دانلود پایان نامه ارشد: ارتباط بين دوگانگي مدير عامل و تجديد ارائه صورت هاي مالي شرکت ها

دانلود پایان نامه

 پایان نامه ها - رشته حسابداری

عنوان کامل پایان نامه :

 تاثير بيش اعتمادي مديريت بر تجديد ارائه صورت هاي مالي

قسمتی از متن پایان نامه :

5-2) خلاصه پژوهش و نتيجه گيري

تعديلات سنواتي و تجديد ارائه صورتهاي مالي دوره هاي قبل، پيامدهاي منفي متعددي را به همراه دارد. رقم سود خالص، مبناي محاسبه مواردي نظير پاداش هيئت مديره، ماليات و سود تقسيمي به سهامداران است. علاوه بر اين، سود هر سهم و نسبت قيمت به سود هر سهم از جمله شاخصهايي است كه مورد استفاده تحليل گران و سرمايه گذاران قرار مي گيرد. در نتيجه ارائه نادرست سود، و اصلاح آن در
دوره هاي بعد، يعني پس از گرفتن تصميم هاي مربوط، آثار اقتصادي و مالي بر اي افراد مختلف خواهد داشت. يكي ديگر از پيامدهاي منفي تعديلات سنواتي، اثر آن بر اعتبار حسابرسان است . هدف حسابرسان اعتباربخشي به صورتهاي مالي است و زماني كه صورتهاي مالي حسابرسي شده دوره هاي گذشته به دليل اشتباهات حسابداري قابل توجه بار ها تجديد ارائه شود، اعتماد جامعه نسبت به اظهارنظر حسابرسان كاهش مي يابد(نيکبخت و رفيعي، 1391).

براي درك انگيزه هاي احتمالي شركت ها از ارائه نادرست ارقام حسابدار ي و اصلاح آن در دوره هاي آينده، بايد به عواملي توجه كرد كه اين گونه عمل را توجيه مي كند. تحقيقات انجام شده در زمينه گزارشگري متقلبانه، انگيزه هاي مختلفي را براي چنين اقداماتي برشمرده اند. برخي پژوهشگران با اين فرض،كه تجديدارائه صورتهاي مالي در انگيزه هاي مشتركي ريشه دارد، استدلال مي كنند كه اين انگيزه ها مي تواند صورت ظاهري بيابد و در ويژگي ها و اطلاعات مالي و اقتصادي اين شركت ها تبلور يابد. بدين ترتيب با توجه به عواملي همچون ساختار حاکميت شرکتي امكان پيش بيني تجديد ارائه صورتهاي مالي فراهم مي شود. در واقع هرچه در شرکتي مکانيزم هاي حاکميت شرکتي کاراتر و اثر بخش تر باشد، بدليل کاهش عدم تقارن اطلاعاتي و نيز کاهش هزينه هاي نمايندگي انتظار ميرود ميزان تجديد ارائه صورت هاي مالي کمتر باشد(نيکبخت و رفيعي، 1391).

از طرفي پيش بيني مديران اغلب تحت تاثير اعتقاداتشان قرار مي گيرد. مديران را بر اساس اعتقاداتشان مي توان به دو دسته “عقلايي” و “داراي اطمينان بيش از حد به خود” طبقه بندي کرد (سانجاي[1]، 2012). پيش­بيني اصلي اين مدل اين است که مديران داراي اطمينان بيش از حد نسبت به مديران عقلائي سود را بيش از واقع برآورد و پيش بيني مي کنند که اين امر منجر به افزايش خطا پيش بيني مديران که به ناچار تعديل سود و ارقام صورت ها مالي دوره هاي بعد را به همراه خواهد داشت، بنابراين انتظار ميرود هرچه ميزان اطمينان بيش از حد مديران به سود بيشتر باشد، به تبع آن ميزان تجديد ارائه صورت هاي مالي نيز بيشتر باشد(پرسلي و آبوت[2]، 2013).  همانطور که قبلاً بيان گرديد مسئله اصلي كه در اين تحقيق به آن پاسخ خواهيم گفت، اين است كه: بيش اعتمادي مديريت  بر تجديد ارائه صورتهاي مالي  شرکت هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران تاثير دارند؟

در اين راستا، جامعه آماري پژوهش حاضر کلية شرکت هاي پذيرفته شده بورس اوراق بهادار تهران طي سال هاي 1387 تا 1391 بوده که جامعه مورد بررسي با توجه به روش غربالگري و پس از حذف مشاهدات غير قابل قبول  برابر با 116 شرکت (580 شركت طي5 سال) مي باشد.

[1] Sanjay,M

[2] Presli, D., & Aboot, Shin

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  اهداف تحقيق:

هدف اصلي اين تحقيق بررسي تاثير بيش اعتمادي مديريت بر تجديد ارائه صورت هاي مالي شرکت ها
مي باشد. هدف نظري يا تئوريکي اين تحقيق مطالعه و بررسي علمي و چالش پيرامون موضوع عامل تجديد ارائه صورت هاي مالي مي باشد به سخن ديگر هدف تئوريکي کمک به دانش مديريت مالي و حسابداري در جهت بسط و توسعه آن مي باشد.

اين تحقيق درصدد است به بررسي شواهد تجربي موجود پرداخته و بدين ترتيب ميزان انطباق واقعيتهاي موجود با نظرات و دلايل مطرح در خصوص عوامل موثر بر تجديد ارائه صورت هاي مالي را بررسي کند با اين هدف که يافته هاي اين تحقيق بتواند به فعالان بازار سرمايه ، تصميم گيرندگان ، تحليلگران مالي و سرمايه گذاران بالقوه و بالفعل بورس اوراق بهادار در تحليل طرح هاي سرمايه گذاري در دارايي هاي مالي و اوراق بهادار با عنايت به عامل تجديد ارائه صورت هاي مالي ، ياري رساند ؛ زيرا لحاظ اين عامل مهم منجر به انتخاب سبد سرمايه گذاري بهينه با کمينه مخاطره و بيشترين بازدهي مي گردد ، ضمن آنکه شفافيت محيط تصميم گيري و نتايج حاصله را نيز دوچندان مي نمايد.

علاوه بر سرمايه گذاران بالفوه و بالفعل، سازمان ها و شرکت هاي زير مي‌توانند از نتايج اين پژوهش
بهره برداري نمايند:

سازمان بورس و اوراق بهادار ،

شرکت هاي سرمايه گذاري و کارگزاري ها،

شرکتهاي بورسي اوراق بهادار تهران،

سازمان حسابرسي و شرکتهاي حسابرسي

جامعه حسابداران رسمي ايران

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : تاثير بيش اعتمادي مديريت بر تجديد ارائه صورت هاي مالي با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *