دانلود پایان نامه ارشد: بررسی اختلاف بین گزارشات واقعی و گزارشات پیش بینی مدیریت در بورس اوراق بهادار

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسي دقت پیش بینی بهای عوامل تولید توسط مدیران در زمان انتشار گزارشات پیش بینی مدیریت

قسمتی از متن پایان نامه :

2- 3 روش پژوهش

هدف از انتخاب روش انجام پژوهش، آن است که محقق مشخص کند که اتخاذ چه شیوه ای، او را هرچه دقیق تر، آسان تر و سریع تر به پاسخ برای پرسش تحقیق مورد نظر می رساند (نادری و نراقی، 1370).

پژوهشگر پس از تعیین و تنظیم موضوع تحقیق، باید در فکر انتخاب روش تحقیق باشد. هدف از انتخاب روش انجام تحقیق، این است که مشخص کنیم، چه روش تحقیقی برای بررسی موضوع خاصی لازم است. باید به خاطر داشت؛ محقق به خوبی آگاهی دارد آنچه یافته تا حد زیادی به نوع کاوش وی بستگی دارد. انتخاب روش انجام تحقیق، به هدف و ماهیت موضوع پژوهش و امکانات اجرایی آن بستگی دارد. بنابراین، هنگامی می توان در مورد روش بررسی و انجام تحقیق تصمیم گرفت که ماهیت موضوع پژوهش، هدف ها و نیز وسعت دامنه آن مشخص باشد.

تحقیق حاضر، در تقسیم بندی برمبنای هدف، از نوع کاربردی است؛ زیرا با بستر قرار دادن تحقیقات بنیادی در رابطه با مفاهیم و رفتار هزینه ها و پیش بینی مدیریت، سعی در بهینه سازی مدل تعیین خطای پیش بینی مدیریت نموده است.

در تقسیم بندی از بُعد ماهیت و روش، در رده ی تحقیق توصیفی- استنباطی[1] و روش تحقیق همبستگی قرار     می گیرد.

پس از جمع آوری اطلاعات لازم در مورد شرکتهای مورد مطالعه با استفاده از روشهای آماری ارتباطات بین متغیرهای مربوط مورد تجزیه وتحلیل قرار گرفته و در نهایت در رابطه با رد یا پذیرش فرضیه ی تحقیق        نتیجه گیری خواهد شد.

3 – 3 تنظیم فرضیه ی پژوهش

فرضیه عبارت از واقعیتی است، که محقق به دنبال آن می باشد، و یا حتی می توان گفت که هر فرضیه حدسی زیرکانه، علمی و منطقی است که برای تحقیق ارائه می گردد.

به عبارت دیگر فرضیه، پیشنهادی است که با آزمایش علمی، صحت وسقم آن را باید، رد کرد یا پذیرفت؛ محقق ابتدا عقیده ی خود را بر مبنای نظریه های موجود بصورت فرضیه ای بیان نموده و این فرضیه را در مراحل بعدی مورد تجزیه و تحلیل علمی قرار می دهد و در حقیقت پذیرش یا رد آنرا مدلل می سازد و این عمل را با استفاده از آزمونهای آماری انجام می دهد.

با توجه به مشخصات فوق در تحقیق حاضر سعی در بررسي دقت برآورد و پیش بینی بهای تمام شده تولید توسط مدیران در زمان انتشار گزارشات پیش بینی مدیریت با مدل جدیدی که حتی رفتار چسبنده هزینه ها را در نظر    می گیرد؛ می باشد. بطور کلی اطلاعات پیش بینی مالی و غیر مالی، در اخذ تصمیم، توسط استفاده کنندگان از گزارشهای مالی بالاخص سرمایه گذاران از اهمیت بسزایی برخوردار است و بر تصمیمات آنان اثر مستقیم        می گذارد.

حال با توجه به مطالب مذکور فرضیه ی تحقیق حاضر به شرح زیر می باشد:

* ” مدیران در زمان پیش بینی کاهشی بودن فروش، نسبت به زمان افزایشی بودن آن؛ در پیش بینی نرخ تغییرات هزینه، دچار خطای بیشتری می شوند.”

به زبان دیگر؛ زمانی که مدیران پیش بینی کنند فروش کاهش می یابد؛ میزان اختلاف بین نرخ کاهش هزینه های واقعی و هزینه های  پیش بینی شده، بزرگتر از زمانی است که پیش بینی افزایش فروش داشته اند.

فرضیه معتقد است، که به علت ظاهر شدن آثار پدیده ی چسبندگی هزینه، و مشکل کنترل هزینه ها در زمان کاهش فروش، ما شاهد وجود شکاف و خطای مضاعف در پیش بینی نرخ تغییرات هزینه توسط مدیران در همان زمان کاهش فروش، خواهیم بود.

[1] deduction – descriptive method

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 اهداف علمی:

بنابراین، اگرسرمایه گذاران تصور کنند که چسبندگی هزینه ها، دقت پیش بینی سود را کاهش می دهد، اطمینان آنها به سود های تحقق یافته نیز کاهش می یابد.

از آنجایی گزارشات پیش بینی مدیران می تواند اطلاعات مفیدی در رابطه با چشم انداز احتمالی واحد انتفاعی در اختیار تصمیم گیرندگان قرار دهد؛ شناخت وتعیین میزان اشتباه مدیریت در پیش بینی خود، از شرایط واقعی آتی می تواند باعث عمق بخشی به تصمیمات و منطقی تر شدن تصمیمات مدیریت و سایرتصمیم گیرندگان، شود.

  1. درک رفتار مدیران در پیش بینی شرایط آتی
  2. درک و شناخت اختلاف بین گزارشات واقعی و گزارشات پیش بینی مدیریت
  3. کمک به سرمایه گذاران، با آشکار سازی میزان اختلاف پیش بینی مدیریت و واقعیت
  4. کمک به مدیران به منظور اصلاح پیش بینی های خود درآینده و در نتیجه بهبود بودجه بندی مدیریت
  5. 5. بهبود ادبیات رفتار مدیریت در پیش بینی آینده، رفتار هزینه وچسبندگی هزینه

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

بررسي دقت پیش بینی بهای عوامل تولید توسط مدیران در زمان انتشار گزارشات پیش بینی مدیریت

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : بررسي دقت پیش بینی بهای عوامل تولید توسط مدیران در زمان انتشار گزارشات پیش بینی مدیریت با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *