دانلود پایان نامه ارشد: بررسی رابطه بين محافظه كاري و عدم تقارن اطلاعاتي در بورس اوراق بهادار

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

5-3-2- انواع محافظه كاري

بيور و رايان (۲۰۰۰) با اين ادعا كه هیچ گاه نسبت ارزش بازار به ارزش دفتري برابر با يك نمی‌شود بيان نمودند اختلاف به وجود آمده بين ارزش دفتري و ارزش بازار به دو بخش تقسيم می‌شوند که يكي از آن‌ها ماهيت دائمي دارد و ديگري ماهيتي موقتي دارد.بخشي كه ماهيت دائمي دارد در ارتباط با اعمال رويه محافظه كارانه در شناسايي اقلام در صورت‌های مالي می‌باشد که در اين حالت هميشه ارزش دفتري از ارزش بازار كمتر است. بخشي كه جنبه موقت دارد نيز ناشي از برخورد محافظه كارانه در دوره‌های پس از شناخت اوليه اقلام دارايي و بدهي است. در دوره‌های مذكور با در دسترس قرار دادن اطلاعات جديد، زيان كاهش ارزش به سرعت شناسايي می‌شود ولي افزايش ارزش منعكس نمی‌شود. بدين ترتيب تا زماني كه شواهد قابل اتكا از افزايش ارزش خالص دارایی‌ها فراهم شود ارزش دفتري خالص دارایی‌ها از ارزش بازار آن كمتر است.بيور و رايان (۲۰۰۰ ) بخش‌های موقت را تأخیر و بخش دائمي را سو گيري حسابداري ناميدند ولي در سال ۲۰۰۵ دو اصطلاح محافظه كاري شرطي و غير شرطي جايگزين اصطلاحات قبلي نمودند. همچنين بال و همكاران (۲۰۰۰ ) بيان نمودند كه محافظه كاري سود و زياني مستقل از محافظه كاري ترازنامه‌ای می‌باشد.

1-5-3-2- محافظه کاری نامشروط[1] (محافظه کاری ترازنامه‌ای)

این نوع محافظه کاری كه به محافظه كاري پيش رويدادي[2] و يا محافظه كاري مستقل از اخبار[3]نيز معروف می‌باشد حاصل کمتر از واقع نشان دادن ارزش دفتری خالص دارایی‌ها به وسیله رویه‌های از پیش تعیین شده حسابداری است. از اين رو به اين نوع از محافظه کاری، محافظه كاري ترازنامه‌ای نیز گفته می‌شود (رایان[4]، ۲۰۰۶). طبق این دیدگاه حسابداری بهای تمام شده تاريخي به عنوان رویه‌ای محافظه کارانه توصیه می‌شود چرا که خالص ارزش فعلی مثبت سرمایه گذاری در حساب‌ها کمتر از ارزش منصفانه‌شان گزارش می‌شود. شايد بتوان این‌گونه استدلال نمود كه علت نام گذاري اين رويكرد به محافظه كاري نا مشروط به اين دليل است كه برخلاف محافظه کاری مشروط، الزامي توسط استانداردهای پذیرفته شده حسابداری در اين رابطه وجود ندارد. ديدگاه فلتهام و اوهلسون (۱۹۹۵) در انطباق با اين نوع محافظه كاري می‌باشد چرا كه بر اساس دیدگاه آن‌ها، در مواردی که تردیدی واقعی در انتخاب بین دو یا چند روش گزارشگری وجود دارد آن روشی باید انتخاب شود که کم‌ترین اثر مطلوب بر حقوق صاحبان سهام داشته باشد (فلتهام و اوهلسون[5]، ۱۹۹۵). همچنین به نظر می‌رسد كه تفاسیر حقوقی، مالیاتی منجر به اعمال محافظه کاری نامشروط می‌شود (کیانگ، ۲۰۰۷).

2-5-3-2- محافظه کاری مشروط (محافظه كاري سود و زياني)

اين نوع محافظه كاري كه به محافظه كاري پس رويدادي[6]  و يا محافظه كاري وابسته به اخبار[7] معروف است حاصل شناخت به موقع زیان در صورت وجود اخبار (بازده منفی سهام) و نا مطلوب نسبت به شناخت سود در مواقع وجود اخبار خوب (بازده مثبت سهام) و مطلوب است. از این رو به اين نوع محافظه كاري ،محافظه كاري سود و زياني گفته می‌شود .نوعي از محافظه کاری به شمارمي رود. طبق اين ديدگاه قاعده اقل بهای تمام شده یا خالص ارزش فروش در ارزیابی موجودی کالارويه اي محافظه کاری تلقي می‌شود .چرا كه اين رويه زيان احتمالي ناشي از اخبار بد را در نظرمي گيرد ولي سود ناشي از اخبار خوب را منع می‌کند (پاي [8]و همكاران ،۲۰۰۶). شايد بتوان این‌گونه استدلال نمود كه علت نام گذاري اين رويكرد به محافظه كاري مشروط به اين دليل است كه به‌کارگیری آن توسط استاندارد های حسابداری الزام شده است. ديدگاه باسو (۱۹۹۷) در انطباق با اين نوع محافظه كاري می‌باشد چرا كه بر اساس ديدگاه آنان محافظه کاری الزام به داشتن درجه بالاتری از تایید برای شناخت اخبار خوب مانند سود، در مقابل شناخت اخبار بد مانند زیان تعریف می‌نماید، همچنین به نظر می‌رسد  تفسیر قراردادی و تفسیری حقوقی منجر به اعمال محافظه کاری مشروط می‌شود (کیانگ[9]، ۲۰۰۷)

[1]Unconditional Conservatism

[2]Ex Ante Conservatism

[3]News – Independent Conservatism

[4]Rayan

[5]Feltham and Ohelson

[6]Ex Post Conservatism

[7]News – Dependent Conservatism

[8]Pae,J; D. Thornton and M. Welker

[9]Qiang

 

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 اهداف تحقيق:

  • شناسايي رابطه بين محافظه كاري و عدم تقارن اطلاعاتي
  • شناسايي رابطه بین محافظه كاري و نرخ بازده غير عادي
  • تعیین نقش و جایگاه حسابداری محافظه کارانه در کنترل رفتارهای فرصت طلبانه مدیران
  • ارائه راه كارهايي به منظور بهبود استانداردهاي حسابداري با توجه به نتايج پژوهش 

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

پایان نامه رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *