دانلود پایان نامه ارشد: بررسی تأثیر اعلام سود بر عدم تقارن اطلاعاتی شرکت ها با تأکید بر برخی از ویژگی‌ های گزارشگری مالی

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی تأثیر اعلام سود بر عدم تقارن اطلاعاتی شرکت ها با تأکید بر برخی از ویژگی‌های گزارشگری مالی

قسمتی از متن پایان نامه :

۲-۲- اعلان سود و سودمندی محتوای اطلاعاتی آن  :

سود یکی از اقلام مهم و اصلی صورت­های مالی است که در نوشته­های مختلف کاربردهای متفاوت دارد.  معمولاً سود به عنوان مبنایی برای محاسبه مالیات،  عاملی برای تدوین سیاست پرداخت سود تقسیمی،  راهنمایی برای سرمایه­گذاران و تصمیم­گیری و عاملی برای پیش‌بینی در نظر گرفته  می‌شود.

یکی از کاربردهای اصلی سود،  استفاده از آن به عنوان ابزاری برای پیش‌بینی است که افراد را در امر پیش‌بینی سودها و رویدادهای اقتصادی آینده یاری می­کند.  در واقع ثابت شده است که برای پیش‌بینی مقادیر هر نوع سود می­توان از مقادیر سود در گذشته استفاده کرد. (بلکوئی،  ۱۳۸۱).

مفهوم سود حسابداری در بیانیه شماره یک هیأت استانداردهای حسابداری مالی[۱] فرض شده که سود حسابداری معیار خوبی برای ارزیابی عملکرد واحد تجاری است و می­تواند برای پیش‌بینی گردش آتی نقدی مورد استفاده قرار گیرد.  دیگر صاحب نظران فرض می­کنند که سود حسابداری از لحاظ کلی،  اطلاعاتی مربوط در مدل­های تصمیم­گیری سرمایه­گذاران و اعتباردهندگان محسوب می‌شود.  امّا اعتبار این فرضیات از طریق تحقیقات مشاهده­ای تأیید نشده است.

برخی دیگر از پژوهشگران حسابداری اظهار داشته­اند که استفاده­کنندگان از گزارش­های سود باید توجه داشته باشند که تنها در صورتی سود حسابداری قابل‌درک و استفاده است که نحوه اندازه­گیری و قواعد عملیاتی مربوط به آن نیز روشن باشد (شباهنگ،  ۱۳۸۷).

شاید بتوان گفت که سود یکی از مفاهیمی است که حسابداری از اقتصاد به عاریت گرفته است.  اگر چه از دیدگاه اطلاعاتی،  مفهوم سود،  بیشتر فعّالیّت­های حسابداری را توصیف می­کند امّا از لحاظ ملاک اندازه­گیری بنیادی کماکان مورد تردید است.  بر اساس مفروضات بازار کالای سرمایه،  تحقیقات علمی نیز مؤید این دیدگاه است که سود حسابداری محتوای اطلاعاتی دارد (اسماعیلی،  ۱۳۸۵).

نتایج مطالعه ارتباط بین سود،  نرخ بازده غیرعادی و حجم فعالیت که از سوی بال و براون انجام گرفت این بود که بین سود و بازده غیرعادی رابطه معناداری وجود دارد و سود اطلاعاتی را به بازار سهام منتقل می­کند.  از طرفی سود می­تواند عاملی در تعیین قیمت سهام باشد،  زیرا بر اساس فرضیه بازار کارا،  اطلاعات ممکن است از منابع دیگر کسب شوند و تأثیر لازم را بر قیمت سهام بگذارند.  اگر چه از دیدگاه محتوای اطلاعاتی،  مفهوم سود سودمندی فعالیت حسابداری را توصیف می­کند،  امّا از دیدگاه معیار اندازه­گیری بنیادی ارزش سهام،  کماکان مورد تردید است.  بر اساس مفروضات بازار کارای سرمایه که پژوهش­های تجربی نیز مؤید آن است،  سود حسابداری دارای محتوای اطلاعاتی است (خالقی مقدم،  ۱۳۷۷).

ما انتظار داریم پس از اعلام سود خالص شاهد این موضوع باشیم که معامله بر روی سهام شرکت افزایش یابد.  گذشته از این،  هر قدر تفاوت در باورهای پیشین سرمایه­گذاران و تفسیرهایی را که بر اساس اطلاعات مالی کنونی انجام می­دهند،  بیشتر باشند،  حجم این معاملات بیشتر خواهد شد.  اگر سرمایه­گذاران سود خالص گزارش‌شده را به عنوان خبر خوب تفسیر کنند (و در نتیجه بر انتظاراتی که درباره بازده و سوددهی آینده شرکت دارند بیفزایند) کسانی را تحت‌الشعاع قرار خواهند داد که اعلام سود خالص را به عنوان خبر بد تفسیر می­کنند.  در چنین شرایطی ما انتظار داریم شاهد افزایش قیمت سهام شرکت باشیم.  بنابراین سود به عنوان یکی از اطلاعاتی است که تغییرات قیمت سهام را موجب می‌شود.  بازده سهام شامل سود تقسیمی و قیمت سهام است در نتیجه هر عاملی ثروت سهامداران را افزایش خواهد داد که سبب افزایش قیمت سهام واحد تجاری شود،  از این رو سود همواره مورد توجه سرمایه­گذاران است.  (نوروزبیگی،  ۱۳۸۶).

[۱].  SFAC

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 پرسش های تحقیق:

مطالعات اولیه و بررسی متون نظری موجود و مطالب ارائه‌شده در قسمت تشریح و بیان مسئله سؤالات متعددی را به ذهن متبادر می‌کند. در تحقیق حاضر به دنبال پاسخ به پرسش‌های زیر به عنوان سؤالات اصلی تحقیق هستیم:

با توجه به عنوان تحقیق و هدف محقق از انجام آن فرضیاتی به شرح زیر تدوین‌شده است:

  1. هر چه هزینه‌های غیرقابل‌پیش‌بینی بالاتر باشد؛ با اعلام سود سالیانه، دامنه قیمت پیشنهادی خرید و فروش سهام چه تغییری می‌کند؟
  2. هر چه هزینه‌های غیرقابل‌پیش‌بینی بالاتر باشد؛ با اعلام سود سالیانه، عمق بازار چه تغییری می‌کند؟
  3. هر چه اقلام تعهدی بالاتر باشد؛ با اعلام سود سالیانه، دامنه قیمت پیشنهادی خرید و فروش سهام چه تغییری می‌کند؟
  4. هر چه اقلام تعهدی بالاتر باشد؛ با اعلام سود سالیانه، عمق بازارچه تغییری می‌کند؟
  5. هر چه خطای پیش‌بینی سود بالاتر باشد؛ با اعلام سود سالیانه، دامنه قیمت پیشنهادی خرید و فروش سهام چه تغییری می‌کند؟
  6. هر چه خطای پیش‌بینی سود بالاتر باشد؛ با اعلام سود سالیانه، عمق بازار چه تغییری می‌کند؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

بررسی تأثیر اعلام سود بر عدم تقارن اطلاعاتی شرکت ها با تأکید بر برخی از ویژگی‌های گزارشگری مالی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : بررسی تأثیر اعلام سود بر عدم تقارن اطلاعاتی شرکت ها با تأکید بر برخی از ویژگی‌های گزارشگری مالی با فرمت ورد