دانلود پایان نامه بررسی ارتباط بین محافظه كاري و نرخ بازده غير عادي در بورس اوراق بهادار

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

3-2- ادبیات تحقیق عدم تقارن اطلاعاتی

اطلاعات، مجموعه‌ای از نمادهای معنی دار و پیوسته در ارتباط با موضوع خاص می‌باشد كه آگاهی‌های را از عنصرها و رویدادهای جهان هستی ارائه می‌دهد. اطلاعات به عنوان يك عامل تأثیر گذار در تبديل انحصار به رقابت نقش ژرف در تخصيص بهينه منابع و حركت به نظام اقتصادي عادلانه دارد. اين مهم محققان را بر آن داشته است تا با استفاده از نظریه‌های حاكم در باب نقش اجتماعي و اقتصادي اطلاعات به طور گسترده به ویژگی‏های اقتصاد اطلاعات‏ بپردازند برخي از این ویژگی‌ها به شرح زير است.

  • توانا ساختن در زمینه تحلیل گزینش‏های‏ مدیریتی و تصمیم گيري
  • فراهم ساختن مجموعه‏ای از ابزارهای‏ نظری و تجربی لازم برای بهترین گزینش در موقعیت‏های مختلف
  • انتخاب بهترین راه ممکن برای تخصیص‏ هزینه‏ها و منابع
  • درآمدزایی و افزایش کارایی اقتصادی‏ کالاهای اطلاعاتی
  • ارائه خدمات بهینه به کاربران (علی پور حافظی،1386)

1-3-2- نقش اجتماعي اطلاعات

فردريش هايك در مقاله پیشگام خود در سال ۱۹۴۵ بيان نمود ما باید به نظام قیمت بازار به عنوان مکانیزم انتقال اطلاعات بنگریم (هایک، ۱۹۴۵) وي معتقد است مهم‌ترین واقعیت نظام قیمت بازار، اطلاعاتی است که بر اساس آن عمل می‌شود. هر شرکت‌کننده در نظام قیمت، به طور انفرادی اطلاعات اندکی نياز دارد تا بتواند اقدام درست را انجام دهد. هایک در سخنرانی دریافت جایزه نوبل (۱۹۷۴)، بازار را یک «نظام اطلاعاتی» دانست که برای استفاده از اطلاعات، در مقایسه با هر مکانیزم دیگری که بشر طراحی کرده است، مکانیزم کاراتری دارد. هایک در پاسخ به اين سوال كه چه مسأله‌ای بايد براي ايجاد نظم اقتصادی در نظر گرفته شود؟ عنوان نمود اگر ما همه اطلاعات مربوط را داشتیم و می‌توانستیم از يك نظام خاص شروع کنیم و نیز اگر از ابزارهای موجود آگاهی کامل داشتیم، تنها یک مسئله باقی می‎ماند و آن پاسخ به این پرسش بود که بهترین راه استفاده از ابزارهای موجود، چیست. اما آگاهي از كليه اطلاعات مرتبط با شرایط موجود هیچ‌گاه به شکل متمرکز یا ادغام شده، وجود ندارد؛ بلکه این آگاهی ناقص است و تمام افراد جدا از هم، آن را در اختیار دارند. بنابراین مسئله اقتصادی جامعه این است که چگونه منابع «معین» را با استفاده از اطلاعات در دسترس تخصیص دهند. همچنين پژوهشگران در تفهيم نظريه هايك )۱۹۴۵( نظام اقتصادي را به ۲ نوع :

  • نظام اقتصادي متمركز:در اين نظام اقتصادي كه به معنای هدایت کل نظام اقتصادی طبق یک برنامه یکپارچه است باید تمام اطلاعات به مقامات برنامه‌ریز مرکزی منتقل شود.

(2)  نظام اقتصادي غیر متمرکز:در اين نظام كه به معنای ايجاد رقابت بين تعداد زیادی از افراد می‌باشد بايد اطلاعات اضافی به افراد بر حسب نیازشان منتقل شود تا بتوانند برنامه‌هایشان را با برنامه دیگران هماهنگ کنند.

دسته بندي نمودند و با تاكيد بر ايجاد تغییرات زماني و مکاني، عنوان نمودند؛ نمی‌توان انتظار داشت یک هیأت مرکزی بتواند تمام تغييرات زماني و مكاني را به طور كامل در نظر می‌گیرند از اين رو تصمیمات نهایی باید به افرادی واگذار شود که با این تغييرات آشنا باشند و منابع انجام آن را می‌شناسند. با عدم تمرکز این اطمینان حاصل می‌شود که اطلاعات مربوط به مقتضیات خاص زمان و مکان، بلافاصله مورد استفاده قرار می‌گیرد.

