بررسی تاثیر فناوری اطلاعات بر بهبود عملکرد سیستم بانکی کشور – پایان نامه ارشد

دانلود پایان نامه

 پایان نامه ها - رشته حسابداری

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی تاثیر فناوری اطلاعات بر بهبود عملکرد سیستم بانکی کشور طی سال های 1380 – 1390

قسمتی از متن پایان نامه :

1-8-تعریف واژه های کلیدی

فناوری اطلاعات

فناوری اطلاعات از دو واژه اطلاعات و فناوری ترکیب یافته و عبارت است از مجموعه تکنیک ها و ابزارهایی که ما را در ضبط، ذخیره سازی، پردازش، بازیابی، انتقال و دریافت اطلاعات یاری میرساند. این فناوری بر بهینه سازی و پشتیبانی سیستم های فعال با محوریت اطلاعات و دانش تاکید دارد، افزون بر این بر دانش و مهارت استفاده از فناوری های نوین نظیر رایانه، اینترنت و سیستم های ارتباط از راه دور به همراه ذخیره سازی، کاربرد و انتقال اطلاعات نیز تاکید میکند (عبادی،1384).

 خودپردازها(ATM)

دستگاه خودپرداز دستگاهی است که بدون نیاز به اپراتور میتواند خدمات واریز و برداشت از حساب های مشتریان، تغییر رمز کارت، اعلام موجودی حساب، انتقال وجه، پرداخت قبوض، صورتحساب های مختصر و برخی خدمات دیگر را از طریق کارت های بانکی صادر شده انجام  دهد(ساعدی،1390).

پایانه های فروش(POS)

پایانه فروش دستگاهی است که توسط آن مشتریان یک فروشگاه میتوانند بدون پرداخت وجه نقد، مبلغ کالای خریداری شده خود را از حساب خود مستقیما به حساب فروشنده واریز نمایند(ساعدی،1390).

پایانه های شعب(Pin pad)

پایانه های شعب نیز مانند پایانه های فروش بوده و تفاوت آنها در این است که دستگاه Pin pad مستقل از رایانه های تحویلداری شعبه، قابلیت استفاده نداشته و به عنوان یکی از دستگاه های جانبی رایانه در بانکداری الکترونیک مورد استفاده قرار میگیرند. به عبارتی این دستگاه به دلیل نداشتن مودم مستقلا امکان ارتباط با مرکز سوئیچ بانک را نداشته و از طریق پایانه VAST شعبه به مرکز متصل میشود و پس از خواندن اطلاعات روی کارت، عملیات دریافت و پرداخت بر روی حساب کارت را انجام میدهد (ساعدی،1390).

بانکداری الکترونیکی

عبارت است از فراهم آوردن امکاناتی برای مردم و کارکنان در جهت افزایش سرعت و کارایی آنها در دریافت و ارائه خدمات بانکی در محل شعبه، همچنین فرایندهای بین شعبه ای و بین بانکی در سراسر دنیا و ارائه امکانات سخت افزاری و نرم افزاری به مشتریان که با استفاده از آنها بتوانند بدون نیاز به حضور فیزیکی در بانک، در هرساعت از شبانه روز (24 ساعت) از طریق کانال های ارتباطی ایمن و با اطمینان عملیات بانکی دلخواه خود را انجام دهند(بانکداری الکترونیک ،1387).

عملکرد بانک ها

منظور از عملکرد سیستم بانکی در این تحقیق حجم سپرده های مشتریان و حجم تسهیلات پرداختی به مشتریان و میزان سود یا زیان بانک ها است و همچنین منظور از بهبود عملکرد سیستم بانکی در این تحقیق به معنای افزایش حجم سپرده های مشتریان و افزایش حجم تسهیلات پرداختی و افزایش میزان سود و کاهش میزان زیان بانک هاست.

به کلیه وجوهی که توسط مردم در بانک سرمایه گذاری میشود را سپرده میگویند(بهمند و بهمنی،1374).

منظور از تسهیلات اعم از ریالی و ارزی شامل تامین مالی (تسهیلات اعطایی) اشخاص حقیقی و حقوقی میباشد(رشیدی، نجات،1390).

سود برابر با تفاوت درآمد از هزینه است که با درآمد رابطه مستقیم و با هزینه رابطه معکوس دارد. هرگاه میزان هزینه از درآمد بیشتر باشد آن را زیان میگویند(جان بزرگی،1391).

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 اهداف تحقیق:

نیاز ملی ما طبق برنامه چهارم توسعه، دستیابی به جامعه مبتنی بر اقتصاد و دانایی محوری و اطلاعات محوری است. با توجه به حجم کلان سرمایه گذاری در فناوری اطلاعات در کشور، توجه به سرمایه گذاری آگاهانه و ارزیابی بهره وری استفاده از فناوری اطلاعات امری لازم و ضروری است. این تحقیق با هدف ارائه چارچوبی برای شناسایی ارزیابی بهبود کیفیت خدمات ناشی از به کارگیری فناوری اطلاعات و ارتباطات در بانک های جمهوری اسلامی ایران به عنوان مبنایی برای مطالعه برنامه ریزان و رهنمودی برای درک بهتر این ارزیابی، به بررسی نکات قابل تامل در مورد بانکداری الکترونیک در ایران میپردازد (قدسی،1387).

هدف اصلی                     

با توجه به مطالب پیش گفته هدف اصلی در این تحقیق این است که به بررسی تاثیر اجزاء و عوامل فناوری اطلاعات در زمینه بهبود عملکرد سیستم بانکی کشور بپردازیم.

اهداف فرعی

1-بررسی تاثیر تعداد کارت های بانکی بر حجم سپرده های بانکی

2-بررسی تاثیر تعداد پایانه های فروش بر حجم سپرده های بانکی

3-بررسی تاثیر تعداد پایانه های شعب بر حجم سپرده های بانکی

4-بررسی تاثیر تعداد خودپردازها بر حجم سپرده های بانکی

5- بررسی تاثیر تعداد کارت های بانکی بر حجم تسهیلات پرداختی

6-بررسی تاثیر تعداد پایانه های فروش بر حجم تسهیلات پرداختی

7-بررسی تاثیر تعداد پایانه های شعب بر حجم تسهیلات پرداختی

8-بررسی تاثیر تعداد خودپردازها بر حجم تسهیلات پرداختی

9- بررسی تاثیر تعداد کارت های بانکی بر میزان سود و زیان بانکی

10- بررسی تاثیر تعداد پایانه های فروش بر میزان سود و زیان بانکی

11- بررسی تاثیر تعداد پایانه های شعب بر میزان سود و زیان بانکی

12- بررسی تاثیر تعداد خودپردازها بر میزان سود و زیان بانکی

بررسی تاثیر فناوری اطلاعات بر بهبود عملکرد سیستم بانکی کشور

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : بررسی تاثیر فناوری اطلاعات بر بهبود عملکرد سیستم بانکی کشور با فرمت ورد

Author: 92

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *