بررسی رابطه بين محافظه كاري و عدم تقارن اطلاعاتي در بورس اوراق بهادار – پایان نامه ارشد

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

4-3-2- فلسفه وجودي محافظه كاري

محققان تعابير مختلفي را درباره‌ی گزارشگری مالی محافظه كارانه ارائه کرده‌اند؛ این تعابير نشان می‌دهند كه محافظه كاري برای استفاده كنندگان از گزارش‌های مالي مفید است.( واتز ،۲۰۰۳) كاربرد محافظه کاری در گزارشگری مالی را دلایل اقتصادی می‌داند و معتقد است ریشه محافظه کاري در گزارشگري مالی به وسیله چهار عامل زير تبیین می‌شود.

  • تعبیر و توجيه قراردادي[1]
  • تعبير و توجيه دعاوي قضایی[2]
  • تعبیر و توجيه قانون گذاري[3]
  • تعبير و توجيه مالیاتی[4]

از اين ميان تفسیر قراردادی، اهميت بيشتر و سابقه طولانی‌تری نسبت به دیگر تفاسیر محافظه کاری دارد. تفسیر دعاوی حقوقی سهامداران از سال ۱۹60 و به دنبال افزایش دعاوی و حقوقی سهامداران در آمریکا به وجود آمده است همچنين تفسیر مالیاتی از سال ۱۹۰۹ به دنبال تلاش‌هایی که واحدهای اقتصادی برای کمتر نشان دادن مالیات در آمریکا انجام می‌دادند، و نهایتاً تفسیر قانون گذاران حسابداری، به دنبال الزاماتی که در سال‌های 1934-1933 توسط SEC برای گزارشگری مالی توسط شرکت‌ها صورت گرفت، به وجود آمد. (واتز، 2003 )

1-4-3-2- تعبير و توجيه قراردادی

در اين تفسیر قراردادی تاكيد می‌شود كه واحد تجاري مجموعه از قراردادها هستند كه بين گروه‌های ذينفع از جمله اعتباردهندگان، سهامداران و مديران منعقد می‌گردد و اين قراردادها هستند كه حيطه و قلمرو واحد تجاري را تعيين می‌نماید. چرا که در صورت نبودن قرارداد بين گروه‌های ذينفع تلاش در جهت حداكثر نمودن ثروت سهامداران صورت نمی‌گیرد. (عرب مازار، ۱۳۸۸) حال آنكه بين طرفين قرارداد تضاد منافع و عدم تقارن اطلاعاتي وجود دارد و زمينه براي خطر اخلاقي توسط طرفين فراهم می‌باشد. به بيان ديگر بر اساس این تفسیر، حسابداری محافظه کارانه و اشاره به کژ منشی  به وجود آمده به وسیله گروه‌های مختلفی که اطلاعات نا متقارن[5]، حقوق و مزایای نابرابر[6] ، افق‌های فکری محدود دارند، می‌باشد. به عنوان نمونه اعتباردهندگان همواره نگران وصول اصل و فرع وام‌های اعطايي به شركت بوده و همواره بين آنان و ساير گروه‌های ذينفع تضاد منافع وجود دارد. از طرف ديگر ممكن است مديران شرکت‌ها براي جلب نظر مساعد اعتباردهندگان وضعيت مطلوبي از سود آوري را نشان دهند تا ضمن جذب سرمايه لازم بتوانند هزينه بدهي خود را كاهش دهند (دي فاند، جيامبولو[7]،۱۹۹۴). همچنين ممكن است مدیران برای افزایش ثروت شخصی خود، در استفاده از معیارهای حسابداری، که مبنای اطلاع رسانی برای سرمایه گذاران است، جانب‌دارانه عمل می‌کنند گزارش‌های مالی جانب‌دارانه تهیه و ارائه خواهد شد. در اين بين محافظه كاري حسابداري ميثاقي است كه به عنوان يك ساز و كار موثر براي كاهش تضاد منافع در قرارداد بدهي مطرح می‌شود. (بتني، ۲۰۰۸).

واتز (۲۰۰۳) محافظه كاري را مكانيزمي موثر در قراردادهای سهامداران و شركت می‌دانند كه از سرمايه گذاران در مقابل فرصت طلبي مديريت محافظت می‌نماید. اسكنر (۱۹۹۴) معتقد است رویه‌های حسابداري محافظه كارانه مديران را از خوش بيني بيش از حد باز می‌دارد و از فرصت طلبي مديران جلوگيري می‌نماید و خطر اخلاقي را كاهش می‌دهد.

بتني و همكاران (۲۰۰۸) در تحقيقي به اين نتيجه رسيدند كه بسياري از قراردادهاي اخذ وام به وام گيرنده اجازه تغيير روش حسابداري را نمی‌دهد به اين دليل كه اعتباردهندگان اعتقاد داشتند كه ممكن است اعتبار گیرنده با انتخاب روش حسابداري مختلف نسبت به اندازه گيري بيشتر سود حسابداري و توزيع بيشتر سود نقدي سهام اقدام نموده و ريسك عدم وصول اصل و فرع وام اعطایی را كاهش دهند.لافاند و واتز[8] (۲۰۰۸) در پژوهشي به اين نتيجه رسیدند که سرمايه گذاران خواستار اعمال محافظه كاري در هنگام ارزیابی‌ها و ارائه گزارش هستند. آن‌ها دليل اصلي اين تقاضا را از سوي سرمايه گذاران را كاهش عدم تقارن اطلاعاتي می‌دانند كه اعمال صحيح محافظه كاري به همراه دارد.

2-4-3-2تعبير و توجيه دعاوي قضایی

در سال‌های اخير دعاوي سهامداران توجيهي براي محافظه كاري شده است. از زمانی که حسابرسان و مدیران دریافتند که هزینه‌های دعاوی قضایی مربوط به بيش نمايي عایدات  و دارایی‌ها از هزینه‌های مربوط به كم نمايي عايدات و دارایی‌ها بالاتر می‌باشد. حسابداران و مديران اشتیاق بیشتری برای کمتر شناسایی کردن آن‌ها یافتند. واتز (2003)، بیور (1993) و واتز (1993 ) هر دو به‌کارگیری محافظه کاری را در فعالیت‌های مربوط به اوراق بهادار را مناسب می‌دانند و در توجيه ديدگاه خود به اين موضوع اشاره كردند كه اكثر دعاوی حقوقی به دلیل بیشتر از واقع نشان دادن عایدات و دارایی‌ها ایجاد می‌شود، تا کمتر از واقع نشان دادن آن‌ها. كلاگ[9] (۱۹۸۴) مدیران و حسابرسان شرکت، بیشتر به خاطر بیشتر بیان کردن عایدات و دارایی‌ها تحت پیگرد قرار می‌گیرند، تا کمتر بیان کردن آن. از اين رو محافظه كاري با اعمال رویه‌های در راستاي كم نمايي دارایی‌ها و بيش نمايي هزینه‌ها تا حدودي دعاوي حقوقي عليه شركت و حسابداران را به حداقل می‌رساند.

[1]Contracting Explanation

[2]Litigation Explanation

[3]Regulatory Explanation

[4]Incom Tax Explanation

[5]Asymmetric information

[6]Asymmetric payoffs

[7]Defond & jiamblolv

[8]Lafond ,R, and Watts ,R

[9]Kellogg

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 اهداف تحقيق:

  • شناسايي رابطه بين محافظه كاري و عدم تقارن اطلاعاتي
  • شناسايي رابطه بین محافظه كاري و نرخ بازده غير عادي
  • تعیین نقش و جایگاه حسابداری محافظه کارانه در کنترل رفتارهای فرصت طلبانه مدیران
  • ارائه راه كارهايي به منظور بهبود استانداردهاي حسابداري با توجه به نتايج پژوهش 

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

پایان نامه رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *