دانلود پایان نامه ارشد: رابطه بين دارايي هاي نامشهود ثبت شده و بازده حقوق صاحبان سهام در بورس اوراق بهادار

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 مدل بندی رابطه بین دارایی های نامشهود و عملکرد شركت‌ هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

4-3-1- آزمون فرضیه اول

فرضیه اول بیان می­دارد که: رابطه معناداري بين دارايي­هاي نامشهود ثبت شده و سود خالص شرکت وجود دارد. جدول شماره 4-5 نتایج حاصل از آزمون این فرضیه را پس از استانداردسازی داده­ها و انجام آزمون همبستگی جزیی و همچنین محاسبه ضریب همبستگی مرتبه صفر، نشان می­دهد. بیشترین ضریب همبستگی در این جدول مربوط به گروه خودرو، ماشین­آلات و فلزات با مقدار 217/0 می­باشد که در سطح 95 درصد اطمینان این ضریب بدست آمده است.

همچنین کمترین ضریب مربوط به گروه شیمیایی و دارویی با مقدار 005/0- است که معنادار نیز نیست. به منظور مقایسه ضریب همبستگی جزیی با ضریب همبستگی بدون وجود متغیرهای کنترلی، ضریب همبستگی مرتبه صفر نیز محاسبه و گزارش شد. در صورت در نظر نگرفتن اثر متغیرهای کنترلی بر رابطه بیان شده در فرضیه اول، این فرضیه با سطح اطمینان بیش از 95 درصد برای کلیه گروه­های صنایع و به طور کلی تایید می­شود، اما با وجود اثر متغیرهای کنترلی، تنها برای گروه­های خودرو، ماشین­آلات و فلزات با سطح اطمینان 95 درصد تایید می­شود. به گونه کلی، فرضیه اول با ضریب 193/0 با سطح اطمینان بیش از 95 درصد تایید می­شود، و لذا می­توان بیان نمود که بین دارايي­هاي نامشهود ثبت شده و سود خالص شرکت­های مورد بررسی رابطه مثبت معناداری وجود دارد.

4-3-2- آزمون فرضیه دوم

فرضیه دوم بیان می­دارد که: رابطه معناداري بين دارايي­هاي نامشهود ثبت شده و بازده حقوق صاحبان سهام شرکت وجود دارد. جدول شماره 4-6 نتایج حاصل از آزمون این فرضیه را پس از استانداردسازی داده­ها و انجام آزمون همبستگی جزیی و همچنین محاسبه ضریب همبستگی مرتبه صفر، نشان می­دهد. بیشترین ضریب همبستگی در این جدول مربوط به گروه سایر با مقدار 210/0 می­باشد که در سطح 95 درصد اطمینان این ضریب بدست آمده است.

همچنیـن کمترین ضریب مربوط به گروه خودرو، ماشین­آلات و فلزات با مقدار 004/0- می­باشد که معنادار نیز نیست. به منظور مقایسه ضریب همبستگی جزیی با ضریب همبستگی بدون وجود متغیرهای کنترلی، ضریب همبستگی مرتبه صفر نیز محاسبه و گزارش شد. نتایج این آزمون نیز موید آزمون ضریب همبستگی جزیی است. در هردو آزمون بجز در گروه سایر صنایع، فرضیه دوم تایید نمی­شود. به گونه کلی، نمی­توان فرضیه دوم را مبنی بر وجود رابطه معنادار بين دارايي­هاي نامشهود ثبت شده و بازده حقوق صاحبان سهام شرکت­های نمونه مورد تایید قرار داد.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 اهداف پژوهش:

با توجه به سوال­هاي مطرح شده در بخش­هاي پيشين، اهداف اين مطالعه به شرح زير است:

  • بررسي اهميت گزارشگري دارايي­هاي نامشهود شرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران،
  • اندازهگیری اقلام “نامشهود ثبت نشده” شرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران با توجه به ارزش بازار اين شرکت­ها،
  • بررسي تاثير ارزش اقلام “نامشهود ثبت نشده[1]” بر عملکرد شرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران،
  • بررسي تاثير دارايي­هاي “نامشهود ثبت شده” بر عملکرد شرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران،
  • ارائه پيشنهادهايي در خصوص شناسايي و يا عدم شناسايي اقلام نامشهود و اصلاح عمليـات گزارشـگري شـرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران.
  • مدل­بندی رابطه بین دارایی­های نامشهود و عملکرد به منظور پیش­بینی عملکرد.

اين اهداف هم براي کليه شرکت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و هم براي هر صنعت دنبال خواهد شد.

[1]– Unregistered Intangibles

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

مدل بندی رابطه بین دارایی های نامشهود و عملکرد شركت‌هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : مدل بندی رابطه بین دارایی های نامشهود و عملکرد شركت‌ هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *