دانلود پایان نامه ارشد: رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

1-2-2-  تئوری‌های مالي و سرمايه گذاري

تئوری‌های مالي به عنوان چارچوبي براي تبيين و توصيف واقعیت‌های و پدیده‌های پيچيده مالي در طي ساليان متمادي دست خوش تغيير و دگرگوني شده‌اند. محققان مالی با پذيرش اصول تئوري مطلوبيت مورد انتظار[1] و اين فرض كه فعالان بازارهاي مالي به صورت منطقي عمل می‌کنند تئوری مالی مدرن تئوري مالي كلاسيك[2] را بنا نهادند و ازمدل هاي حاكم بر آن به عنوان جايگزيني براي تئوري مالي سنتي[3] استفاده می‌نمایند. با گذشت بیش از نیم قرن از حاكميت تئوری‌های مالي مدرن (كلاسيك) در بازارهاي مالي و محافل علمي؛ در دهه‌های اخير استثنائات (خلاف قاعده‌هایی)[4] ظهور يافته كه صلابت تئوری مالي مدرن در تبيين و توصيف برخي پدیده‌های مالي با چالش جدي مواجه نموده است از اين رو برخي از محققان مالي با پذيرش پدیده‌های رفتاري و روان شناختي، تئوري مالي نوين[5] را به عنوان يك پارادایم مالي رفتاري بنا نهاده و نقطه عطف جديدي در زمینه‌های تحقيقات مالي به وجود آوردند. آن‌ها بر اين باورند كه سرمايه گذاران در اتخاذ تصمیم‌های مالي خود به مقوله ريسك و قیمت‌های آينده سهام و بازدهي آن‌ها به گونه‌ای كاملاً متفاوت از تئوری‌های مدرن نگاه می‌کنند. استثناهاي مشاهده شده در بازارهاي مالي، احتمالاً نسبت به هر مدل عقلايي در مورد ريسك و بازده، غيرعادي هستند (باربريز و تالر،۲۰۰۲). همچنين محققين اخير معتقدند كه ۱) بازارها ناکارا هستند يا حداقل از آن کار آیی كه تئوری‌های مدرن بر آن بنا شده‌اند، برخوردار نيستند. ۲) رفتار سرمايه گذاران فردي در انتخاب سبد اوراق بهادار بسيار از هم متفاوت است و ۳) رابطه معروف بين ريسك و بازده (بازده بیش‌تر مستلزم پذيرش ريسك بیش‌تر است) لزوماً برقرار نيست. در مقابل، برخي از طرفداران تئوري مالي مدرن، بر اين باورند كه در بازار مي‌تواند استثناهايي وجود داشته باشد، اما مشاهده اين استثناها، نه شاهدي بر رفتار غیر عقلایی عوامل اقتصادي است و نه نقضي بر كارايي بازار است، بلكه بيشتر به دليل جمع‌آوري و تحليل نادرست اطلاعات[6] و يا تعريف نادرست ريسك سيستماتيك است (هان و تانكز،۲۰۰۳).

2-2-2- تئوری‌های مالي مدرن (كلاسيك)

نظريه مطلوبيت مورد انتظار برگرفته شده از نظريه تصميم گيري مبتي بر انتخاب عقلاني، به عنوان مدل اساسي تئوري مالي مدرن به شمار می‌رود كه بر پايه آن‌ها اصول آربیتراژ میلر و مودیلیانی[7]، اصول پرتفوی مارکویتز[8]، تئوری قیمت گذاری دارایی سرمایه‌ای[9] شارپ[10]، لیتنر[11] و بلک[12]، تئوری قیمت گذاری اختیاری بلک، شولز[13] و مرتن[14] و فرضیه بازار کارای سرمایه[15] که اولین بار توسط فاما[16] مطرح شده است؛ بنا شده‌اند و از ابتدای دهه ۵۰ به عنوان ایده‌های قابل‌قبول، اثر‌گذار و زیر بنای تحقیقات دانشمندان و پژوهشگران مالی در آمدند.

