دانلود پایان نامه حسابداری: بررسی قدرت پیش بینی سود جامع نسبت به سود خالص برای پیش بینی سود خالص

دانلود پایان نامه

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 رابطه ریسک شرکت و نوسانات سود جامع

قسمتی از متن پایان نامه :

1.1 مرور و جمع­بندی

توسعه حمل و نقل و ارتباطات، موجب نزدیکی نقاط مختلف جهان به نحوی شده است که اصطلاح “دهکده­ جهانی”، به آن اطلاق می­گردد. از انتهای جنگ جهانی دوم تاکنون، در تجارت بین­الملل و سایر اشکال اتکای متقابل بین کشورها چنان رشدی پیدا شده که بر جوانب مختلف زندگی بشر تأثیر با اهمیتی گذاشته است. در تجارت نیز وضعیت­های خاصی پدیدار شده که یکنواختی استانداردهای حسابداری را در کشورهای مختلف، به ذهن متبادر کرده است. به گونه­ای که امروزه بحث هماهنگ­سازی استانداردهای حسابداری بین­المللی با استانداردهای حسابداری ملی در اولویت ملاحظات گزارشگری مالی قرار گرفته و به یکی از مباحث داغ در حرفه حسابداری ملل مختلف مِن جمله ایران، تبدیل شده است.

اما تلاش برای هماهنگ­سازی استانداردهای حسابداری در سطح بین­المللی، زمانی قرین موفقیت خواهد بود که در خصوص پذیرش و اجرای آن اطمینان لازم به وجود آید. این اطمینان جز با شناخت استانداردهای حسابداری بین­المللی و تأثیر پذیرش آنها بر بازار سهام داخلی امکانپذیر نیست. بنابراین، پیش از پذیرش استانداردهای حسابداری بین­المللی، می­بایست به دقت آنها را مورد مطالعه قرار داد و موارد افتراق آنها را با استانداردهای حسابداری ملی معین کرد. بی­شک با تعیین موارد افتراق موجود بین استانداردهای حسابداری ملی و بین­المللی، عمل هماهنگ­سازی استانداردها با آگاهی و سرعت بیشتری انجام خواهد شد. از این رو، سازمان حسابرسی، به عنوان مرجع تدوین­کننده­ی استانداردهای حسابداری در ایران موظف است تا پیش از پذیرش استانداردهای بین­المللی، تأثیر آنها را بر بازار سهام داخلی بررسی نماید. جامعه دانشگاهی نیز به عنوان قطب تحقیقی کشور موظف به یاری این سازمان در انجام تحقیقات و تحقیق­های لازم در خصوص این مطلب است. لذا با توجه به نیازی که به تحقیق بیشتر در خصوص استانداردهای بین­المللی وجود داشت، تصمیم بر آن شد تا در این تحقیق به بررسی تأثیر ارائه­ی گزارشگری سود جامع تحت یک صورت عملکرد واحد، مطابق با شیوه­ی پیشنهادی IAS1، بر ریسک و قیمت بازار سهام شرکت­ها پرداخته شود.

علت این انتخاب نیز از این جهت بود که در میان استانداردهای حسابداری گوناگون، استاندارد مربوط به شیوه­ی گزارشگری سود جامع جایگاه ویژه­ای دارد به این دلیل که سود یکی از مهم­ترین معیارها برای ارزیابی عملکرد شرکت و مدیریت و تصمیمات سرمایه­گذاران محسوب می­شود. علت تأکید بر سود جامع هم آن است که آن همه­ی تغییرات غیر مالکانه در حقوق صاحبان سرمایه، در طی یک دوره را در برمی­گیرد و لذا عملکـرد شرکت را بهتـر از سایر روش­های اندازه­گیری سود نشان می­دهد.

