بررسی رابطه بین حجم اقلام تعهدی شرکت¬های گروه با بازده سهام شرکت اصلی-دانلود پايان نامه ارشد حسابداري

دانلود پایان نامه

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی رابطه رفتار مدیریت سود شرکت­های گروه با بازده سهام شرکت 

قسمتی از متن پایان نامه :

.

درجه اطمينان برآوردهاي حسابداري

نياز به قضاوت در برآوردهاي حسابداري كه لازمه اندازه گيري سود مي­باشد، موجب عدم اطمينان نسبت به رقم سود خالص مي­شود. اين امر بر روي كيفيت سود، انعكاس نامطلوب دارد. بديهي است كه هر چه دامنه برآوردها و قضاوت­ها گسترده­تر باشد، قابليت اعتماد برآوردها كاهش مي­يابد. براي مثال، شركتي كه فعاليت­هاي بلندمدت دارد(نظير يك شركت كشتي سازي كه از روش تكميل كار براي قراردادهاي خود استفاده مي­كند)براي دستيابي به سود خالص خود از نااطميناني بيشتري برخوردار است، چرا كه در اين شركت از تخمين­ها و برآوردهاي بيشتري استفاده مي­شود. مثال ديگر در مورد برآورد و قضاوت ذهني، عمر مفيد اقتصادي و ارزش اسقاط دارائي­هاي بلند مدت استهلاك پذير و ذخيره عمليات ريسك دار(نظير قراردادهاي مشروط)است.

در راستاي تعيين ميزان اعتبار برآوردهاي حسابداري، يكي از روش­هاي متداول مقايسه برآوردها با نتايج واقعي است كه اين مقايسه توسط تحليلگران مالي انجام مي­گردد. مغايرت با اهميت بين برآوردها و ارقام واقعي دلالت بر ريسك بالا در برآوردها دارد كه اين خود با كيفيت سود مرتبط است و آن را به مخاطره  مي­اندازد. براي مثال، ممكن است كه در يك شركت ذخيره گارانتي محصول­ها با هزينه­هاي واقعي گارانتي مقايسه شود. چنانچه بين اين دو رقم تفاوت عمده­اي وجود داشته باشد، ممكن است اينگونه برداشت شود كه تمام برآوردهاي شركت در مورد ذخيره براي سال­هاي آتي نادرست و غير قابل اطمينان است و نتيجتاً سود گزارش شده با سود واقعي تفاوت معني­داري دارد.

با جدا كردن اطلاعات واقعي از اطلاعات برآوردي مي­توان اثر آنها را بر كيفيت سود معين كرد. به اين منظور اقلام درآمدي و هزينه­اي كه ناشي از معاملات نقدي يا شبه نقدي هستند معلوم مي­شوند تا از درآمدها و هزينه­هائي كه بر پايه برآوردها بدست آمده و قابليت اطمينان كمتري دارند، جدا شود(ظریف فرد، 1378،ص 28)1.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 

اهداف پژوهش

تحليلگران مالي و شركت­هاي سرمايه­گذاری كه به عنوان عوامل اصلي بازار سرمايه محسوب         مي شوند با در نظر گرفتن عامل رفتار مدیریت سود واحدهاي انتفاعي باعث انتقال صحيح منابعشان شده و به دنبال آن افزايش رشد اقتصادي جامعه را به همراه خواهند آورد. هدف اصلی این تحقيق تعيين اين موضوع است که چه رابطه­ای بین رفتار مدیریت سود شرکت­های گروه با بازده سهام شرکت اصلی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران وجود دارد؟

1-4-1)اهداف خاص پژوهش

اهداف خاص این پژوهش به شرح زیر می باشد:

  • بررسی رابطه بین حجم اقلام تعهدی شرکت­های گروه با بازده سهام شرکت اصلی.
  • بررسی رابطه بین اجزای اختیاری اقلام تعهدی شرکت­های گروه با بازده سهام شرکت اصلی.
  • بررسی رابطه بین اجزای غیر اختیاری اقلام تعهدی شرکت­های گروه با بازده سهام شرکت اصلی.

2-4-1)اهداف کاربردی پژوهش

شركت­هاي سرمايه گذاری، تحليلگران بازار سرمايه، کارگزاران بورس اوراق بهادار و همچنين تدوين كنندگان استانداردهاي حسابداري بعنوان اصلي­ترين كاربران اين پژوهش بوده و مي توانند نتايج اين پژوهش را در تصميم گيري­هاي خود مورد استفاده قرار دهند.

پایان نامه بررسی رابطه رفتار مدیریت سود شرکت­های گروه با بازده سهام شرکت

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

پایان نامه بررسی رابطه رفتار مدیریت سود شرکت­های گروه با بازده سهام شرکت

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : بررسی رابطه رفتار مدیریت سود شرکت­های گروه با بازده سهام شرکت  با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *