دانلود پایان نامه ارتباط مسئوليت اجتماعي شرکت با اجتناب مالياتي

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته حسابداری

عنوان کامل پایان نامه :

 رابطه مسئوليت اجتماعي شرکت با اجتناب مالياتي

2-1-  مقدمه

توسعه اقتصادي از عمده ترين اهداف اقتصادي کشورهاي در حال توسعه است. در اين راستا سياست­هاي مالي نيز از طريق تاثير بر تخصيص عوامل توليد، توزيع درآمد و ثروت، بهبود بازدهي نيروي کار و در نهايت تامين مالي سياست­هاي توسعه اقتصادي به تحقق اين هدف کمک مي­کند. سياست هاي مالياتي نيز بخش مهمي از سياست­هاي مالي است که در چارچوب نظام اقتصادي کشور قرار دارد و بصورت هماهنگ با ساير سياست­هاي اقتصادي به کار گرفته مي­شود. نظام مالياتي کارا در واقع امکان رشد هماهنگ بخش­ها و توسعه اقتصادي را به وجود مي­آورد.  به طور کلي شايد سياست مالياتي را بتوان سياستي در جهت افزايش تحرک، پويايي و حرکت جامعه به سمت توسعه تلقي نمود. (1385 کميجاني و فهيم يحيايي)

درآمد هاي مالياتي يکي از منابع مهم بودجه سالانه کشورها محسوب مي­شود. اگرچه در کشور ما به واسطه وجود درآمدهاي نفتي توجه عمده­اي به درآمدهاي مالياتي نمي­شود. توافق نظري و تئوريک در ميان صاحب نظران اقتصادي به روشني جايگاه اهميت و نقش ماليات را در بودجه­هاي سالانه نشان مي­دهد. همچنين تدوين و تنظيم سياست­هاي مالياتي مناسب ايفاي توزيع درآمد بين دهک­هاي اقتصادي جامعه را ميسر مي­سازد. يکي از فرض­هاي اساسي در ادبيات مديريت مالي آن است که هر شرکتي با هدف حداکثر ساختن ثروت سهامداران خود فعاليت مي­کند و به منظور دستيابي  به هدف مذکور، مديريت شرکت بايد در تصميم­گيري­هاي خود به عامل بازده توجه داشته باشد. وجود ماليات بر درآمد شرکت­ها باعث کاهش عايدات آتي شرکت مي­گردد. بنابراين يکي از اقداماتي که مي­تواند در جهت حداکثر ساختن ارزش شرکت و ثروت سهامداران انجام پذيرد، استفاده از راه کارهايي است که از طريق آنها ماليات پرداختني شرکت کاهش يابد. اجتناب مالياتي به عنوان راهکار کاهش ميزان ماليات تعلق گرفته به سود حاصل از عملکرد واحدهاي تجاري تعريف مي­شود، اما هيچ تعريف علمي پذيرفته شده­اي در تحقيقات حسابداري از اجتناب مالياتي به چشم نمي­خورد. تحت اين تعريف، اجتناب مالياتي شامل زنجيره­اي از برنامه­هاي استراتژيک و فعاليت­هاي انجام
شده­اي است که کاملاً قانوني و پيش رونده در اخذ معافيت مالياتي بوده و منجر به وجود آمدن فضاي خاکستري در ارائه اطلاعات و گزارش­هاي مالي و مالياتي به افراد برون سازماني مي­گردد. (هانلون و هيتزمن، 2009)

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سوالات تحقیق:

اين تحقيق بدنبال ارائه پاسخ براي سوال زير مي­باشد:

آیا مسئولیت پذیری اجتماعی با اجتناب مالیاتی رابطه دارد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان: رابطه مسئوليت اجتماعي شرکت با اجتناب مالياتي با فرمت ورد

Author: 92