به طور کلی، اصطلاح سود جامعبرای توصیف کل اجزای آن، یعنی سود خالص و سایر اجزای سود جامعبکار می­رود. برای گزارشگری سایر اجزای سود جامع، شیوه­های گوناگونی وجود دارد که از میان آنها، IASB در استاندارد حسابداری بین­المللی شماره 1 با عنوان “نحوه­ی ارائه صورت­های مالی” رویکرد ارائه یک صورت عملکرد واحد و رویکرد ارائه­ی دو صورت عملکرد جداگانه را برای گزارشگری سایر اجزای سود جامع (IASB,2007)، برگزید هر چند که به استفاده از روش اول، یعنی رویکرد ارائه­ی یک صورت عملکرد واحد، تأکید بیشتری دارد. در ایران رویکرد ارائه­ی دو صورت عملکرد جداگانه پذیرفته شده است.

گزارشگری سود جامع در یک صورت عملکرد واحد، مسئله­ای بحث برانگیز است. موافقین گزارشگری سود جامع در یک صورت عملکرد واحد معتقدند که سود و زیان اندازه­گیری شده بر مبنای جامع، به این دلیل که کلیه تغییـرات در خالص دارایی­هایی را که ناشی از منابع غیر مالکین در طی یک دوره بوده است را در بر می­گیرد، عملکرد شرکت را بهتر از سایر اندازه­گیری­های سود، نشان می­دهد و همچنین، شفافیت، پایداری و قابلیت مقایسه را افزایش می­دهد (IASB,2009، بند 39). درحالی­که، مخالفان گزارشگری سود جامع در یک صورت عملکرد واحد بر این باورند که گنجاندن اقلام تحقق نیافته در سود، توانایی سود را برای انعکاس دورنمای جریانات نقدی بلندمدت شرکت کاهش می­دهد. آنها همچنین بیان می­کنند که گزارش “سایر اجزای سود جامع” همراه با نتایج کسب و کار اصلی، استفاده­کنندگان از صورت­های مالی را به اشتباه می­اندازد و به سوءتعبیرهای مهمی از عملکرد یک شرکت منجر می­شود (IASB,2009، بند 40). در واقع، نگرانی اصلی مخالفان گزارشگـری سود جامع در یک صورت عملکرد واحد، بابت تأثیراتی است که این سوء­تعبیرها می­تواند در ریسک شرکت و در نتیجه، در قیمت سهام داشته باشد.

از این رو، با علم به این موضوع که نوسانات سود عنصری از ریسک شرکت است که سبب کاهش قیمت سهام آن می­شود و با انگیزه ارزیابی اظهارنظرهای مخالف با گزارشگری سود جامع در یک صورت عملکرد واحد، به بررسی ارتباط ریسک شرکت و نوسانات سود جامع پرداخته شد.همچنین در این تحقیق قدرت پیش­بینی­کنندگی سود جامع نسبت به سود خالص در پیش­بینی جریان وجه نقد عملیاتی دوره بعد و سود خالص دوره بعد نیز مورد بررسی قرار گرفت.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 پرسش ­های تحقیق:

براساس مطالعات اکتشافی و مطالب مطرح شده و پرسش آغازین ارائه شده در قسمت انتهایی بیان مسئله پرسش­های زیر قابل طرح است:

  1. آیا سود جامع نسبت به سود خالص نوسان بیشتری دارد؟
  2. آیا نوسانات سایر اجزای سود جامع[1] با ریسک بازار شرکت رابطه معنی­داری دارد؟
  3. آیا نوسانات سایر اجزای سود جامع با قیمت بازار سهام شرکت رابطه معنی­داری دارد؟
  4. آیا سود خالص نسبت به سود جامع قدرت پیش­بینی بیشتری برای پیش­بینی جریان وجه نقد عملیاتی دوره بعددارد؟
  5. آیا سود خالص نسبت به سود جامع قدرت پیش­بینی بیشتری برای پیش­بینی سود خالص دوره بعد دارد؟

[1] . در این تحقیق معیار محاسبه نوسانات سایر اجزای سود جامع برابر است با مابه­ التفاوت نوسانات سود جامع و سود خالص.

پایان نامه رابطـه ریسـک شـرکت و نوسـانات سـود جامـع

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

پایان نامه رابطـه ریسـک شـرکت و نوسـانات سـود جامـع

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : رابطه ریسک شرکت و نوسانات سود جامع با فرمت ورد

Author: 92

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *