دانلود پایان نامه حسابداری: ارتباط بین سود سال آتی و بازده سهام در بازار سرمایه ایران

دانلود پایان نامه

 پایان نامه ها - رشته حسابداری

عنوان کامل پایان نامه :

 سودمندی سود تقسیمی در تبین بازدهی سهام در شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

9-2)فرضيه علامت دهي [1] سود سهام

سياست تقسيم سود و تغيير آن مي تواند حاوي اطلاعاتي براي سهامداران باشد. سرمايه گذاران با توجه به سليقه خود سهام شرکتي را خريداري مي کنند ، که سياست تقسيم سود آن را قبول دارند ، ميزان سود سهام پيشنهادي هيات مديره معمولاً حاوي اطلاعاتي در خصوص انتظارات مديران در مورد سود آوري آينده شرکت است . بديهي است اگر مديريت شرکت در صدد بر آيد تا ميزان سود پرداختي را افزايش دهد ، در واقع مدعي است که قدرت سودآوري شرکت افزايش يافته است.محققان بر اين باروند که تغيير غيرمنتظره سود تقسيمي داراي محتواي اطلاعاتي مهمي است ، به ويژه در مواقعي که ميزان سود تقسيمي کاهش يابد يا اصلاً پرداخت نشود. معمولاً در يک بازار کارا مديريت شرکت زماني چنين روشي را در پيش خواهد گرفت که بخواهد به سهامداران و سرمايه گذاران اين پيام را بدهد که سود سال­هاي آتي کاهش خواهد يافت.(جهانخاني و پارسائيان، ،1373 ،165)

شرکت بايد هميشه اين سوال را مطرح کند که چه اطلاعاتي را با سود سهام فعلي و چه اطلاعاتي را با تغيير احتمالي سود تقسيمي انتقال مي دهد. هر وقت که اعلام خبري بر قيمت سهام تاثيري مي گذارد، مي­توانيم استنباط کنيم که اعلام اين خبر حاوي اطلاعات مي باشد . در واقع  اعلام خبر به خودي خود کمک چنداني نخواهد کرد مگر اينکه معلوم شود مديران اطلاعاتي دارند که سرمايه گذاران فاقد آن اطلاعات  هستند.

ممکن است سود سهام نقدي به عنوان علامتي براي سرمايه گذاران تلقي شود. شرکت هايي که خبرهاي خوب در مورد سود آوري آينده خود دارند و مي­خواهند آن را به سرمايه گذاران اطلاع دهند، به جاي انجام يک اعلام ساده ، سود تقسيمي خود را افزايش مي دهند تا با يک اقدام عملي موضوع را به سهامداران خويش  اطلاع داده باشند. زماني که  شرکت از رويه پرداخت سود تقسيمي ثابتي پيروي   مي­کرده و حالا سود تقسيمي خود را تغيير مي دهد ، سهامداران آن را  به عنوان يک تغيير در سود آوري آينده شرکت تلقي مي کنند. علائم مالي براي سهامداران به اين مفهوم است که مديريت و هيات مديره باور دارد که اوضاع مالي شرکت بهتر از چيزي است که در قيمت سهام انعکاس يافته است . به عبارت ديگر سود تقسيمي صدايي رساتر از ساير اطلاعات مالي داشته و تغيير در سود تقسيمي حاوي اطلاعاتي قابل توجه است.

به عبارت ديگر نسبت بالاي سود پرداختي نشان دهنده اين مطلب است که مديريت نسبت به آينده شرکت مطمئن و خوش بين است ، در حاليکه نسبت پايين سود پرداختي ممکن است بيانگر اين موضوع باشد  که  مديريت آينده شرکت را نامطمئن ارزيابي کرده است. استدلال ساده تر اين است که گفته شود سهامداران دريافته اند که تقسيم سود ، عدم اطمينان آنان  را کاهش  مي­دهد و بر همين اساس   نتيجه گيري مي شود که سهامداران سود تقسيمي رانسبت به سودهاي ناشي از سرمايه گذاري مجدد ترجيح مي دهند و به تبع آن هر چه نسبت سودتقسيمي بالاتر رود (در صورت ثابت ماندن سايرشرايط ) قيمت سهام نيز در بازار بالاتر مي رود البته اين موضوع عمدتاً در بازارهايي که سرمايه گذاران به طور کوتاه مدت عمل مي کنند مصداق بيشتري دارد.

[1] .Signaling Theory

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 اهداف تحقیق:

  • بررسي سودمندي متغيير سود تقسيمي در بازار بورس اواراق بهادار تهران ،و جمع آوري شواهد تجربي در خصوص فرضيه محتواي اطلاعاتي سود تقسيمي بوده واين كه آيا سهامداران مي توانند از سود تقسيمي اطلاعاتي در مورد سودهاي آتي واحدهاي تجاري كسب نمايند.
  • کمک به سرمايه گذاران بازار سرمايه كشورکه با شناخت بهتر از اثرات سود تقسيمي در مورد    سود هاي آتي به سرمايه گذاري در سهامی  بپردازند كه حداكثر بازدهی  براي ايشان کسب نمائید و اين امر باعث رونق بازار سرمايه و همچنين رونق اقتصاد كشورگردد.

سود مندی سود تقسیمی در تبین بازدهی سهام در شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : سودمندی سود تقسیمی در تبین بازدهی سهام در شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار با فرمت ورد

Author: 92

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *