دانلود پايان نامه ارشد:رابطه بیش‏نمایی خالص دارایی‏های عملیاتی در ترازنامه (متورم بودن ترازنامه) و مدیریت سود واقعی

دانلود پایان نامه

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 رابطه بین مدیریت سود واقعی و پیش‏بینی سود هر سهم با بیش نمایی خالص دارایی های عملیاتی 

قسمتی از متن پایان نامه :

.

مقدمه

تحقیق فرایندی است منظم که از طریق آن می‌توان پاسخ‌هایی برای سؤالات مطرح‌شده پیرامون موضوع تحقیق بدست آورد (ناری و نراقی، 1378). روش پژوهش مجموعه‌ای از قواعد، ابزار و راه‌های معتبر (قابل اطمینان) و نظام‌یافته برای بررسی واقعیت‌ها، کشف مجهولات و دستیابی به راه حل مشکلات است (عزتی، 1376). هدف از انجام هر تحقیق، کشف یک واقعیت است. این واقعیت با کاوش و روشنگری روابط منطقی مربوط به ویژگی‌های اجرایی موضوع تحقیق حاصل می‌گردد. بنابراین هر پژوهشگر پس از تعیین موضوع باید به گزینش روش تحقیق بپردازد (خاکی، 1378).

در این فصل به روش‌شناسی تحقیق، فرضیه‌ها، تعیین جامعه آماری، تعداد نمونه و روش جمع‌آوری داده‏های مورد نیاز برای آزمون فرضیه‏های تحقیق پرداخته می‌شود.

3-2 بیان کلی مسئله تحقیق

سوالی که پژوهش حاضر در صدد پاسخ‏گویی به آن است را می‏توان در قالب زیر بیان کرد: درصورتی که شرکت‏ها در بکارگیری اقلام تعهدی اختیاری به منظور اجتناب از سود غیر منتظره منفی مواجه باشند، آیا تلاش خواهند نمود که از مدیریت سود واقعی و یا مدیریت کاهشی پیش‏بینی سود به عنوان مکانیزمی جایگزین استفاده نمایند؟

استفاده مدیران از اقلام تعهدی اختیاری به منظور مدیریت سود، رایج‏ترین و ساده‏ترین روشی است که در اختیار دارند. با این وجود، استفاده مدیران از اقلام تعهدی اختیاری بدون محدودیت و هزینه نیست. یکی از مهمترین مواردی که استفاده مدیران از اقلام تعهدی اختیاری را با محدودیت مواجه می‏سازد، به ماهیت خود اقلام تعهدی باز می‏گردد. اقلام تعهدی که برای افزایش سود استفاده می‏شوند در ترازنامه شرکت‏ها، در قالب دارایی‏های عملیاتی، تجمیع و انباشت می‏شوند. یعنی ردپای اقلام تعهدی اختیاری برای مدیریت سود در ترازنامه شرکت‏ها بر جای می‏ماند. همچنین، تاثیر اقلام تعهدی اختیاری در دوره‏(های) مالی بعد معکوس می‏شود. این دو عامل باعث می‏شود که استفاده از اقلام تعهدی اختیاری برای مدیریت سود با محدودیت مواجه باشد و همانگونه که بیان شد، متورم بودن ترازنامه نشانه‏ای از محدودیت در استفاده از اقلام تعهدی اختیاری است.

در چنین وضعیتی که مدیریت در استفاده از اقلام تعهدی اختیاری با محدودیت مواجه است، چگونه تلاش خواهد کرد تا در صورت لزوم سود خود را افزایش دهد. بطور خاص، تحقیقات پیشین نشان داده اند که شرکت‏ها تلاش می کنند تا از گزارش سود غیر منتظره منفی اجتناب کنند. زیرا، پیامدهای سود غیر منتظره منفی بسیار زیاد است. در تحقیق حاضر، مدیریت سود واقعی و مدیریت کاهشی پیش‏بینی سود به عنوان مکانیزم‏های جایگزینی معرفی شده‏اند که در صورت وجود محدودیت در استفاده از اقلام تعهدی اختیاری، مدیران شرکت‏ها تلاش خواهند کرد تا با استفاده از این دو روش از گزارش سود غیر منتظره منفی اجتناب کنند.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 

اهداف تحقيق

هدف کلی این تحقیق بررسی مکانیزم‏های جایگزین بکارگیری اقلام تعهدی اختیاری در جهت تحقق سود پیش‏بینی شده‏است. به صورت خاص، اهداف این تحقیق شامل موارد زیر است:

  1. بررسی رابطه بیش‏نمایی خالص دارایی‏های عملیاتی در ترازنامه (متورم بودن ترازنامه) و مدیریت سود واقعی
  2. بررسی رابطه بیش‏نمایی خالص دارایی‏های عملیاتی در ترازنامه (متورم بودن ترازنامه) و مدیریت کاهشی پیش‏بینی سود

1-5 پرسش‏هاي اصلي تحقيق

با توجه به مطالب مطرح شده در بیان مسئله، تحقیق حاضر در صدد پاسخگویی به سوالات زیر است:

  1. چه رابطه‏ای بین کاهشی بودن پیش‏بینی سود هر سهم و بیش‏نمایی خالص دارایی‏های عملیاتی در ترازنامه وجود دارد؟

چه رابطه‏ای بین مدیریت سود واقعی و بیش‏نمایی خالص دارایی‏های عملیاتی در ترازنامه وجود دارد؟

پایان نامه رابطه بین مدیریت سود واقعی و پیش‏بینی سود هر سهم با بیش نمایی خالص دارایی های عملیاتی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

پایان نامه رابطه بین مدیریت سود واقعی و پیش‏بینی سود هر سهم با بیش نمایی خالص دارایی های عملیاتی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : رابطه بین مدیریت سود واقعی و پیش‏بینی سود هر سهم با بیش نمایی خالص دارایی های عملیاتی  با فرمت ورد

Author: 92