های بومی بمونین. هم اینکه می تونید با کوچ سرفینگ کاربران دیگری رو پیدا کنین و با اون ها واسه غذا یا قهوه قرار بذارین. سایت میتاپ (Meetup) هم یه راه فوق العاده واسه شرکت در اجتماعات و فعالیت ها با مردم بومیه که با اون ها علایق مشترک دارین.

سایت وایابل (Vayable) و بخش اکسپرینس سایت ایربی ان بی گزینه های ساختارمندتری واسه ملاقات با مرم محلی ارائه می بدن. شما می تونید تجربه های منحصربه فردی رو که با همراهی یه راهنما یا کارشناس بومیه، مثل شام، کارگاه یا تور خاص، رزرو کنین. این تجربه ها معمولاً طبق یه علاقه ی خاص هستن و فرصتی ارائه می بدن تا به روش ای شخصی تر و عمیق تر با بومیان رابطه برقرار کرد و از اون ها یاد نمی گیرین.

داوطلب شدن تو یه سازمان محلی

کار داوطلبانه

کار دواطلبانه یه راه عالی واسه رابطه با جامعه و تاثیرگذاری بر اینه. شما هم اینکه یاد می گیرین که چیجوری مردم باقی کشورها از راه راه های خلاقانه با مشکلات روبرو می شن.

کار دواطلبانه یه راه عالی واسه رابطه با جامعه و تاثیرگذاری بر اینه

کشور مقصدتان رو در سایت ایدئالیست جستجو کنین تا سازمان های محلی رو پیدا کنین. حتی اگه این امکان وجود نداشته باشه که به شما فرصت کار داوطلبانه در زمان سفرتون بدن، ممکنه بتونن یه بازدید یا جلسه واسه صحبت درباره ی مشکلات، اشتراک اطلاعات و شاید راهی واسه همکاری ترتیب بدن.

به کار گیری شبکه های فردی

شبکه های اجتماعی

شبکه های خود ما خیلی راحت می تونن به پیدا کردن راه رابطه در سراسر جهان کمک کنن. داشتن یه واسطه، ایجاد رابطه رو آسون می کنه و احتمال ادامه دادن روابط پس از سفر هم افزایش می یابد.

مقاله های در رابطه:

  • ۱۵ پیشنهاد واسه ایجاد رابطه ی دوستی در سفر
  • ۵ کار داوطلبانه ای که در سفر به اروپا می تونین انجام بدین

با اداره ی فارغ التحصیلان دانشگاهتان تماس بگیرین تا ببینین می تونن شما رو به فارغ التحصیلان یا دانشجویان بین المللی قبلی در مقصدتان وصل کنن. از همکارانتون کمک بخواین و به سراغ شبکه های حرفه ای برید. در رسانه های اجتماعی پیام بفرستید. از تعداد آدمایی که به مقصد شما رابطه دارن، حیرت زده میشین.

علاوه بر شبکه های شخصی شما، ممکنه منابع محلی ای وجود داشته باشن که بتونن به شما کمک کنن. شهر شما، با شهرهای دیگه خواهرخواندگی داره؟ تجارت های محلی ای وجود دارن که روابط یا ریشه های بین المللی داشته باشن؟

سازمان های اجتماعی مختص روابط بین الملل و دیپلماسی شهروندی در سراسر جهان وجود دارن. اون ها هر سال میزبان تعداد زیادی بازدید کننده ی بین المللی هستن.

ایجاد درک مشترک

سفر

درک دوطرفه جنبه ی مهمی از دیپلماسی شهروندیه، اما بدون در نظر گرفتن زمینه ها، رسیدن به اون بسیار مشکله.

هر روز اخبار محلی مربوط به مقصدتان رو بخونین

قبل از سفر خود، هر روز اخبار محلی مربوط به مقصدتان رو بخونین. در بخش اخبار گوگل کلمات کلیدی مربوط به مسائل یا موضوعات مورد علاقه تون رو در شهر مقصد جستجو کنین.

با یادگیری حقایق مربوط به مقصد، می تونید در گفتوهای معنادارتری شرکت کنین.

هم اینکه ممکنه چیزی مثل یه اتفاق محلی یا سازمانی که کارش براتون جالبه پیدا کنین و بخواین اون رو در برنامه ی سفرتون دید کنین.

دیپلماسی شهروندی رو به خونه بیارین

شبکه های اجتماعی

قرار نیس دیپلماسی شهروندی با پایان سفر شما تموم شه. همونجوریکه در زمان سفر نماینده ی کشورتون بودین، وقتی هم که به کشورتون برگردین می تونید نماینده کشوری باشین که به اون سفر کرده بودین.

کلینتون می گوید:  

از رسانه های اجتماعی به عنوان راهی واسه آموزش آدب و رسوم و فرهنگ مردم کشور میزبان به کار گیری کنین. فقط عکس های تاریخی رو در شبکه های اجتماعی تون نذارین . به مردم، دوستانی که پیدا کرده اید و چیزایی که یاد گرفته اید، اشاره کنین.

شما می تونید با کار داوطلبانه در سازمان های بین المللی به دیپلماسی شهروندی ادامه بدید و حلقه ی اتصال بین جامعه ی خود و جهان باشین.

بوبو می گوید:

دیپلماسی واقعی غیرسیاسیه. هر چی ذهن مردم بازتر باشه، بیشتر متوجه می شن که روش های دیگری هم واسه زندگی و انجام کارا هست و ترسشون از «بقیه» کمتر می شه.

مجموعه ی راه هایی که در بالا توضیح داده شد، به ما کمک می کنه که تنها یه مسافر نباشیم که به دنبال لذت های شخصیه، بلکه به کمک باقی سفردوستان جهان رو به جای بهتری تبدیل کنیم. نظر شما درباره ی این راه ها چیه؟ منتظر شنیدن نظرات و تجربیاتتون هستیم. 

Author: 92