دانلود پایان نامه ارشد: ارتباط بین عدم اطمینان اطلاعاتی و خطر سقوط سهام در صورت عدم تقارن اطلاعاتی پایین

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد حسابداری 

عنوان کامل پایان نامه :

 عدم اطمینان اطلاعاتی و كاهش خطر سقوط قيمت سهام

2-7-1-1 عوامل اقتصادي

كليه تصميمات، وقايع و حوادثي كه در سطح اقتصاد ملي كشور رخ می‌دهد كه اين عوامل به 3 دسته عوامل (اقتصاد بخشی- اقتصاد كلان و اقتصاد خرد) تقسيم می‌شود.

 الف- اقتصاد بخشي

منظور از اقتصاد بخشي آن بخشي از اقتصاد ملي كشور است كه در ارتباط مستقيم با آن شركت است و شركت در آن بخش از اقتصاد فعاليت دارد، مثل ارتباط شرکت‌های عضو بورس كه در ارتباط با بخش بازار سرمايه می‌باشند.

الف-1- عرضه سهام و تقاضای بازار: طبق يكي از اصول اوليه اقتصاد تعادل در عرضه و تقاضای يك محصول يا كالا يا خدمت باعث ثبات قيمت می‌شود و همان‌طور كه عرضه‌ی زياد باعث كاهش خواهد شد عرضه كم نیز باعث افزايش قیمت‌ها خواهد شد. همين اصل در بازار سهام نيز حاكم می‌باشد. يعني چنانچه عرضه سهام زياد باشد، قیمت‌ها شروع به كاهش خواهند نمود و چنانچه عرضه سهام كم شود، قیمت‌ها شروع به افزايش خواهند نمود. در واقع کلیه عواملی که بر تقاضای سهام تأثیر دارند می‌توانند قیمت را دست‌خوش تغییر نمایند (همان منبع، 20).

الف-2- سرعت نقل و انتقال در بازار سرمايه: همان‌طور كه می‌دانید چنانچه شخصي يك سري از سهام شركتي را بخرد، از مرحله درخواست خريد تا صدور سهام به نام ايشان، مدت زماني طولاني طول خواهد كشيد. حال چنانچه سيستمي اجرا شود كه نقل و انتقال سهام به سرعت انجام شود طبيعتاً روي عرضه سهام تأثیر می‌گذارد و می‌تواند به گسترش بازار كمك نمايد.

الف-3- وجود ابزارهاي حمايتي در بورس اوراق بهادار: بررسی‌های صورت گرفته در مورد اكثر بورس‌های كارآمد جهان دلالت بر وجود ابزار كارآمدي همانند وجود شرکت‌های بزرگ كارگزاري، پذیره‌نویسان، متخصصان، شرکت‌های بزرگ سرمايه داري، صندوق‌های همگاني سهام و… دارد كه همگي در چارچوب يك خط مشي عملياتي كه منجر به ثبات در بازار می‌شود می‌پردازند. به عنوان مثال وقتي كه قيمت سهمي به طور غيرعادي و بي مورد در حال كاهش است از طريق خريد و جمع كردن آن سهم در ميز معاملات اوراق بهادار، مانع کاهش قیمت آن می‌شوند و زماني كه قيمت سهم شركتي بدون علت در حال افزايش است، با عرضه زياد سهم آن شركت در بازار سرمايه از افزايش بي رویه‌ی قيمت آن سهم جلوگيري می‌کنند و بدين وسيله بازار سرمايه را متعادل می‌نمایند. به همين ترتيب عدم وجود چنين مؤسسات حمايت كننده ای در دولت، موجب عدم ثبات قیمت‌ها خواهد شد.

 

ب- عوامل اقتصاد كلان

ب-1- سیاست‌های پولي بانك مركزي: اجراي سیاست‌های پولي انقباضي و انبساطي پول توسط بانك مركزي و تحديد و افزايش سقف تسهيلات بانكي صنايع مختلف، شرکت‌ها را وادار می‌کند تا در جهت رفع تنگناهاي موجود، تصميماتي بگيرند كه بر قیمت‌های سهام تأثیر خواهد گذاشت. به طور مثال تجديد سقف اعتباري تسهيلات بانكي، شرکت‌ها را در تأمین وجوه مورد نياز خود با مشكل مواجه خواهد ساخت و این‌گونه شرکت‌ها براي تأمین وجوه خود مجبور به تأمین نياز خود از روش‌های مختلفي هم چون افزايش سرمايه و يا عدم تقسيم سود می‌شوند كه بر قيمت سهام تأثیر خواهد گذاشت. به عنوان مثال تأثیر ادامه‌ی سیاست‌های انقباضی از سوی نظام بانکی باعث شد تا بعضی از شرکت‌ها با سود مناسبی که پرداخت آن را به سهامداران وعده داده بودند، برخی از سرمایه های جذب شده در بورس اوراق بهادار را نیز از این بازار بیرون خارج کردند (همان منبع، 21).

ب-2- سیاست‌های كلان قيمت گذاري محصولات: وجود سازمان‌هایی هم چون سازمان حمايت از مصرف كنندگان و توليدكنندگان و قیمت‌های ضابطه اي اين سازمان بر اساس شاخص‌های غيرواقعي در محاسبه‌ی بهاي تمام شده محصولات شرکت‌ها، باعث خواهد شد كه قيمت محصولات واقعي نباشد و در نتيجه شرکت‌ها با كاهش سود مواجه خواهند شد كه كاهش سود باعث كنترل درآمد هر سهم می‌شود كه آن هم به نوبه خود بر قیمت‌های سهام تأثیر خواهد گذاشت.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 1-6-1 اهداف علمی

ارزش و اعتبار قوانین هر علم و تحقیقی به روش شناختی که در آن به کار می‌رود بستگی دارد و هدف علمی این تحقیق، ارزش و اعتبار بخشیدن به فرضیه تحقیق می‌باشد تا این تحقیق بتواند در بالا بردن سطح دانش عمومی مورد نیاز استفاده کنندگان موثر باشد و همچنین زمینه ساز بستر مناسبی برای تحقیقات آتی در سایر مراکز آموزشی و پژوهشی باشد.پ

1-6-2 اهداف کاربردی

تحقیقات کاربردی، تحقیقاتی هستند که نظریه‌ها، قانونمندی‌ها، اصول و فنونی که در تحقیقات پایه تدوین می‌شوند را برای حل مسائل جاری و واقعی به کار می‌گیرند، این نوع تحقیقات بیشتر به مؤثرترین اقدام تأکید دارند و علت‌ها را کمتر مورد توجه قرار می‌دهند. که به صورت زیر می باشند:

هدف اصلي :

ارزیابی رابطه بین عدم اطمینان اطلاعاتی  و خطر سقوط سهام

اهداف فرعي :

  • ارزیابی رابطه بین عدم اطمینان اطلاعاتی و خطر سقوط سهام در صورت عدم تقارن اطلاعاتی بالا در قلمرو تحقیق
  • ارزیابی رابطه بین عدم اطمینان اطلاعاتی و خطر سقوط سهام در صورت عدم تقارن اطلاعاتی پایین در قلمرو تحقیق

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : عدم اطمینان اطلاعاتی و كاهش خطر سقوط قيمت سهام  با فرمت ورد

Author: 92