دانلود پایان نامه ارشد: ارتباط بین خطای پیش بینی سود هر سهم و بازده غیر عادی سهام شرکت های جدیدالورود در بورس

 پایان نامه ها - رشته حسابداری

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی ارتباط بین خطای پیش بینی سود هر سهم و بازده غیر عادی سهام شرکت های جدیدالورود در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

6 ـ 2 تاريخچه پيش­ بيني سود

سرمايه­گذاران عمده به اطلاعات زيادي دسترسي داشته و حتّي انتظار دارند اطلاعاتي را دريافت كنند كه سرمايه­گذاران جزء به آن دسترسي ندارند. سرمايه­گذاران جزء بايد به كارگزاران متكي باشند. كميسيون بورس اوراق بهادار آمريكا جهت رفاه حال سرمايه­گذاران جزء، پيوسته شركت­ها را به افشاي بيشتر اطلاعات تشويق مي­كند.

در اوايل سال 1973، كميسيون بورس اوراق بهادار اعلام كرد كه براي  اولين بار به شركت­هاي پذيرفته شده در بورس، اجازه افشاي پيش­بيني­هاي سود داده شود. پيشنهاد بعدي در سال 1975 مطرح شد. در اين طرح، شركت­ها ملزم به انتشار اطلاعات پيش­بيني همراه با گزارش­هاي مالي شدند. اين الزامات سبب مي­شود اطلاعات مديريت تقريباً برابر با اطلاعاتي باشد كه عموم در اختيار دارند.

در آوريل سال 1976، پيشنهاد كميسيون بورس اوراق بهادار به دليل مخالفت زياد، برداشته شد. در نبود افشاي پيش­بيني سود توسط مديريت، سرمايه­گذاران جزء همواره به تحليل­گران حرفه­اي اتكا مي­كنند.[1]

بورس اوراق بهادار تهران، مهمترين و اصلي­ترين مركز مبادلات سرمايه­اي تلقّي مي­شود كه در سال 1345 تأسيس شده است. مطابق قانون، كارگزار موظف است اين اطلاعات را به سازمان ارائه دهد:

الف) گزارش­ها و صورت­هاي مالي سالانه حسابرسي شده و خلاصه صورت سالانه فعاليّت كارگزار كه حداكثر چهار ماه پس از پايان سال مالي به تأييد حسابرس معتمد بورس رسيده است.

ب) هر گونه تغيير در شرايط اعلام شده به سازمان به منظور دريافت مجوز.

ج) ساير مدارك و اطلاعات مورد در خواست سازمان و كليّه گزارش­هاي مذكور در آيين
نامه­هاي مصوب در چارچوب قوانين مربوط.

اين روند تا سال 1357 ادامه داشت و پس از آن تا سال 1370 عملاً بورس به حالت تعليق در آمده بود. بين سال­هاي 1370 تا 1375 آمارهاي توليد و فروش هر ماهه، پيش­بيني خريد و فروش سالانه و آمار توليد و فروش واقعي سال قبل به عنوان مبنايي جهت قيمت­گذاري و هم چنين اطلاعاتي سودمند براي تصميم­گيري سرمايه­گذاران تلقي مي­شد.

بورس اوراق بهادار تهران در سال 1376 طبق بخش­نامه­اي علاوه بر اطلاعات پيش گفته،
شركت­ها را ملزم به ارائه سود هر سهم واقعي سه ماهه و سود هر سهم برآوردي سالانه كرد.

بورس اوراق بهادار تهران در سال 1379، با توجه به اهميت گزارش­هاي مالي ميان دوره­اي در تصميم­گيري استفاده كنندگان، به منظور قانونمند كردن روش گزارش­دهي و افزايش قابليّت اتكا،
شركت­ها را ملزم به ارائه اطلاعات ميان دوره­اي شش ماهه بررسي شده در فرم­هاي استاندارد كرد.

بديهي است با ارائه اطلاعات در اين قالب، ارسال آمار توليد و فروش ماهانه توسط شركت­ها منتفي شده ارائه اطلاعات در خصوص پيش­بيني سود هر سهم، طبق رويه موجود باقي ماند.

بند چ از ماده 5 آيين نامه افشاي اطلاعات شركت­هاي پذيرفته شده در بورس در سال 1381 شركت­ها را مكلّف به ارائه پيش­بيني سود هر سهم در پايان هر سه ماه، حداكثر 20 روز بعد از پايان دوره سه ماهه است.

[1] . Ibid

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سوالات تحقیق:

  • آيا خطاي پيش­بيني سود هر سهم بر بازده غير عادي سهام شركت­ها در سال ورود به بورس تأثير مي­گذارد؟
  • آيا اين تأثير با گذشت يك سال از ورود شركت­ها به بورس همچنان وجود دارد يا تغيير مي­كند؟و در صورت تغيير ناشي از چه عواملي است؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

بررسی ارتباط بین خطای پیش بینی سود هر سهم و بازده غیر عادی سهام شرکت های جدیدالورود در بورس اوراق بهادار

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : بررسی ارتباط بین خطای پیش بینی سود هر سهم و بازده غیر عادی سهام شرکت های جدیدالورود در بورس اوراق بهادار با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *