تأثیر سرمایه فکری در کاهش احتمال وقوع آشفتگی مالی شرکت -پايان نامه حسابداری

دانلود پایان نامه

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 تأثیر سرمایه فکری در کاهش احتمال وقوع آشفتگی مالی شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران 

قسمتی از متن پایان نامه :

.

– مقدمه

در این فصل از تحقیق به بیان مشکل تحقیق، اهمیت و ضرورت تحقیق، اهداف تحقیق، پرسش و فرضیه­های تحقیق و تعریف عملیاتی واژه­های مورد استفاده در تحقیق می­پردازیم. همچنین پس از معرفی متغیرهای مورد استفاده در تحقیق مدل­های رگرسیونی مورد استفاده در تحقیق نیز ارائه می­گردد و در پایان فصل محتوای فصل­

های بعدی تحقیق نیز ارائه می­گردد.

 

1-2- تعريف و بيان مسأله تحقيق

سرمایه فکری یک سازمان دارایی­ها و منابع ذهنی و نامشهودی است که سازمان با برگرداندن آن­ها به فرآیندهای جدید، کالا و خدمات به خلق ارزش می­پردازد. در گذشته از هر صد دلار سرمايه­گذاري در سهام شركت­هاي توليدي آمريكا، درصد زیادی از اين سرمايه­گذاري صرف دارايي­هاي مشهود مي­شد و دارايي­هاي مشهود سهم عظيمي از ارزش بازار شركت­ها را در بر مي­گرفتند. اما در چند سال اخیر، درصد زیادی از ارزش بازار شركت را سرمايه­هاي فكري تشكيل می­دهد. اين افزايش نسبت دارايي­هاي نامشهود به كل ارزش بازار شركت­ها، اهميت توجه به سرمايه فكري را نشان مي­دهد (چنگ، لین، هسیآو و لی[1]، 2008).

از سوی دیگر، آشفتگی مالی و در نهایت ورشکستگی، زیان­هاي سنگینی را براي سهام­داران، مدیران، شرکت­ها و اقتصاد کشور ایجاد می­کند. نتايج تحقيقات نشان داده است كه شركت­هايي كه از سطح کمتری از كنترل و تمركز روي دارايي­هاي نامشهود خود برخوردارند در مقابل شركت­هايي كه نسبت به اين دارايي­ها و بطور اخص سرمايه­هاي فكري توجه کافی می­کنند، داراي عملكرد و بازگشت سرمايه ضعیف­تری هستند و نوسان قيمت سهام اين شركت­ها بیشتر بوده است و احتمال وقوع آشفتگی مالی در این شرکت­ها بیشتر است (برامهندكار، اریکسون، اپلبی[2]، 2007). دارایی­های فکری سازمان مهمترین بخش دانش سازمانی است و نیاز به شناخت و اندازه­گیری دارد. دارایی­ها در تعیین جایگاه یک شرکت در عرصه بین­المللی و در تعیین ارزش شرکت بسیار مؤثر هستند. دارایی­های نامشهود هر شرکت بطور موجز عبارتند از: نام تجاری شرکت، مشتریان وفادار شرکت، کارکنان راضی، کارکنان خلاق، فرهنگ سازمانی منعطف و پویا، مدیران کارآمد و لایق، جو ریسک پذیری سازمان، تصور خوب از شرکت در نزد  مشتریان. برای مثال ارزش مارک تجاری کوکا کولا چندین برابر کل ارزش دارایی­های این شرکت است. این دسته دارایی­ها در ایجاد مزیت رقابتی بلندمدت برای شرکت­ها نقش بسزایی دارند. شرکت­هایی که بتوانند این دارایی­هایشان را به خوبی تشخیص دهند و آنها را مدیریت کنند، نسبت به رقبایشان از عملکرد بهتری برخوردار خواهند بود. به عبارت دیگر مدیریت صحیح این دارایی­ها در موفقیت شرکت­هایی که در دنیای پر رقابت امروزه فعالیت می کنند نقش انکارناپذیری دارد. سرمایه فکری مبحثی است که به مدیریت و اداره این دارایی ها می پردازد (مار و اسچیوما، 2004). مدیریت سرمایه فکری برای موفقیت بلندمدت یک شرکت بسیار مهم تشخیص داده شده است و بر احتمال وقوع آشفتگی مالی در شرکت مؤثر است (برنان و کونل، 2000). به طور خلاصه می­توان بیان نمود که این تحقیق به دنبال بررسی ارتباط بین سرمایه فکری و احتمال وقوع آشفتگی مالی در شرکت­ خواهد بود و نتایج این تحقیق می­تواند دلیلی برای اثبات این مشکل باشد که کمبود سرمایه فکری در شرکت احتمال وقوع آشفتگی مالی را افزایش می­دهد.

[1] Cheng, M. Y.; Lin, J. Y.; Hsiao, T. Y.; Lin, T

[2] Bramhandkar, A, Erickson, S, Applebee, I

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 

–  اهداف پژوهش

هدف اصلی، بررسی رابطه سرمایه­های فکری و احتمال وقوع آشفتگی مالی در شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران است.

اهداف فرعی

1- بررسی رابطه سرمایه ساختاری و احتمال وقوع آشفتگی مالی در شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران.

2- بررسی رابطه سرمایه انسانی و احتمال وقوع آشفتگی مالی در شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران.

3- بررسی رابطه سرمایه مشتری و احتمال وقوع آشفتگی مالی در شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران.

1-5- پرسش­ها و فرضيه­های تحقیق

1-5-1- پرسش­های تحقيق

1-5-1-1- پرسش اصلی تحقیق

آیا رابطه معناداری بین سرمایه فکری و میزان آشفتگی مالی در شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران وجود دارد؟

1-5-1-2- پرسش­های فرعی تحقیق

1- آیا رابطه معناداری بین سرمایه ساختاری و احتمال وقوع آشفتگی مالی در شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران وجود دارد؟

2- آیا رابطه معناداری بین سرمایه انسانی و احتمال وقوع آشفتگی مالی در شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران وجود دارد؟

3- آیا رابطه معناداری بین سرمایه مشتری و احتمال وقوع آشفتگی مالی در شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران وجود دارد؟

پایان نامه تأثیر سرمایه فکری در کاهش احتمال وقوع آشفتگی مالی شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

پایان نامه تأثیر سرمایه فکری در کاهش احتمال وقوع آشفتگی مالی شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : تأثیر سرمایه فکری در کاهش احتمال وقوع آشفتگی مالی شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران  با فرمت ورد

Author: 92