تاثیر افزایش هزینه‌ های غیرقابل‌ پیش‌ بینی در هنگام اعلام سود سالیانه بر دامنه قیمت پیشنهادی خرید و فروش سهام – پایان نامه رشته حسابداری

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی تأثیر اعلام سود بر عدم تقارن اطلاعاتی شرکت ها با تأکید بر برخی از ویژگی‌های گزارشگری مالی

قسمتی از متن پایان نامه :

2-5-6دقت پیش‌بینی سود در عرضه اوليه سهام

برخي از تحقيقات مربوط به پیش‌بینی سود،  اثر اعلام سود پیش‌بینی‌شده را در عرضه اوليه سهام بررسي كرده­اند.  دليل اين امر اين است كه خريد سهام در عرضه اوليه سهام پر خطرتر از سرمايه­گذاري در سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس مي­باشد،  زيرا اطلاعات در اولين عرضه سهام چندان گسترده نيست.  به منظور كاهش عدم تقارن اطلاعاتي بين مديران و سرمايه­گذاران بالقوه،  شركت­ها بايد اطلاعات مورد نياز براي ارزيابي سهام را در اختيار سرمايه­گذاران قرار دهند.

نمونه­اي از اين تحقيقات،  پژوهش فريت[1] (1998) است كه دقت پیش‌بینی سود در عرضه اوليه سهام در بازار بورس سنگاپور را مورد بررسي قرارداد.  در اين تحقيق 116 عرضه اوليه سهام در بورس سنگاپور طي سال­هاي 1992 ـ 1977 مورد تحليل قرار گرفت.  بر اساس شواهد به دست آمده،  رابطه مثبتي بين پیش‌بینی سود مديران و ارزيابي سهام در عرضه اوليه آن ملاحظه شد.

لونكاني و فريت[2] (2005) در مطالعه­اي ديگر به بررسي دقت پیش‌بینی سود در عرضه اوليه سهام در بورس تايلند و رابطه آن با ارزيابي سهام طي سال­هاي 1997 ـ 1991 پرداختند.

در تايلند،  بخش عمده سرمايه­گذاران را سرمايه­گذاران جزء تشكيل مي­دهد. با توجه به اين كه آن­ها توانايي نسبتاً كمي براي ارزيابي اطلاعات در مورد عرضه اوليه سهام‌دارند، اتكاي اصلي آن­ها براي تصميم‌گيري بر اطلاعات عمومي بازار مي­باشد.

معيار اندازه­گيري دقت پیش‌بینی،  اشتباه (خطا) پیش‌بینی در نظر گرفته شد.  نتايج نشان داد پيش­بيني­ها به صورت خوش­بينانه هستند يعني سود پیش‌بینی‌شده بيشتر از سود واقعي مي­باشد.  البته سود پیش‌بینی‌شده توسط مديران به طور معني­داري از پیش‌بینی سود با استفاده از مدل سري زمان دقيق­تر است؛  بنابراین پیش‌بینی سود در اولين عرضه سهام داراي محتواي اطلاعاتي است.

2-5-7روش­هاي پیش‌بینی سود

مروري بر پژوهش­هاي انجام‌شده در حسابداري نشان مي­دهد كه محققان حسابداري به موازات توسعه دانش آمار و معرفي تكنيك­هاي جديد پیش‌بینی توسط دانشمندان آمار و رياضي به جامعه علمي،  اين تكنيك­ها را در ادبيات پیش‌بینی حسابداري وارد نموده­اند.  در اين بيان تكنيك­هاي برون­يابي كه مبتني بر استقراء مي­باشند،  حجم زيادي از تحقيقات مربوط به پیش‌بینی سود در حسابداري را به خود اختصاص داده است.

دو روش باكس ـ جنكينز[3] از روش­هاي مدل برون­يابي و گام زدن تصادفي،  پس از تحقيقات چندين ساله پژوهشگران حسابداري روش­هاي مناسبي براي پیش‌بینی سود تشخيص داده‌شده‌اند.  اين دو روش بارها در تحقيقاتي كه در امريكا و انگليس صورت گرفت با دخالت دادن عوامل گوناگوني چون نوع صنعت،  طول دوره،  سود قبل از تقسيم بين سهامداران عادي و بعد از آن و… مقايسه شده­اند و هر بار نتايج متفاوتي را به دست داده­اند. علی‌رغم اين كه در اغلب موارد روش گام زدن تصادفي نتايج بهتري داشته است.  محققان غربي و انديشمندان حسابداري بر انجام تحقيقات بيشتري اهتمام ورزيده­اند.

روش­هاي باكس ـ جنكينز و گام زدن تصادفي ناشي از دو طرز تفكر در توجيه رفتار يك مجموعه از اعداد مي­باشند.

اولي بر سري­هاي زماني استوار است و مشاهدات را مرتبط با يكديگر مي­داند درحالی‌که روش دوم بر اساس فرآيندهاي تصادفي و استقلال مشاهدات بنيان شده است.  يافتن اين موضوع كه رفتار ارقام گذشته سود را با كداميك از فرآيندهاي فوق مي­توان توجيه نمود گام مؤثري جهت يافتن مدل بهتري براي پیش‌بینی سود مي­باشد (اسماعيلي،  1385).

[1].  Frith ,(1998)

[2].  Lonkani & Frith ,(2005)

[3].  Box – jenkins

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 پرسش های تحقیق:

مطالعات اوليه و بررسي متون نظري موجود و مطالب ارائه‌شده در قسمت تشريح و بيان مسئله سؤالات متعددي را به ذهن متبادر مي‌كند. در تحقيق حاضر به دنبال پاسخ به پرسش‌هاي زير به عنوان سؤالات اصلي تحقيق هستيم:

با توجه به عنوان تحقیق و هدف محقق از انجام آن فرضیاتی به شرح زیر تدوین‌شده است:

  1. هر چه هزینه‌های غیرقابل‌پیش‌بینی بالاتر باشد؛ با اعلام سود سالیانه، دامنه قیمت پیشنهادی خرید و فروش سهام چه تغییری می‌کند؟
  2. هر چه هزینه‌های غیرقابل‌پیش‌بینی بالاتر باشد؛ با اعلام سود سالیانه، عمق بازار چه تغییری می‌کند؟
  3. هر چه اقلام تعهدی بالاتر باشد؛ با اعلام سود سالیانه، دامنه قیمت پیشنهادی خرید و فروش سهام چه تغییری می‌کند؟
  4. هر چه اقلام تعهدی بالاتر باشد؛ با اعلام سود سالیانه، عمق بازارچه تغییری می‌کند؟
  5. هر چه خطای پیش‌بینی سود بالاتر باشد؛ با اعلام سود سالیانه، دامنه قیمت پیشنهادی خرید و فروش سهام چه تغییری می‌کند؟
  6. هر چه خطای پیش‌بینی سود بالاتر باشد؛ با اعلام سود سالیانه، عمق بازار چه تغییری می‌کند؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

بررسی تأثیر اعلام سود بر عدم تقارن اطلاعاتی شرکت ها با تأکید بر برخی از ویژگی‌های گزارشگری مالی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : بررسی تأثیر اعلام سود بر عدم تقارن اطلاعاتی شرکت ها با تأکید بر برخی از ویژگی‌های گزارشگری مالی با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *