تعیین رابطه بین سیستم های حسابداری مدیریت و توسعه سرمایه فکری -پايان نامه ارشد حسابداری

دانلود پایان نامه

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 تاثیر سیستمهای حسابداری مدیریت بر سرمایه های فکری در سازمان تامین اجتماعی 

قسمتی از متن پایان نامه :

) روشهاي سرمايه گذاري بازار:

اين روش ها، بر اساس محاسبه تفاوت بين سرمايه گذاري بازار شركت و سرمايه سهامداران آن و در نظر گرفتن مابه التفاوت به عنوان دارایي هاي ناملموس يا سرمايه فكري است . بنابراين اگر بر مبناي قيمت جاري سهام در بازار اوراق بهادار، ارزش بازار شركت برابر ده ميليارد ريال باشد اما مجموع سرمايه شركاء برابر يك ميليارد ريال باشد، در اين صورت ارزش ريالي سرمايه فكري شركت برابر نه ميليارد ريال خواهد بود.

نقاط ضعف و قوت روش های سرمایه گذاری بازار:

  • این روشها روی ارقام مالی تأکید دارند که باوجود کامل نبودن، قابلیت حسابرسی دارند.
  • این روشها تلاش می‌کنند که یک ارزشیابی واقعی از سازمان ارائه دهند.
  • مزیت اصلی آنها این است که می‌توانند برای مقایسه ساده بین شرکتهای فعال در یک صنعت مشابه، مورد استفاده قرار گیرند، ولی جزئیات بسیار اندکی در اختیار تحلیلگران مالی قرار خواهند داد.

روش های سرمایه گذاری بازار شامل الگوهای زیر می باشد:

1- برگه متوازن نامحسوس

2- ارزش بازار به ارزش دفتری

3- ارزش بازار تخصیص یافته سرمایه گذاری

4-کیوی توبین

  • برگه متوازن غیر قابل رویت:

برگه متوازن غیر قابل رویت به عنوان يكي از روشهاي پيشتاز در حوزه دارایي هاي نامشهود، توسط سويباي در سوئد معرفي گرديد (اسویبی[1]، 1989). سويباي درآن زمان نسبت به ناتواني سيستم هاي حسابداي سنتي برای تدارك اطلاعات مناسب براي ارزشگذاري دانش فني واكنش نشان داد و چهارچوبي را برای گزارشگری دارایيهاي نامشهود تدوین کرد كه برگه متوازن غیر قابل رویت نام داشت. هدف كتابي كه تحت همين عنوان به چاپ رسيد، نمايش روشي عملي برای گزارشگری  نيروي انساني بود كه مهمترين منبع و نخستين مولد درآمد دانش فني است. 35 شاخص غيرمالي به منظور كامل كردن گزارش مالي با اطلاعات مرتبط به كاركنان از قبيل پايداري، دانش، توانایي اثربخشي، توان ايجاد درآمد پيشنهاد گرديد. در برگه متوازن غیر قابل رویت، تفاوت بين ارزش بازار سهام شركت و ارزش دفتري خالص آن به وسيله سه طبقه به هم وابسته از سرمايه ها با عنوان سرمايه انساني، سرمايه سازماني و سرمايه مشتري توضيح داده مي شود. اين سه طبقه از سرمايه ها كه براي اولين بار در كتاب مزبور به چاپ رسيد به صورت استانداردي غير رسمي در آينده تبديل گرديد (رایلندر و همکاران[2]، 2000).

 

  • نسبت ارزش بازار به ارزش دفتری:

ارزش بازار به دفتری، از روشهاي عمومي شناخته شده برای اندازه گيري دارایي هاي نامشهود و سرمايه فكري است .اين ارزش از طريق اختلاف بين ارزش بازار و ارزش دفتري شركت محاسبه مي شود. اين روش به رغم سادگي داراي برخي مشكلات در اندازه گيري و نيز تفسير نتايج مي باشد. ارزش دفتري بستگي به استاندارد ملي و يا بين المللي دارد كه ممكن است در عمل ارزش دفتري را دستخوش تغيير نمايند. از طرف ديگر ارزش سهام در بازار همواره در حال تغيير است كه نتايج حاصل را صرفاً براي زماني كوتاه معتبر مي سازد.

اما سوال اساسی اینجاست که آيا اين بدان معناست كه دارایي هاي نامشهود همواره در حال تغيير است؟ آيا يك معامله و يا تغيير بازار مي تواند به آساني باعث ظهور و يا ناپديد شدن دارایي هاي نامشهود شركت گردد؟ ارزش بازار به دفتری اندازه اي غير قابل اعتماد از دارایي هاي نامشهود حاصل مي كند. با اين حال مي توان در مواردي از اين نسبت به شكل درست استفاده كرد. براي نمونه در هنگامي كه قصد داريم دارایي هاي فكري شركت را در مقايسه با ساير رقبا در صنعت بسنجيم (استیوارت، 1997).

 

 

[1] Sveiby

[2] Rylander et al

سوالات یا اهداف پایان نامه :

هدف پژوهش

اهداف این در سه حوزه کاربردی، محتوایی و کاربردهای خاص به صورت زیر است:

کاربردی: هدف کاربردی کمک به مدیران سازمان تامین اجتماعی است تا با ارزیابی ارتباط سیستم­های حسابداری مدیریت خود با توسعه سرمایه فکری، بتوانند از این دارایی با ارزش استفاده کنند.

محتوایی: هدف محتوایی این پژوهش­ بررسی رابطه بین سیستم­های حسابداری مدیریت و توسعه سرمایه فکری در سازمان تأمین اجتماعی می­باشد.

کاربردهای خاص: نتایج این پژوهش می­تواند مورد استفاده مدیران سازمان تأمین اجتماعی، مدیران سایر سازمان­ها و پژوهشگران حوزه سرمایه فکری قرار بگیرد.

تاثیر سیستمهای حسابداری مدیریت بر سرمایه های فکری در سازمان تامین اجتماعی پایان نامه

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

تاثیر سیستمهای حسابداری مدیریت بر سرمایه های فکری در سازمان تامین اجتماعی پایان نامه

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان :تاثیر سیستمهای حسابداری مدیریت بر سرمایه های فکری در سازمان تامین اجتماعی   با فرمت ورد

Author: 92