1-2-2-2- نظریه انتخاب عقلائی[1]

بر اساس نظریه انتخاب عقلاني، جامعه مجموعه‌ای از افراد هستند که کنش عقلانی دارند. این کنش عقلانی معطوف به هدف و مبتنی بر عقلانیت ابزاری (اراده و نفع طلبي) است. بنابراین افراد آگاه، مختار و هدفمند در هر شرایطی با عقلانيت ابزاري به دنبال افزایش سود خود هستند و دست به انتخاب‌هایی خواهند زد که متضمن سود و منفعت بیشتری برای آنان باشد.كار فعالاني عاقلانه است كه در چارچوب اعتقادشان نسبت به شقوق ممكنه و عواقب مختار شقوق، شقي را برگزيند كه براي رسيدن به غايتشان بهترين راه باشد. (ليتل،۱۳۸۱)پيشينه اين نظريه به دهه ۱۹۷۰ باز می‌گردد دهه‌ای كه جامعه شناسان با تكيه بر رويكرد رفتاري زمینه‌های تحكيم نظريه انتخاب عقلاني در علوم اجتماعي را فراهم آوردند و با چاپ مجله‌ای به نام «عقلانیت و جامعه» در سال ۱۹۸۹و انتشار کتاب «بنیادهای نظریه اجتماعی» نوشته جیمز کلمن[2] که از مهم‌ترین نظریه پردازان این دیدگاه محسوب می‌شود موجبات بسط و توسعه اين نظريه در ساير شاخه‌های علوم را فراهم نمودند. از نظر اين نظريه پرداز، نظريه انتخاب عقلاني به عنوان اساس و پايه يك نظريه، جذابيت بي نظيري دارد زيرا مفهومش آن چنان كامل و كاربردي است که ما را از سوال بيشتر بي نياز می‌گرداند.(بودون، ۱۹۸۹). از ديد او، روابط انسانى بر اساس سود و زيان شكل مى‏گيرد و كنش‏هاى انسانى نوعى مبادله اجتماعى و زمينه‏ساز اتحاد بين شخصى‏اند. به نظر کلمن در هر رابطه‌ی مبتنی بر اعتماد حداقل دو جزء وجود دارد، اعتماد کننده و اعتماد شونده و فرض بر این است که در کنش هر دو جزء هدفمند بوده و به دنبال ارضای نیازهای خود هستند. طرف اعتماد کننده باید تصمیم بگیرد که با دیگری وارد معامله شود یا نه (یعنی خطر را بپذیرد یا نه) و طرف اعتماد شونده نیز باید بین حفظ اعتماد و یا شکستن آن دست به انتخاب بزند. بنابراین یک رابطه مبتنی بر اعتماد، یک رابطه دوجانبه است و بر مبنای اصل به حداکثر رساندن منفعت، تحت شرایط مخاطره قرار دارد (کلمن،۱9۷۷).

ریشه‌های اقتصادي نظریه انتخاب عقلانی بر دیدگاه‌های حاكم در اقتصاد کلاسیک و نئوکلاسیک باز می‌گردد. اقتصاددانان کلاسیک انسان‌ها را به عنوان جستجوگران منطقی که به دنبال حداکثر کردن سود خویش هستند می‌شناسند. از ديدگاه اين مكتب فكري تقسیم کار و اشتغال افراد به مشاغل مختلف در نتیجه تمایل منطقي افراد به مبادله می‌داند که منشأ آن نفع شخصی است (آدام اسميت،1970). اقتصاددانان نئوکلاسیک انسان‌ها را به عنوان جستجوگران كه به دنبال تمتع بیشتر با کوشش کمتر هستند می‌شناسند. از ديدگاه اقتصاد نئو كلاسيك مفهوم مرد اقتصاد،[3] انسانی فرضی است که به طور منطقی و با روش کاملاً عقلانی در تعقیب منافع شخصی خود می‌باشد (قدیری،۱۳۷۶). همچنين ریشه جامعه شناسی نظریه انتخاب عقلانی، به رویکرد جامعه شناسی رفتاری، نظریه شخصيت اسکینر[4] و دیدگاه ما کس وبر در باب عقلانیت باز می‌گردد.

[1]Rational choice theory

[2]Coleman. James

[3]Homo economics

[4]Skinner’s personality theory

[1]Expected utility theory

[2]Standard finance  theories –

[3]traditional finance

[4]Anomalies

[5]The new finance

[6] Data Snooping

[7]Modiyliani

[8]Markowitz

[9]Capital Asset Pricing Model(CAPM)

[10]Sharp

[11]Lintner

[12]Black

[13]Scholes

[14]Merton

[15]efficient-market hypothesis (EMH)

[16]fama

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 اهداف تحقيق:

  • شناسايي رابطه بين محافظه كاري و عدم تقارن اطلاعاتي
  • شناسايي رابطه بین محافظه كاري و نرخ بازده غير عادي
  • تعیین نقش و جایگاه حسابداری محافظه کارانه در کنترل رفتارهای فرصت طلبانه مدیران
  • ارائه راه كارهايي به منظور بهبود استانداردهاي حسابداري با توجه به نتايج پژوهش 

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

پایان نامه رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *