دانلود پایان نامه ارشد اهمیت پرداخت سود سهام شرکت ها

دانلود پایان نامه

4-1) اهداف پژوهش

هدف این پژوهش تکمیل شکاف موجود در عرصه ادبیات موضوعی با بررسی پاسخ به این پرسش است که چه زمانی سود تقسیمی اهمیت بیشتری دارد که البته این موضوع با توجه به شرایط بازار مورد بررسی قرار می‌گیرد. به طور مشخص در این پژوهش این موضوع مورد بررسی قرار می‌گیرد که آیا شرکت‌های پرداخت کننده سود تقسیمی در شرایطی که بازار به رکود میل می‌کند در مقایسه با شرایطی که بازار رو به رونق می‌رود، بازده بیشتری در بازار دارند یا خیر. به طور كلي پژوهش حاضر به دنبال آن است تا به اين پرسش پاسخ داده شود که آیا تقسیم سود سهام در بازار رو به رکود در مقایسه با بازار رو به رونق اهمیت بیشتری دارد یا خیر؟ اهداف پژوهش در دو بخش شامل اهداف عملي و اهداف كاربردي به شرح زير بيان مي‌گردند.

1-4-1) اهداف علمي

پژوهش­های دانشگاهي زيادي چه در داخل كشور (برزيده و همكاران، 1388؛ ساربان‌ها، 1382؛ كردستاني و همكاران، 1389؛ كرمي و همكاران، 1389) و چه در خارج از كشور (اسکینر2004؛ هوی و همكاران، 1992؛ فولر و گلداشتاین، 2011؛ بكر و ورگلر[1]، 2004)، در ارتباط با سياست‌هاي تقسيم سود و تاثير عوامل مختلف بر آن صورت گرفته است، اما با اين وجود بيشتر اين پژوهش­ها معطوف به تاثير عوامل و متغيرهاي مختلف بر سياست‌هاي تقسيم سود بوده و تا به‌حال پژوهشی در خصوص بررسي تقسیم سود سهام در بازار رو به رکود و مقایسه آن با بازار رو به رونق، در ايران انجام نگرفته است، لذا اين پژوهش كاملاً جديد بوده و با جنبه نوآورانه خود به دنبال ارتقاي مباني نظري و غني‌تر نمودن ادبيات موضوع حاضر است.

2-4-1) اهداف كاربردي

پژوهش حاضر با شناخت و بررسي اهميت تقسيم سود در بازارهاي رو به ركود و توصيف تجربي ارتباط آن با بازارهاي داراي رونق بالا، مبانی کاربردی برای بازیگران بازار سرمایه شامل سرمایه‌گذاران بالقوه و بالفعل فراهم خواهد نمود. بدیهی است که به دنبال انجام هر پژوهشی تلاش بر این است نتایج بدست آمده مورد استفاده علاقمندان قرار بگیرد تا در اتخاذ تصمیمات کارا و موثر باشد، لذا این پژوهش نیز مستثنی از این امر نخواهد بود. از طرف دیگر نتایج پژوهش­ها برای خود مدیران شرکت‌ها نیز قابل توجه خواهد بود تا نتایج مثبت بیشتری را رقم بزنند؛ بنابراين نتایج پژوهش­ها حاضر می‌تواند برای گروه‌های زیر قابل استفاده باشد:

  • سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، مردم و دولت،
  • سهام‌داران شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران،
  • مدیران شرکت‌ها،
  • موسسات مالی و اعتباری و سرمایه‌گذاری،
  • متخصصین و تحلیل‌گران مالی و
  • محققان و دانشجویان.

[1]– Baker and Wurgler

 متن فوق تکه ای از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 thesis

متن کامل

Author: 92