بررسي رابطه موجودی های نقدی با ارزش شرکت و عملکرد عملیاتی و بازده سهام در شرکت‌ های پذیرفته شده در بورس – پایان نامه ارشد

دانلود پایان نامه

 پایان نامه ها - رشته حسابداری

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسي رابطه موجودی های نقدی با ارزش شرکت و عملکرد عملیاتی و بازده سهام در شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

2-2- نگهداری موجودی های نقدی

2-2-1- انگيزه ‌هاي نگهداري موجودي ‌هاي نقدي توسط شرکت‌ ها

هر شرکتي ميزاني از موجودي‌هاي نقدي را نگهداري مي‌نمايد که ميزان آن تحت تاثير ويژگي‌هاي آن شرکت و دوره‌هاي زماني مختلف، متغير مي‌باشد. اما دليل اصلي نگهداري موجودي‌هاي نقدي توسط شرکت‌ها چيست و شرکت‌ها براي انجام اين کار چه انگيزه‌هايي دارند؟

کينز (1936)، سه انگيزه کلي براي نگهداري موجودي‌هاي نقدي توسط موسسات اقتصادي را بيان مي‌کند، اين انگيزه‌ها عبارتند از:

الف- نياز به انجام معاملات

ب- اقدامات احتياطي

ج- مقابله با شرايط داراي ريسک.

تحقيقات انجام شده در زمينه نگهداري موجودي‌هاي نقدي توسط شرکت‌ها، انگيزه انجام معاملات (وجود هزينه‌هاي معاملاتي) و انگيزه احتياطي را بيشتر مورد تاکيد قرار داده‌اند. انگيزه انجام معاملات بيشتر به دليل هزينه‌بر بودن استفاده از ساير دارايي‌ها بجز وجه نقد در انجام معاملات تجاري مي‌باشد. بر اين اساس، مي‌توان گفت شرکت‌هايي که با کمبود منابع داخلي روبه‌رو هستند، مي‌توانند با فروش دارايي‌ها، با ايجاد بدهي‌هاي جديد يا انتشار سهام جديد، و يا با عدم پرداخت سود سهام نقدي منابع خود را افزايش دهند، اما تمام اين راهکارها هزينه‌بر مي‌باشند. بنابراين انتظار مي‌رود شرکت‌هايي که با هزينه معاملات بيشتري روبه‌رو هستند مبالغ بيشتري از دارايي‌هاي نقدي را نگهداري نمايند. از طرف ديگر، انگيزه احتياطي بيشتر در مورد مقابله با ريسک کمبود نقدينگي، استفاده از فرصت‌هاي تجاري و اجتناب از ورشکستگي مي‌باشد. انگيزه احتياطي، بيشتر بر افزايش هزينه‌هاي ناشي از هدر رفتن فرصت‌هاي سرمايه گذاري آتي تاکيد مي‌کند. بر اين اساس، شرکت‌ها موجودي‌هاي نقدي را براي مواجهه با وقايع پيش‌بيني نشده نگهداري مي‌نمايند و درصورتيکه هزينه ساير منابع تامين مالي بسيار زياد باشد براي تامين مالي سرمايه‌گذاري‌هاي خود از موجودي‌هاي نقدي نگهداري شده استفاده مي‌نمايند (ازکان، 2004).

بنابراين، مي‌توان انتظار داشت که شرکت‌هاي کوچک‌تر جهت مقابله با مواردي از قبيل هزينه زياد تامين مالي خارجي، موجودي‌هاي نقدي بيشتري را نگهداري نمايند. بعلاوه، انتظار مي‌رود شرکت‌هايي که داراي فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري بهتري هستند موجودي‌هاي نقدي بيشتري را نگهداري نمايند تا هزينه فرصت مرتبط با سرمايه‌گذاري‌هاي آتي را به حداقل برسانند. بطور مشابه، شرکت‌هاي داراي نوسانات بيشتر جريانات نقدي و شرکت‌هايي که بطور مکرر با کمبود نقدينگي مواجه مي‌شوند، نياز دارند نقدينگي بيشتري را انباشته نمايند (ازکان، 2004).

2-2-2 ميزان بهينه موجودي‌ هاي نقدي شرکت‌ ها

در تاريخ 8/2/1996 توافق‌نامه‌اي بين مديران شرکت‌هاي چريسلر [1] و يک سرمايه‌گذار امضاء شد که طبق اين توافق‌نامه، اين سرمايه‌گذار بايد در يک دوره 5 ساله براي پيشرفت اين شرکت تلاش مي‌کرد. يکي از عناصر مهم اين توافق، تعهدي بود که بر طبق آن چريسلر بايد طي اين مدت، دارايي‌هاي نقدي (موجودي‌هاي نقدي و اوراق بهادار سريع المعامله) به مبلغ 5/7 بيليون دلار بين سهامداران تقسيم مي‌کرد (اپلر و همکاران، 1999).

ماجراي چريسلر باعث مطرح شدن سوالاتي شد که در پيشينه و ادبيات ماليه سابقه نداشتند: آيا براي موجودي‌هاي نقدي موجود در ترازنامه يک شرکت ميزان بهينه‌اي وجود دارد؟ و اگر وجود دارد آيا مانند شرکت چريسلر، موجودي‌هاي نقدي اضافي توسط شرکت‌ها نگهداري مي‌شود؟

اکثر مدل‌ها از جمله مدل هزينه‌هاي معاملاتي[2] موافق وجود نقطه بهينه در نگهداري موجودي‌هاي نقدي مي‌باشند. کينز (1936) انگيزه معاملاتي نگهداري موجودي‌هاي نقدي را به دليل هزينه‌بر بودن تبديل جانشين‌هاي موجودي‌هاي نقدي به موجودي نقدي، مي‌داند. طبق اين ديدگاه خريد و فروش دارايي‌هاي مالي و حقيقي هزينه‌بر مي‌باشد، همچنين هزينه افزايش سرمايه از طريق منابع خارجي از دو جزء هزينه ثابت و متغير تشکيل شده است که قسمت متغير متناسب با مبلغ افزايش سرمايه مي‌باشد. شرکتي که کمبود موجودي‌هاي نقدي داشته باشد سرمايه خود را از طريق بازار سرمايه افزايش مي‌دهد، دارايي‌هاي موجود خود را نقد مي‌کند، تقسيم سودها و سرمايه‌گذاري‌هاي خود را کاهش مي‌دهد، در مورد قراردادهاي مالي خود مذاکره مجدد مي‌کند و يا ترکيبي از موارد فوق را انجام مي‌دهد (اپلر و همکاران، 1999).

افزايش سرمايه هزينه‌بر مي‌باشد صرف‌نظر از اينکه شرکت آنرا از طريق فروش دارايي‌ها يا با استفاده از بازارهاي سرمايه انجام دهد. هزينه ثابت دسترسي به بازارهاي سرمايه خارجي، باعث مي‌شود شرکت به ‌ندرت سرمايه خود را افزايش دهد و معمولا از موجودي‌هاي نقدي و دارايي‌ها نقدي استفاده مي‌کند، البته نگهداري موجودي‌هاي نقدي نيز داراي هزينه فرصت مي‌باشد. از طرفي کمبود موجودي‌هاي نقدي نيز باعث وارد شدن ضررهاي عمده به شرکت خواهد شد. در نتيجه براي مبلغ معيني از خالص دارايي‌ها، مبلغ بهينه‌اي از موجودي‌هاي نقدي وجود خواهد داشت. شکل 2-1 منحني هزينه نهايي کمبود موجودي‌هاي نقدي و منحني هزينه نهايي نگهداري موجودي‌هاي نقدي را نشان مي‌دهد (اپلر و همکاران، 1999).

[1] . Chrysler

[2] – Transaction costs model

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سؤالات تحقیق:

سوال اول: آیا بین سطح نگهداری موجودی های نقدی و ارزش شرکت رابطه معناداری وجود دارد؟

سوال دوم: آیا بین سطح نگهداری موجودی های نقدی و عملکرد عملیاتی رابطه معناداری وجود دارد؟

سوال سوم: آیا بین سطح نگهداری موجودی های نقدی و بازده سهام رابطه معناداری وجود دارد؟

رابطه موجودی های نقدی با ارزش شرکت، عملکرد عملیاتی و بازده سهام در شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : بررسي رابطه موجودی های نقدی با ارزش شرکت و عملکرد عملیاتی و بازده سهام در شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار با فرمت ورد

Author: 92