2-3-2- نقش اقتصادي اطلاعات

منظور از اقتصاد اطلاعات، بررسی چگونگی توزیع اطلاعات بین عاملان اقتصادی و نحوه تأثیرگذاری وجود یا عدم وجود این اطلاعات بر رفاه عاملان اقتصادی است. منظور از رفاه در این تعریف منافع عمومی عاملان اقتصادی است که به عنوان مثال در مورد مصرف کننده به مطلوبیت و در مورد بنگاه به سود اشاره می‌کند. اقتصادي اطلاعات با تكيه بر اين تحلیل که اطلاعات ارزش اقتصادی دارد به افراد اجازه می‌دهد تا بتوانند عایدی و یا مطلوبیت مورد انتظارشان را نسبت به زمانی که اطلاعات وجود ندارد حداکثر سازند.

اقتصاد اطلاعات به طور رسمي با انتشار دو مقاله در سال ۱۹۶۱ توسط ويليلم ويکري[1] و جرج استیگليتز ، وارد عرصه پژوهش‌های مالي شدند. ويليلم ويگري در مقاله‌ای با عنوان سفته بازی متقابل، حراج‌ها و مناقصه‌های رقابتی مهر و موم شده، حالتي را در نظرمي گيرد كه يك كالاي غیرقابل تقسیم و منحصر به فردی قرار است به یکی از خریداران بالقوه فروخته شود

وي در ابتدا با استفاده از روش‌های حراجي كه قيمت كالا در آن تعيين نمی‌شود (روش حراج انگلیسی و هلندی) نشان دادند قیمت مورد انتظار معامله در آن‌ها يكسان است. آن‌ها یک‌بار ديگر با وارد نمودن روش مزایده‌ای كه قيمت کالا به صورت مهر و موم شده از پيش تعيين شده است اقدام به تعيين قيمت مورد انتظار معامله نمودند و به اين نتيجه دريافتند كه قیمت مورد انتظار معامله در آن‌ها (روش حراج انگليسي با روش مزايده برابر ولي با روش حراج هلندي متفاوت است) يكسان نيست. ویکری برتری روش حراج انگلیسی بر حراج هلندی را وجود مزایده گذاران در شرایط ریسکي می‌داند.

جرج استیگليتز در مقاله‌ای با عنوان اقتصاد اطلاعات با بهره گيري از نظریه استاندارد اقتصادی مدلي را در جهت مشخص نمودن میزان اطلاعات مورد نياز کارگزاران اقتصادی ارائه نمودند. وي براي تبيين مدل خود از اين واقعیت شروع می‌کند که هیچ خریداری از قیمت‌هایی که فروشندگان مختلف در هر زمان معین اعلام می‌کنند، آگاهی ندارند. در نتیجه خریداران برای پی بردن به مطلوب‌ترین قیمت، باید از فروشندگان مختلف نظرخواهی کنند. وي عنوان نمود خریداری که به دنبال یک واحد از کالای همگن است، n پیشنهاد مستقل جمع آوری می‌کند که از توزیع مشترک f به دست آمده است. هزینه هر پیشنهاد، c است و از آنجا که مسأله جست و جوی خریدار خنثی نسبت به ریسک، صرفاً انتخاب اندازه‌ی نمونه n به گونه‌ای است که مجموع قیمت مورد انتظار پرداخت شده برای کالا به اضافه‌ی هزینه‌ی جست و جو را حداقل سازد، از اين رو پیش بینی می‌شود تنوع قیمت اتفاق بیفتد که به معنای نقض قانون یک قیمتی است؛ در این صورت تفاوت در قیمت‌های معاملات برای کالای همگن تحقق پیدا می‌کند.

[1]William Vickrey

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 اهداف تحقيق:

  • شناسايي رابطه بين محافظه كاري و عدم تقارن اطلاعاتي
  • شناسايي رابطه بین محافظه كاري و نرخ بازده غير عادي
  • تعیین نقش و جایگاه حسابداری محافظه کارانه در کنترل رفتارهای فرصت طلبانه مدیران
  • ارائه راه كارهايي به منظور بهبود استانداردهاي حسابداري با توجه به نتايج پژوهش 

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

پایان نامه رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *