دانلود پایان نامه ارشد: بررسی رابطه نوسانات اجزای سود جامع با ریسک بازار

دانلود پایان نامه

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 رابطه ریسک شرکت و نوسانات سود جامع

قسمتی از متن پایان نامه :

بخش اثربخش سود (زیان ­های) مربوط به ابزارهای مصون سازی در مصون سازی جریان­های نقدی:

مصون سازی به اقداماتی گفته می­شود که به منظور کاهش یا جبران ریسک ناشی از تغییرات در ارزش منصفانه یا جریان­های نقـدی مربوط به یک قلم خاص انجام می­گیرد. به اوراق مشتقه­ای که در نظر گرفته می­شود تا ارزش منصفانه یا جریان­های نقدی آن، تغییرات در ارزش منصفانه یا جریان­های نقدی اقلامی که برای مصون شدن در نظر گرفته شده است را جبران نماید، ابزارهای مصون سازی نامیده می­شود (استاندارد شماره 15 ایران و IAS39).

براساس IAS39، سه نوع مصون سازی وجود دارد که به شرح زیر طبقه­بندی می­شود:

 1. مصون سازی ارزش منصفانه
 2. مصون سازی جریان نقدی
 3. مصون سازی سرمایه­گذاری خالص در عملیات خارجی

مصون سازی ارزش منصفانه عبارت است از مصون سازی ریسک تغییر ارزش منصفانه یک دارایی یا بدهی شناسایی شده یا یک تعهد قطعی شناسایی نشده یا بخش مشخصی از آن دارایی، بدهی یا تعهد قطعی که قابل انتساب به ریسک خاصی باشد و بتواند بر سود یا زیان اثر بگذارد. براساس بند 88 از IAS39 سود یا زیان ناشی از اندازه­گیری مجدد این نوع مصون سازی می­بایست تحت عنوان یکی از اقلام درآمد یا هزینه­ی دوره در سود خالص گزارش شود (IAS39، بند 89). در ایران نیز، برای شناسایی و اندازه­گیری ابزارهای مصون سازی ارزش منصفانه به شیوه­ی مشابه با IAS39، عمل می­شود.

مصون سازی جریان نقدی به مصون سازی ریسک تغییرپذیری جریان­های نقدی که قابل انتساب به ریسک خاصی در ارتباط با دارایی یا بدهی شناسایی شده (نظیر تمام پیش­پرداخت­های آتی سود تضیمین شده مربوط به بدهی با نرخ متغیر) یا معامله آتی بسیار محتمل، باشد و بتواند بر سود یا زیان اثر بگذارد اطلاق می­شود. تغییرات ارزش بازار این نوع مصون سازی در صورتی که واجد شرایط حسابداری مصون سازی باشد باید به صورت زیر شناسایی شود:

 1. بخشی از سود یا زیان ابزارهای مصون سازی که اثربخش تشخیص داده شده است، باید در سایر اجزای سود (زیان) جامع شناسایی و در بخشی جداگانه در حقوق صاحبان سرمایه نگهداری شود.
 2. بخش غیراثربخش سود یا زیان ابزارهای مصون سازی باید در سود خالص شناسایی شود (IAS39، بند 95).

در صورتی که مصون سازی جریان نقدی، متعاقباً به شناخت یک دارایی مالی یا یک بدهی مالی منجر شود، سود یا زیان مربوط که در قسمت سایر اجزای سود جامع صورت عملکرد مالی شناسایی شده بود، باید در همان دوره یا دوره­هایی که دارایی تحصیل شده یا بدهی تقبل شده بر سود یا زیان اثر می­گذارد (مانند دوره­هایی که درآمد مالی یا هزینه مالی شناسایی می­شود) به عنوان یکی از اقلام سود خالص در صورت عملکرد مالی، تجدید طبقه­بندی شود. اما، اگر واحد تجاری انتظار داشته باشد تمام یا بخشی از زیانی که در بخش سایر اجزای سود جامع شناسایی شده است، طی یک یا چند دوره آتی بازیافت نشود، باید مبلغی را که انتظار بازیافت آن را ندارد به سود خالص منتقل کند (IAS39، بند 97).

در ایران نیز برای اندازه­گیری و شناسایی ابزارهای مصون سازی جریان وجه­نقد به شیوه­ای مشابه با IAS39 رفتار می­شود. تنها تفاوتی که وجود دارد آن است که هنگامی که مصون سازی جریان نقدی، متعاقباً به شناخت یک دارایی یا بدهی مالی منجر شود، سود یا زیان مربوط به آن دارایی یا بدهی که در سایر اجزای سود جامع شناسایی شده در همان دوره یا دوره­هایی که دارایی تحصیل شده یا بدهی تقبل شده بر سود یا زیان اثر می­گذارد به سود (زیان) انباشته و نه سود خالص منتقل می­شود. در زمانی هم که واحد تجاری انتظار بازیافت تمام یا بخشی از زیانی که در سایر اجزای سود جامع شناسایی شده را نداشته باشد، مبلغی را که انتظار بازیافت آن را ندارد به سود (زیان) انباشته منتقل می­کند (استاندارد شماره 15 ایران، بند 41).

مصون سازی سرمایه­گذاری خالص در عملیات خارجی، شامل مصون سازی اقلام پولی که به عنوان بخشی از خالص سرمایه­گذاری به حساب می­آیند (IAS21، بند 27)، باید به گونه­ای مشابه با مصون سازی جریان وجه نقد به حساب گرفته شوند:

 1. بخشی از سود یا زیان ابزارهای مصون سازی که اثربخش تشخیص داده شده است، باید در سایر اجزای سود (زیان) جامع شناسایی و در بخشی جداگانه در حقوق صاحبان سرمایه نگهداری شود.
 2. بخش غیراثربخش سود یا زیان ابزارهای مصون سازی باید در سود خالص شناسایی شود.

سود یا زیان ابزارهای مصون سازی مرتبط با بخش اثربخش مصون سازی که در بخش سایر اجزای سود جامع شناسایی و انباشته شده است باید در زمان واگذاری تمام یا بخشی از عملیات خارجی، مطابق با بند 48 و 49 استاندارد حسابداری بین­المللی شماره 21، از بخش حقوق صاحبان سرمایه به سود خالص، تحت عنوان تعدیلات تجدید طبقه­بندی، منتقل شود (IAS39، بند 102). همچنین، لازم به ذکر است، به این نوع مصون سازی در استانداردهای ایران اصلاً اشاره­ای نشده است.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 پرسش ­های تحقیق:

براساس مطالعات اکتشافی و مطالب مطرح شده و پرسش آغازین ارائه شده در قسمت انتهایی بیان مسئله پرسش­های زیر قابل طرح است:

 1. آیا سود جامع نسبت به سود خالص نوسان بیشتری دارد؟
 2. آیا نوسانات سایر اجزای سود جامع[1] با ریسک بازار شرکت رابطه معنی­داری دارد؟
 3. آیا نوسانات سایر اجزای سود جامع با قیمت بازار سهام شرکت رابطه معنی­داری دارد؟
 4. آیا سود خالص نسبت به سود جامع قدرت پیش­بینی بیشتری برای پیش­بینی جریان وجه نقد عملیاتی دوره بعددارد؟
 5. آیا سود خالص نسبت به سود جامع قدرت پیش­بینی بیشتری برای پیش­بینی سود خالص دوره بعد دارد؟

[1] . در این تحقیق معیار محاسبه نوسانات سایر اجزای سود جامع برابر است با مابه­ التفاوت نوسانات سود جامع و سود خالص.

پایان نامه رابطـه ریسـک شـرکت و نوسـانات سـود جامـع

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

پایان نامه رابطـه ریسـک شـرکت و نوسـانات سـود جامـع

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : رابطه ریسک شرکت و نوسانات سود جامع با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *