دانلود پایان نامه ارشد رابطه کیفیت سود و نقدشوندگی سهام در بورس اوراق بهادار

دانلود پایان نامه

6

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه رابطه کیفیت سود و نقدشوندگی سهام در بورس اوراق بهادار تهران

2-3- کيفيت سود و مفاهيم مرتبط با آن

2-3-1- اهداف گزارشگري سود

هدف اوليه حسابداري مالي فراهم آوردن اطلاعات مفيد براي سرمايه‌گذاران جهت پيش بيني عملکرد واحد اقتصادي است. ضرورت گزارش سود به عنوان يک منبع اوليه براي تصميم گيري سرمايه­گذاران به خوبي قابل استناد بوده و گزارش سود به  شيوه­هاي مختلف مانند ارايه مبنايي براي محاسبه ماليات، معياري براي ارزيابي موفقيت عملکرد شرکت و معياري براي مديريت توزيع سود، معياري براي مديريت يک واحد اقتصادي و ساير موارد به اقتصاد جامعه کمک مي کند. همچنين  به دليل اين که ارزش شرکت با سودهاي حال و آينده­اش تعيين می­ شود تعيين سود از اهميت به سزاي بر خوردار است (کردستاني،هدايتي،1388).

شرکتها بايستي در پايان هر دوره فعاليت، صورتهاي مالي اساسي را تهيه کنند. يکي از اين صورتهاي مالي ، صورت سود و زيان است که آخرين رقم آن، سود واحد تجاري مي باشد. با توجه بر اهميت و کاربردهاي مختلف سود اهداف گزارشگري سود شامل موارد ذيل مي باشد :

– سود به عنوان مبنايي براي محاسبه ماليات و توزيع مجدد ثروت بين افراد مي باشد.

– سود به عنوان راهنمايي مورد تصور است که بر اساس آن سياست هاي مربوط به سود تقسيمي و نگهداري سود تضمين مي شود.

– سود به عنوان راهنمايي براي سرمايه گذاري و تصميم گيري مورد توجه قرار مي گيرد. معمولاً چنين فرض مي شود که سرمايه گذاران مي کوشند بازده مبلغي را که سرمايه‌گذاري مي‌کنند به حداکثر برسانند البته با توجه به درجه قابل قبولي از ريسک .

– سود به عنوان يک ابزار يا وسيله پيش بيني کننده به حساب مي­آيد که افراد را در امر پيش بيني سودها و رويدادهاي اقتصادي آينده ياري مي دهد­. سود شامل نتيجه­هاي عملياتي يا سود عادي و نتيجه هاي غير عملياتي يا سود ( زيان ) غير عملياتي ناشي از رويدادهاي غيرمترقبه مي باشد که مجموع آنها برابر است با سود خالص.

– فرض بر اين است که سود عادي امري جاري و مستمر است ولي سود (زيان) غيرعملياتي ناشي از رويدادهاي غير مترقبه ،نتيجه پژوهش­ها نشان مي­دهد که براي پيش بيني سود آينده، سود عادي و جاري نسبت به سود خالص برتري دارد .

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 1-5- اهداف پژوهش

1-5-1- اهداف علمی پژوهش

ارزش و اعتبار قوانین هر علم و پژوهشی به روش شناختی که در آن به کار می رود بستگی دارد و هدف علمی این پژوهش ارزش و اعتبار بخشیدن به فرضیه های  پژوهش می باشد تا این پژوهش بتواند در بالا بردن سطح دانش عمومی مورد نیاز استفاده کنندگان موثر باشد و هم چنین زمینه ساز بستر مناسبی برای پژوهش های آتی در سایر مراکز آموزشی و پژوهشی باشد

  1. رابطه بین کیفیت سود و نقدشوندگی
  2. ارائه چشم اندازی مناسب به سهامداران در بورس اوراق بهادار تهران جهت انتخاب سهام با نقدشوندگی بالا
  3. شناسایی هزینه پنهان ضعف کیفیت سود در ارتباط با نقدشوندگی سهام و موارد مرتبط با حوزه این پژوهش.

1-5-2- اهداف کاربردي پژوهش

پژوهش هایی هستند که نظریه ها،قانون مندی ها و اصول و فنونی که در پژوهش های پایه تدوین می شوند را برای حل مسائل جاری و واقعی به کار می گیرند.این نوع پژوهش ها به موثرترین اقدام تاکید دارند و علت ها را کمتر مورد توجه قرار می دهند. پژوهش حاضر به مطالعه رابطه کیفیت سود(کیفیت اقلام تعهدی،هموارسازی سود) بر نقدشوندگی سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران  می پردازند که نتایج حاصله از این پژوهش می تواند مورد استفاده سرمایه گذاران،مدیران و سایر استفاده کنندگان درون سازمانی و برون سازمانی قرارگیرد و هم چنین نتایج این پژوهش می تواتد زمینه ساز مطالعات آتی باشد.

1.روشن ساختن روابط بین کیفیت سود و نقد شوندگی سهام جهت کمک به سرمایه گذاران در جهت بر آورد ریسک عدم نقدشوندگی

2.فراهم آوردن اطلاعاتی که به مدیرانی که در در جهت افزایش نقدشوندگی وکاهش هزینه سرمایه ای را از مجرای شفافیت گزارشگری دنبال می کنند. .

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : مطالعه رابطه کیفیت سود و نقدشوندگی سهام در بورس اوراق بهادار تهران با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *