دانلود پایان نامه ارتباط محافظه کاری با بازده غیرعادی کوتاه مدت سهام عرضه های عمومی اولیه

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 رابطه محافظه کاری و بازده غیرعادی کوتاه مدت سهام عرضه های عمومی اولیه IPOs در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

5-2- عرضه عمومی اولیه

1-5-2- مفهوم عرضه عمومی اولیه

اصطلاح عرضه عمومی اولیه که رواج آن به بازارهای پررونق 1990 برمی گردد، عبارت است از این که یک شرکت برای اولین بار در طول دوران فعالیت خود اقدام به عرضه سهام به عموم می نماید (جانگویست[1]،2005). این شرکت ها تازه تاسیس نبوده و حداقل دارای سه سال سابقه فعالیت می باشند؛ لذا در این اصطلاح، این کلمه به معنی عرضه سهام شرکت برای اولین بار به سهامداران بیرونی از طریق بورس، در زمانی می باشد که شرکت مزبور در پروسه ای از فعالیت خود دریافته است که پذیرش در بورس،کمک شایانی به جذب سرمایه چه از طریق سهامداران و چه از طریق استقراض، کاهش هزینه های تامین مالی و حتی کاهش مالیات می نماید. اولین عرضه سهام در نیویورک در سال 1790 برای عرضه سهام بانک ایالات متحده که در حقیقت بانک مرکزی دولت آمریکا بود با هدف جمع آوری ده میلیون دلار صورت گرفت.

تعداد سهامی که طی یک فرایند عرضه عمومی اولیه وارد بازار معامله می شود؛ به ساختار مالکیت پیش از اولین عرضه عمومی بستگی دارد. به گونه ای که اگر قبل از اولین عرضه عمومی، تمرکز مالکیت سهام وجود داشته باشد و سهامداران قبلی احساس نمایند که به واسطه اولین عرضه عمومی، قدرت کنترل خود در امور شرکت را از دست خواهند داد، سهام کمتری منتشر خواهد شد و به گونه ای نیز توزیع می گردد که سهامداران بزرگ به وجود نیایند(کین فام و می فام[2]،2006).

در فرايند عرضه عمومي اوليه سهام سه گروه ذينفع ايفاي نقش مي كنند:

 • شركت عرضه كننده سهم ( شركت ناشر)
 • بانك سرمايه گذار (موسسات تعهد كننده عرضه اوراق بهادار يا شركت هاي تامين سرمايه)
 • سرمايه گذاران بالقوه در بازار

 

اهداف و انتظارات اين سه گروه در خصوص قيمت گذاري سهام عرضه هاي عمومي اوليه با يكديگر متفاوت است. نظر به اينكه عرضه اوليه سهام براي يك شركت در حال رشد، عمده ترين منبع تامين مالي آن به شمار مي رود، ليكن شركت هاي عرضه كننده سهم تمايل دارند قيمت عرضه سهام را تا حد امكان در سطح بالا تعيين كنند تا جريان هاي نقدي حاصل را براي شركت حداكثر سازند. برهمين قياس سرمايه گذاران تمايل دارند سهام را تاحد امكان به قيمت پايين خريداري كنند تا بتوانند در كوتاه ترين زمان ممكن بيشترين سود سرمايه گذاري را عايد خود سازند (بوجراج و لي[3]، 2002).

2-5-2- فرایند کلی عرضه های عمومی اولیه

بطور کلی یک عرضه اولیه یک سری فعالیت های مرتبط به هم است، که منجر به فروش سهام به عموم و ایجاد یک بازار عمومی روی آن سهام می شود. بخش عمده فرایند عرضه، آماده سازی بیانیه ثبت و انجام فرایند راستی آزمایی با توجه به شرکت و کسب و کار آن می باشد. انجام این فعالیت ها مستلزم همکاری نهادها و گروههای مختلفی است از جمله مدیریت شرکت، پذیره نویس مدیر که در غالب تیم کاری       پذیره نویسی به مدیریت این فرایند می پردازند(شولتایز[4]،2004).

بطور کلی می توان گفت عرضه اولیه سهام مشتمل بر فرایند های زیر است:

 • فرایند تشکیل گروه عرضه
 • فرایند عقد قرارداد پذیره نویسی
 • فرایند تشکیل سندیکا و گروه فروش
 • فرایند انجام راستی آزمایی
 • فرایند تهیه بیانیه ثبت و ارائه به سازمان
 • فرایند بازار یابی
 • فرایند ثبت سفارش و کشف قیمت
 • فرایند عرضه سهام و بازار گردانی(تامین سرمایه امین، 1388:94).

3-5-2- روش های عرضه عمومی اولیه

اولین عرضه عمومی، به روش های مختلفی صورت می پذیرد که انتخاب هرکدام از آن ها بسته به قوانین در کشورهای مختلف، متفاوت است. معمولا سه روش براي تعيين قيمت در عرضه هاي عمومي اوليه وجود دارد كه عبارتند از: جراج يا مزايده[5]، عرضه با قيمت ثابت[6]و روش ثبت دفتري[7](تامین سرمایه امین، 1388:124).

1- روش حراج :

در اين روش دارايي به شخصي تعلق مي گيرد كه بالاترين قيمت را براي آن پيشنهاد داده باشد اين روش انواع مختلفي دارد از جمله:

 • حراج انگليسي

در اين نوع حراج عرضه كننده يك قيمت پايه براي دارايي خود تعيين مي كند. سپس درخواست هاي خريد ارائه مي شود و هركس كه بالاترين در خواست را ارائه كند دارايي را دريافت خواهد كرد. اين روش با مشكلاتي روبرو است از جمله اينكه چون افراد مي توانند هر قيمتي را ارائه كنند لذا در خواست كنندگان قيمت ها را پايين نگه مي دارند و بنابراين عرضه كننده مي تواند عايدي كمتري را بدست آورد. از طرف ديگر درخواست كنندگان ممكن است تحت تاثير ديگران و بدنبال برد در حراج، حاضر به خريد دارايي به قيمتي بالاتر از ارزش ذاتي آن شوند كه اين مسئله نيز، مانع از كشف قيمت واقعي دارايي خواهد شد.

 • حراج هلندي

اين روش كه به تازگي در عرضه هاي اوليه رواج يافته به اين شكل است كه حراج گذار ابتدا قيمت بالايي را پيشنهاد مي دهد با علم به اينكه كسي در آن قيمت در خواستي را ارائه نخواهد داد. سپس قيمت را كاهش مي دهد تا فردي تصميم بگيرد تعدادي از سهام را خريداري كند. اين فرايند تا جايي ادامه مي يابد كه تمام سهام به قيمت آخرين درخواست فروش رود. در اين حراج ناهمگني سرمايه گذاران بالقوه از اهميت ويژه اي برخوردار است و در خواست كنندگان از سفارش هايي كه پيش از سفارش آنها ارائه شده اطلاعي ندارند.

 • روش حراج با سفارش مهر و موم شده

در اين نوع حراج مشاركت كنندگان بدون اطلاع از ميزان در خواست ساير مشاركت كنندگان در خواست هاي خود را ارائه مي دهند.كسي كه بالاترين قيمت را پيشنهاد دهد به عنوان برنده انتخاب خواهد شد قيمت ارائه دارايي يا به قيمتي است كه فرد برنده ارائه كرده و يا قيمتي كه بعد از او قرار دارد.

2 – روش عرضه با قيمت ثابت

در اين روش شركت تامين سرمايه با هماهنگي ناشر، قيمت معيني را به عنوان قيمت عرضه تعيين   مي كند. اين قيمت در پيشنويس اميد نامه گنجانده مي شود و بين دو هفته تا دو ماه قبل از تاريخ عرضه اعلام مي شود. شركت تامين سرمايه اميد نامه را توزيع و درخواست هاي خريد را جمع آوري مي كند. سرمايه گذاران هم وجوه مربوطه را واريز و در نهايت شركت تامين سرمايه با هماهنگي ناشر واگذاري سهام را انجام مي دهد.

[1] -Ljungqvist

[2] -kinfam&meyfam

[3] -Bhojraj&Li

[4] -Shoultize

[5] -Auction

[6]– Fixed Price

[7] -Book Building

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 پرسش تحقیق:

تحقیق جاری در پی یافتن پاسخی به این سوال است که:

“آیا بین محافظه کاری و بازده غیر عادی کوتاه مدت سهام عرضه های عمومی اولیه، رابطه معكوس وجود دارد یا خیر؟”

و در صورت مثبت بودن پاسخ سوال فوق،” آیا سطوح عدم تقارن اطلاعاتی بین ذینفعان درگیر در فرایند عرضه های عمومی اولیه، بر رابطه اشاره شده فوق تاثیر دارد یا خیر؟”

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه رابطه محافظه کاری و بازده غیرعادی کوتاه مدت سهام عرضه های عمومی اولیه IPOsدر بورس اوراق بهادار

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

پایان نامه رابطه محافظه کاری و بازده غیرعادی کوتاه مدت سهام عرضه های عمومی اولیه IPOsدر بورس اوراق بهادار

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : رابطه محافظه کاری و بازده غیرعادی کوتاه مدت سهام عرضه های عمومی اولیه IPOs در بورس اوراق بهادار با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *