دانلود پایان نامه حسابداری: بررسی ارتباط بین محافظه كاري و نرخ بازده غير عادي در بورس اوراق بهادار

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

3-3- روش نمونه گیری و تخمین حجم نمونه

جامعه عبارت است از همه اعضای واقعی یا فرضی که علاقه‌مند هستیم یافته‌های پژوهش را به آن‌ها تعمیم دهیم (دلاور ۱۳۷۴) یا به عبارت دیگر جامعه عبارت است از گروهی از افراد، اشیاء یا حوادث که حداقل دارای یک صفت یا ویژگی مشترک هستند (دلاور، ۱۳74) جامعه آماری همان جامعه اصلی است که از آن نمونه یا نما یا معرف بدست می‌آید (ساروخانی ۱۳۷۲). همچنین نمونه، تعداد محدودي از جامعه آماري است كه بيان كننده ويژگي اصلي جامعه می‌باشد (عادل آذر و مومني،1384) از آنجا كه چالش‌هایی همچون زمان، هزينه، عدم هماهنگی آزمودنی‌ها و … امکان بررسی جامعه آماري را نمی‌دهند محققان به نمونه گيري و انتخاب نمونه منطقي از جامعه مورد نظر بسنده می‌کنند. از اين رو نمونه گيري عبارت است از مجموعه اقداماتي كه براي انتخاب تعدادي از افراد جامعه به نحوي كه معرف آن باشد انجام می‌پذیرد (حافظ نيا،1385) و هدف از نمونه گيري، گردآوري داده‌هایی براي تجزيه و تحليل و بالطبع تعميم نتايج و دستاوردها به كليت جامعه آماري و در سطح بالاتر، به تمامي سازمان‌های مشابه می‌باشد.

جامعه آماري این پژوهش شامل كليه شرکت‌های پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران می‌باشند. كيفيت اطلاعات، سهولت دسترسي به اطلاعات صورت‌های مالي و قيمت سهام از جمله دلايل انتخاب جامعه آماري است. همچنین با توجه به موضوع و ماهيت پژوهش از روش نمونه گيري هدفمند و يا روش غربال گري (حذف سيستماتيك) به منظور تعیین حجم نمونه استفاده شده است. ازجمله ویژگی‌های نمونه آماري اين پژوهش آن است.

  • شرکت سرمایه گذاري یا با فعالیت خاص (بیمه، واسطه گر مالی، بانک، لیزینگ ) نباشند. به دلیل آنکه ماهیت فعالیت این شرکت‌ها تفاوت قابل ملاحظه‌ای با شرکت‌های تولیدي و بازرگانی دارد، این قبیل شرکت‌ها از نمونه آماري تحقیق حاضر کنار گذاشته شده‌اند.
  • پایان سال مالی آن‌ها ۲۹ اسفند هر سال باشد و در طول دوره زمانی تحقیق سال مالی خود را تغییر نداده باشند. به دلیل آنکه استفاده از داده‌های شرکت‌ها با سال‌های مالی متفاوت تفسیر نتایج تحقیق را مشکل خواهد کرد و با توجه به استفاده از نمونه‌های سال شرکتی، استفاده از اطلاعات شرکت‌هایی که سال مالی خود را تغییر داده باشند، نمونه آماري را تخریب خواهند کرد.
  • داده‌ها و اطلاعات آن‌ها طي سال 1390 – 1384 در دسترس باشد. شایان ذکر است نمونه مورد بررسی در این پژوهش شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران طی سال‌های 1389-1385 می‌باشد اما با توجه به مدل‌های پژوهش به اطلاعات یک سال قبل و یک سال بعد از دوره مورد بررسی نیز نیاز می‌باشد.
  • سهام آنها در دوره مورد بررسی توقف معاملاتی بیش از ۹۰ روز وجود نداشته باشند. به دلیل آنکه برخی از متغیرهای اصلی پژوهش مبتنی بر معاملات روزانه سهام می‌باشد و وقفه معاملاتی منجر به سوگیری احتمالی در نتیجه را به همراه خواهد داشت. به عنوان نمونه برای محاسبه بازده غیر عادی) یکی از متغیرهای اصلی مدل‌های پژوهش( به ضرایب α و β موجود در مدل مبتی بر بازار (مدل رگرسیونی که مبین رابطه بین لگاریتم قیمت سهام و لگاریتم شاخص بازار برای دوره زمانی 260 روزه است) نیاز است و با توجه مطالعات و تحقیقات صورت گرفته (هانگ،1998-بدری و همکاران 1390) در این رابطه وقفه معاملاتی بیش از 3/1 دوره مد نظر منجر به مخدوش شدن نتیجه خواهد شد.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 اهداف تحقيق:

  • شناسايي رابطه بين محافظه كاري و عدم تقارن اطلاعاتي
  • شناسايي رابطه بین محافظه كاري و نرخ بازده غير عادي
  • تعیین نقش و جایگاه حسابداری محافظه کارانه در کنترل رفتارهای فرصت طلبانه مدیران
  • ارائه راه كارهايي به منظور بهبود استانداردهاي حسابداري با توجه به نتايج پژوهش 

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

پایان نامه رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *