دانلود پایان نامه ارشد: تعیین اهداف جذب منابع با رویکرد منطق فازی و شبکه‌های عصبی در مؤسسات مالی و اعتباری

دانلود پایان نامه

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 تعیین اهداف جذب منابع با رویکرد منطق فازی و شبکه‌ های عصبی در مؤسسات مالی و اعتباری

قسمتی از متن پایان نامه :

2-2-3- اصطلاحات مرتبط با پول

2-2-3-1-  شبه پول

اگر سپرده‌ها را به دیداری, پس‌انداز و مدت‌دار تقسیم كنیم سپرده‌های دیداری فرق عمده‌ای با اسكناس و مسكوك ندارند, زیرابه سهولت قابل نقل‌وانتقال هستند. امّا سپرده‌های پس‌انداز و مدت‌دار از درجه نقدینگی کمتری برخوردار بوده و در مقایسه با سپرده‌های دیداری به‌سادگی نمی‌توانند جایگزین اسكناس و مسكوك شوند. ازاین‌رو سپرده‌های پس‌انداز و مدت‌دار را شبه پول گویند. یكی از مهم‌ترین خصوصیات شبه پول, ضد-تورمی بودن آن در کوتاه‌مدت است. چراکه دارندگان این نوع دارایی لااقل برای مدتی از هزینه و خرج كردن منصرف شده‌اند.(بانکداری داخلی تجهیز منابع ، 1385)

سپرده‌های مدت‌دار+ پس‌انداز مردم نزد بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری= شبه پول

2-2-3-2- حجم پول در گردش

برای برنامه‌ریزان و تحلیلگران مسائل اقتصادی تنها دانستن تعریف پول كافی نیست بلكه بیشتر, دانستن و در اختیار داشتن اندازه  حجم پول در گردش به‌عنوان یك متغیر كلان اقتصادی مطرح است, تا از این طریق بتوانند آثار تغییرات حجم پول را در ارتباط با سایر متغیرهای اقتصادی مطالعه و تجزیه‌وتحلیل نمایند, بنابراین:

سپرده‌های‌دیداری‌مردم‌نزدبانكهاوموسسات‌اعتباری+ اسكناس‌ و مسكوك‌نزدمردم = حجم‌ پول‌درگردش

2-2-3-3- نقدینگی بخش خصوصی

نقدینگی بخش خصوصی معادل مجموع حجم پول در گردش و شبه پول است. نقدینگی به معنای اخیر از مهم‌ترین عواملی است كه موردتوجه مقامات پولی مملكت است. زیرا افزایش و كاهش آن‌ همراه با سرعت گردش پول ازجمله عواملی هستند كه درسطح عمومی قیمت‌ها و درنتیجه در تغییرات ارزش پول تأثیر مستقیم دارند. افزایش نقدینگی در جامعه اگر همراه و همگام با افزایش تولید ناخالص داخلی نباشد و یا درصورتی‌که واردات كشور میسّر نشود عامل تشدیدكننده تورم محسوب می‌گردد.

میزان شبه پول + حجم پول در گردش = نقدینگی بخش خصوصی

2-2-3-4- سرعت گردش پول

ازآنجاکه بکار بردن پول سبب از بین رفتن آن نمی‌شود, بلكه فقط انتقال مالكیت صورت می‌پذیرد, بنابراین پول در جریان مبادلات, پیوسته گردش می‌كند و از شخصی به شخص دیگر منتقل می‌شود. منظور از سرعت گردش پول تعداد دفعاتی است كه یك واحد پولی طی مقطع زمانی مشخص توسط اشخاص جابجا می‌گردد.

جذب منابع مالی علاوه بر اینكه مهم‌ترین رسالت مؤسسات مالی و بانک‌ها می‌باشد، تأثیر مهمی در تنظیم صحیح گردش پول و استقرار یك نظام پولی و اعتباری صحیح و متناسب با برنامه‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت كشور دارد. مؤلفه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری متعدد باعث می‌شوند كه جذب منابع مالی در بانک‌ها، با روشی صحیح و در مسیری مناسب انجام گیرد.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 اهداف:

هدف اصلی:

  • استفاده از رویکرد شبکه عصبی فازی برای پیش‌بینی مانده منابع آتی در تعیین هدف جذب منابع برای شعبه‌های مؤسسات مالی و اعتباری.

 هدف فرعی:

  • تدوین الگوی مناسب برای پیش‌بینی دقیق منابع آتی و تعیین اهداف جذب منابع بر اساس آن،
  • تعیین متغیرهای سری زمانی که بیشترین و یا کمترین تأثیر را در فرآیند پیش‌بینی تعیین هدف جذب منابع دارند.

تعیین اهداف جذب منابع با رویکرد منطق فازی و شبکه‌ های عصبی در مؤسسات مالی و اعتباری

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : تعیین اهداف جذب منابع با رویکرد منطق فازی و شبکه‌ های عصبی در مؤسسات مالی و اعتباری با فرمت ورد

Author: 92