دانلود پایان نامه ارشد: ارتباط میان مدیریت سود و تغیرات سود در بورس اوراق بهادار

دانلود پایان نامه

 پایان نامه ها - رشته حسابداری

عنوان کامل پایان نامه :

 رابطه بین مدیریت سود و تغییرات آن و پیش بینی سودهای آتی در شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

2-10- انواع مدیریت سود

انواع مدیریت سود سود در شكل زير ارائه گرديده است.

2-10-1- مدیریت سود طبیعی

اين نوع از مدیریت سود سود  به جريان‌هاي سودي گفته مي‌شود كه از فرآيندهاي عملياتي ذاتاً هموار و واقعي بدست مي‌آيد.  در برخي از صنايع همچون صنايع آب و برق و گاز كه قيمت نسبتا ثابتي دارند و يا با نرخ ثابتي در حال رشدند حجم فروش و قيمت‌ها به طور ذاتي هموار است . به عبارتي در مدیریت سود طبيعي سود گزارش شده توسط مديران دستكاري نشده است و به خودي خودي هموار بوده است .

“آناند موهان جول” و “آنجان وي. تاكور” مي گويند كه مدیریت سود طبيعي همراه با تصميماتي است كه بر توزيع وجه نقد شركت تاثير مي گذارد و باعث از بين رفتن ارزش شركت مي شود (برویلته[1]، 2010).

2-10-2- سودهايي كه به طور طبيعي هموار نيستند و تعمداً توسط مديريت هموار شده‌اند: 

اين نوع سودها در نتيجه تصميمات اتخاذ شده توسط مديريت واحد تجاري مدیریت سود شده اند  و به تشريح آن مي پردازيم :

2-10-3- مدیریت سود واقعي( مدیریت سود معاملاتي يا اقتصادي):

اين نوع از مدیریت سود سود توسط مديريت صورت مي‌گيــــرد و مديريت برخي از رويدادها و وقايع اقتصادي را كنترل مي‌كند و روي آنها تاثير مي‌گذارد اين نوع از رويدادها كه توسط مديريت كنترل مي‌شود بر جريان وجه نقد تاثير مي‌گذارد مثـل فروش ‌هاي زودرس يا برعكس آن به تاخير انداختن فروش واحد تجاري . از آنجائي كه كنترل رويدادهاي اقتصادي مستقيماً برسودهاي آتي موثر مواقع مي‌شود  و به عبارتي تصميمات مديريت در شناسايي درآمدها و هزينه ها مستقيما بر سودهاي آتي موثر واقع مي شود مدیریت سود از اين نوع را مدیریت سود واقعي مي‌نامند (کاپو[1]، 2010).

2-10-4- مدیریت سود مصنوعی ( مدیریت سود حسابداري):

اين نوع مدیریت سود ناشي از يك رويداد اقتصادي نمي‌باشد بلكه از اقداماتي ناشي مي شود  كه اصطلاحاً به آن “دستكاري‌هاي حسابداري” [1] مي‌گويند. و تأثيري بر جريانات نقدی واحد تجاري ندارد. به عبارت ديگر مدیریت سود مصنوعي سود صرفاً‌ موجب جابجايي هزينه‌ها و درآمدها بين دوره‌هاي مالي مي‌شود. به عبارتي در اين نوع از مدیریت سود تقدم و تاخر در شناسايي درآمدها و هزينه ها باعث هموارشدن سود دوره مي گردد . ما در اين تحقيق تنها به اين نوع مدیریت سود (مدیریت سود مصنوعي) مي پردازيم .

[1] .Accounting Manipulations

[1] Kappou

[1] Brouillette

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سوالات پژوهش:

سوال اصلی

آیا میان مدیریت سود و تغییرات آن وسود دوره آتی در شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران رابطه معنی داری وجود دارد؟

سوالات جزیی

آیا میان مدیریت سود وتغییرات سود در شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران رابطه معنی داری وجود دارد؟

آیا میان مدیریت سود و پیش بینی سود در شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران رابطه معنی داری وجود دارد؟

آیا میان سود دوره آتی و جریان وجه نقد عملیاتی در شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران رابطه معنی داری وجود دارد؟

آیا میان سود دوره آتی و تغییرات سود  در شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران رابطه معنی داری وجود دارد؟

آیا میان سود دوره آتی و اقلام تعهدی اختیاری  در شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران رابطه معنی داری وجود دارد؟

آیا میان سود دوره آتی و اقلام تعهدی غیر اختیاری  در شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران رابطه معنی داری وجود دارد؟

آیا میان سود دوره آتی و لگاریتم طبیعی اندازه شرکت  در شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران رابطه معنی داری وجود دارد؟

رابطه بین مدیریت سود و تغییرات آن و پیش بینی سودهای آتی درشرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : رابطه بین مدیریت سود و تغییرات آن و پیش بینی سودهای آتی در شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار با فرمت ورد

Author: 92

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *