تعیین امکان استفاده از نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار-دانلود پايان نامه ارشد رشته حسابداری

دانلود پایان نامه

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی رابطه نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار سهام و چولگی بازده سهام در بورس اوراق بهادار تهران 

قسمتی از متن پایان نامه :

.

نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار

نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار تفاوت در بازده های تاریخی سهام را توضیح می دهد.این نسبت از تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام بر حاصلضرب قیمت بازار سهام و تعداد سهام عادی در دست سهامداران به دست می آید(هاگن،2001).

BM(t) : نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار در پایان سال t

TA(t) : مجموع دارایی های شرکت در پایان سال t

TD(t) : مجموع بدهی های شرکت در پایان سال t

MP(t) :قیمت سهم در آخرین معامله در سال t

NS(t) : تعداد سهام عادی در دست سهام داران در پایان سال t

بر اساس نسبت ارزش دفتری به ارزش سهام می توانیم سهام را به دو گروه سهام ارزشی و رشدی تقسیم کنیم که در ذیل به آن اشاره می کنیم.

سهام رشدی و سهام ارزشی

يكي از مهمترين دغدغه هاي سرمايه گذاران، يافتن روشي براي انتخاب مناسب ترين سهم يا پرتفوي از ميان انبوه سهام موجود در بازار مي باشد. مطالعات نشان مي دهد كه بين بازده ي سهام شركتها و نسبت ارزش دفتري به ارزش بازار (B/M) آنها ارتباط وجود دارد. با افزايش  نسبت B/M نوع سهام از رشدي به ارزشي  تغيير مي يابد.

سهام رشدي گران  سهامي هستند كه قيمت آنها نسبت به جريان نقدي، عايدي، سود تقسيمي و ارزش دفتري آنها بالاتر از ميانگين است بعبارتي ديگر نسبت ارزش دفتري آنها نسبت به ارزش بازار كمتر است و سهام ارزشي ارزان  سهامي هستند كه قيمت آنها نسبت به جريان نقدي، عايدي، سود تقسيمي و ارزش دفتري آنها پايينتر از ميانگين است.

“ارزش دفتري ” بر مبناي بهاي تمام شده تاريخي است و هيچگونه انعكاس يا بازتابي از دورنماي مورد انتظار شركت در آن لحاظ نگرديده است و بر عكس، “ارزش بازار ” سهام منعكس كننده اين دور نما است . اگر دور نماي آينده شركت نشان دهنده رشدي بيش از رشد متوسط باشد، ” ارزش دفتري ” كوچكتر از “ارزش بازار ” خواهد بود . به عبارت ديگر اگر چنانچه قيمت بازاري سهام نسبت به ارزش دفتري آن بالا باشد، احتمالا موردي است كه به لحاظ سرمايه گذاري از چشم انداز خوبي برخوردار است . برعكس اگر نسبت ارزش دفتري به ارزش بازار يك سهم بالا باشد، دليلي بر آنست كه چشم انداز مناسبي براي آن سهم وجود ندارد.

مطابق با مدل قيمت گذاري دارايي هاي سرمايه اي  ، بازده مورد انتظار از يك سهام عادي توسط بازده بدون ريسك و صرف ريسك تعيين مي شود و صرف ريسك نيز تابعي از بتا است. بر اساس اين نظريه سرمايه گذاران در بازار با سرمايه گذاري بر روي يك پرتفوي، تنها ريسكي را كه مي پذيرند و بازار هم در مقابل آن ريسك، پاداش ميدهد ريسك سيستماتيك (بتا) مي باشد. شواهد اخير نشان مي دهند كه علاوه بر بتا، نسبت ارزش دفتري به ارزش بازار و اندازه شركت نيز در بازار قيمت گذاري ميشوند. سهامي كه بنا به دلايلي، بغير از امكان رشد عايدات بالقوه، پايين تر از ارزش ذاتي قيمت گذاري مي شوند؛ بنظر مي رسند كه از نسبت ارزش دفتري به ارزش بازاري بالايي برخوردار هستند. در مقابل آن دسته از سهامي كه نرخ رشد بالايي در ميزان فروش و سود آوري دارند؛ از نسبت ارزش دفتري به ارزش بازاري پاييني برخوردارند.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 

اهداف تحقیق

از ویزگی های بازار سرمایه است که سرمایه گذار را نسبت به آینده سرمایه خود نگران می کند هر چند بدست آوردن عایدی بالا  یک عامل مثبت و نوسانات یک عامل منفی در سرمایه گذاری است،ولی در هر حال توانایی پیش بینی بازده وقتی سهم به عنوان یک مزیت عمده برای هر سرمایه گذار تلقی می شود و آگاهی از عوامل تاثیر گذار در این پیش بینی آرزوی هر سرمایه گذار است.پژوهش های حوزه مالی توجه و علاقه طیف وسیعی از اقشار غیر دانشگاهی از قبیل سرمایه گذاران و تحلیلگران،مراجع قانون گذار مانند بورس اوراق بهادار و نهاد های نظارتی مربوط،بانک مرکزی،مدیران شرکت ها و سایر استفاده کنندگان را به خود جلب کرده است.

اهداف این تحقیق انجام یک فعالیت علمی در جهت بررسی ارتباط بین نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار و چولگی بازده سهام و بررسی امکان استفاده از نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار به عنوان متغیر جایگزین ریسک در بازار سرمایه می باشد.به این طریق خواسته ایم  ابزار مناسبی برای تجزیه و تحلیل به سرمایه گذاران ارائه دهیم تا جهت منابع مالی را به صورت مناسب به گزینه های مختلف سرمایه گذاری تخصیص دهند.

پایان نامه بررسی رابطه نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار سهام و چولگي بازده سهام در بورس اوراق بهادار تهران

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

پایان نامه بررسی رابطه نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار سهام و چولگي بازده سهام در بورس اوراق بهادار تهران

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : بررسی رابطه نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار سهام و چولگی بازده سهام در بورس اوراق بهادار تهران  با فرمت ورد

Author: 92