دانلود پایان نامه ارشد حسابداری: رابطه بین میزان عدم اطمینان اطلاعاتی و واکنش کمتر از حد سرمایه گذاران

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 عدم اطمینان اطلاعاتی و واکنش کمتر از حد سرمایه گذاران

قسمتی از متن پایان نامه :

3-5)پیشنهادات تحقیق

نتایج این پژوهش نشان داد که اولاً فرضیه واکنش کمتر از حد سرمایه گذاران در بورس اوراق بهادار تهران (با توجه به راهبرد شتاب سود تایید شده) و ثانیاً این واکنش با افزایش عدم اطمینان اطلاعاتی(با توجه به هر دو راهبرد شتاب سود و شتاب قیمت) از شدت بیشتری برخوردار می گردد. به تعبیری می توان گفت که واکنش کمتر از حد سرمایه گذاران ، به عنوان یکی از ناسامانی های عمده ای که در تعارض با پارادایم بازار کارا قرار دارد ، در بورس اوراق بهادار تهران موجود بوده و افزایش عدم اطمینان اطلاعاتی منجر به تقویت هر چه بیشتر آن می شود. بر این اساس باید گفت که عدم اطمینان اطلاعاتی یکی از عواملی است که منجر به ایجاد مانع در عملیات کارای بازار گشته و ناسامانی های موجود در آن را تقویت می سازد. در نتیجه افزایش عدم اطمینان اطلاعاتی سبب می گردد تا بازار به صورت کاملاً کارا عمل نکرده و بدین ترتیب هزینه های اضافی به سرمایه گذاران تحمیل کرده و سبب تخصیص غیر بهینه منابع گردد.

همان گونه که در مبانی نظری پژوهش توضیح داده شد ، یکی از منابع اصلی عدم اطمینان اطلاعاتی ، عدم تقارن اطلاعاتی می باشد. در این راستا افزایش عدم تقارن اطلاعاتی سبب می شود تا عدم اطمینان اطلاعاتی سرمایه گذاران افزایش یابد.  ادبیات گسترده مرتبط با عدم تقارن اطلاعاتی نشان داده است که بهبود رویه های افشای شرکت ها و مکانیزم های گزارشگری مالی ، یکی از ابزارهای عمده جهت کاهش عدم تقارن اطلاعاتی می باشد. بنابراین نتیجه این پژوهش نشان می دهد که بهبود مکانیزم های گزارشگری مالی و بهبود و گسترش رویه های افشای شرکت ها جهت کاهش عدم تقارن اطلاعاتی ، و در نتیجه عدم اطمینان اطلاعاتی ، برای بهبود عملیات کارا بازار سرمایه و همگرایی قیمت ها با ارزش های بنیادی امری ضروری به نظر می رسد.

شواهد حاصل از این تحقیق نشان داد که بازار به صورت کاملاً کارا عمل نمی کند. اسکات (2006) در این ارتباط اظهار می دارد که اثبات عدم کارایی بازار ، منجر به افزایش اهمیت گزارشگری مالی می شود. بر این اساس بهبود گزارشگری مالی به سرمایه گذاران کمک می کند تا بتوانند پیش بینی های بهتری را نسبت به ارزش های بازار داشته باشند و این موضوع فرآیند همگرایی قیمت ها با ارزش های بنیادی را تسریع می بخشد. به طور کلی پیشنهادات کاربردی پژوهش مبتنی بر گروه های مختلف استفاده کننده به شرح زیر ارائه می شود:

  • با توجه به وجود واکنش کمتر از حد سرمایه گذاران و تشدید آن همراه با افزایش عدم اطمینان اطلاعاتی ، لازم است تا مراجع استاندارد گذار حرفه ای و سایر مراجع نظارتی موجود در بازار سرمایه ، با افزایش کیفیت گزارشگری مالی و بهبود مکانیزم های افشا توسط شرکت ها ، در جهت کاهش عدم اطمینان اطلاعاتی موجود در بازار و بدین ترتیب کاهش واکنش کمتر از حد سرمایه گذاران اقدام نموده و بر میزان کارایی بازار و همگرایی قیمت ها با ارزش های ذاتی بیفزایند.
  • در این پژوهش از معیارهای پراکندگی پیش بینی سود و درصد خطای پیش بینی سود برای اندازه گیری عدم اطمینان اطلاعاتی استفاده شده بود. با توجه به نتایج پژوهش مبنی بر تشدید واکنش کمتر از حد سرمایه گذاران ، همراه با افزایش عدم اطمینان اطلاعاتی ، می توان بدین نتیجه دست یافت که افزایش پراکندگی پیش بینی سود و نیز افزایش درصد خطای آن ، منجر به تشدید واکنش کمتر از حد سرمایه گذاران می گردد. بنابراین لازم است تا مراجع نظارتی بازار سرمایه مانند سازمان بورس و اوراق بهادار ، نظارت بر پیش بینی های سود شرکت ها را افزایش داده و مکانیزم هایی را جهت بهبود کیفیت این پیش بینی ها فراهم آورند. هم چنین لازم است تا شرکت ها با بهبود سیستم های اطلاعاتی خویش ، دقت پیش بینی های سود خود را افزایش داده ، تا از این طریق بتوانند به سرمایه گذاران در جهت اتخاذ عکس العمل مناسب کمک نمایند.
  • هم چنین با توجه به نتایج پژوهش ، لازم است تا سرمایه گذاران نسبت به سهام دارای عدم اطمینان اطلاعاتی بیشتر ، بررسی های کافی را به عمل آورند و با توجه به احتمال واکنش کمتر از حد سرمایه گذاران نسبت به این دسته از سهام ، به اتخاذ راهبرد سرمایه گذاری مناسب اقدام نمایند.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 پرسش های تحقیق:

پرسش این تحقیق آن است که آیا عدم اطمینان اطلاعاتی باعث تشدید واکنش کمتر از حد سرمایه گذاران می شود؟با توجه به آنکه برای بررسی وجود واکنش کمتر از حد سرمایه گذاران ، سودآوری راهبرد معاملاتی شتاب باید مورد بررسی قرار گیرد پرسش های پژوهش را می توان به شکل زیر مطرح نمود :

1)آیا بین میزان عدم اطمینان اطلاعاتی و واکنش کمتر از حد سرمایه گذاران ، مبتنی بر سودآوری راهبرد شتاب سود ، رابطه مثبت معناداری وجود دارد؟

2) آیا بین میزان عدم اطمینان اطلاعاتی و واکنش کمتر از حد سرمایه گذاران ، مبتنی بر سودآوری راهبرد شتاب قیمت ، رابطه مثبت معناداری وجود دارد؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه عدم اطمینان اطلاعاتی و واکنش کمتر از حد سرمایه گذاران

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

پایان نامه عدم اطمینان اطلاعاتی و واکنش کمتر از حد سرمایه گذاران

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : عدم اطمینان اطلاعاتی و واکنش کمتر از حد سرمایه گذاران با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *