دانلود پایان نامه حسابداری: بررسی قيمت تمام شده انرژي خورشيدي در مقايسه با گازهاي طبيعي

دانلود پایان نامه

 پایان نامه ها - رشته حسابداری

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی قیمت تمام شده انرژی خورشیدی در مقایسه با گاز طبیعی بخش خانگی با چشم انداز بالا بردن بهره وری انرژی

قسمتی از متن پایان نامه :

2-2-3- کاربردهاي غير نيروگاهي

کابردهاي غير نيروگاهي از انرژي حرارتي خورشيد شامل موارد متعددي مي‌باشد که اهم آنها عبارت‌اند از: آبگرمکن و حمام خورشيدي – سرمايش و گرمايش خورشيدي – آب شيرين کن خورشيدي – خشک کن خورشيدي – اجاق خورشيدي – کوره‌هاي خورشيدي و خانه‌هاي خورشيدي(سادات حسینی شکرابی، 1388).

الف آبگرمکن‌هاي خورشيدي و حمام خورشيدي

توليد آب گرم تهيه آب گرم بهداشتي در منازل و اماکن عمومي به خصوص در مکانهايي که مشکل سوخت رساني وجود دارد استفاده کرد. چنانچه ظرفيت اين سيستمها افزايش يابد مي‌توان از آنها در حمامهاي خورشيدي نيز استفاده نمود. تاکنون با توجه به موقعيت جغرافيايي ايران تعداد زيادي آب گرمکن خورشيدي و چندين دستگاه حمام خورشيدي در نقاط مختلف کشور از جمله استان‌هاي خراسان، سيستان و بلوچستان، يزد و كرمان نصب و راه اندازي شده‌است(سادات حسینی شکرابی، 1388).

ب گرمايش و سرمايش ساختمان و تهويه مطبوع خورشيدي

اولين خانه خورشيدي در سال ۱۹۳۹ساخته شد که در آن از مخزن گرماي فصلي براي بکارگيري گرماي آن در طول سال استفاده شده‌است. گرمايش و سرمايش ساختمانها با استفاده از انرژي خورشيد، ايده تازه‌اي بود که در سالهاي ۱۹۳۰ مطرح شد و در کمتر از يک دهه به پيشرفتهاي قابل توجهي رسيد. با افزودن سيستمي معروف به سيستم تبريد جذبي به سيستم‌هاي خورشيدي مي‌توان علاوه بر آب گرم مصرفي و گرمايش از اين سيستم‌ها در فصول گرما براي سرمايش ساختمان نيز استفاده کرد(سادات حسینی شکرابی، 1388).

پ آب شيرين کن خورشيدي

هنگامي که حرارت دريافت شده از خورشيد با درجه حرارت کم روي آب شور اثر کند تنها آب تبخير شده و املاح باقي مي‌ماند. سپس با استفاده از روشهاي مختلف مي‌توان آب تبخير شده را تنظيم کرده و به اين ترتيب آب شيرين تهيه کرد. با اين روش مي‌توان آب بهداشتي مورد نياز در نقاطي که دسترسي به آب شيرين ندارند مانند جزاير را تأمين کرد. آب شيرين کن خورشيدي در دو اندازه خانگي و صنعتي ساخته مي‌شوند. در نوع صنعتي با حجم بالا مي‌توان براي استفاده شهرها آب شيرين توليد کرد.

ت خشک کن خورشيدي

خشک کردن مواد غذايي براي نگهداري آنها از زمانهاي بسيار قديم مرسوم بوده و انسان‌هاي نخستين خشک کردن را يک هنر مي‌دانستند. خشک کردن عبارت است از گرفتن قسمتي از آب موجود در مواد غذايي و ساير محصولات که باعث افزايش عمر انباري محصول و جلوگيري از رشد باکتريها مي‌باشد. در خشک کن‌هاي خورشيدي بطور مستقيم و يا غير مستقيم از انرژي خورشيدي جهت خشک نمودن مواد استفاده مي‌شود و هوا نيز به صورت طبيعي يا اجباري جريان يافته و باعث تسريع عمل خشک شدن محصول مي‌گردد. خشک کن‌هاي خورشيدي در اندازه‌ها و طرحهاي مختلف و براي محصولات و مصارف گوناگون طراحي و ساخته مي‌شوند(سادات حسینی شکرابی، 1388).

ث اجاقهاي خورشيدي

دستگاههاي خوراک پز خورشيدي اولين بار بوسيله شخصي بنام نيکلاس ساخته شد. اجاق او شامل يک جعبه عايق بندي شده با صفحه سياهرنگي بود که قطعات شيشه‌اي درپوش آنرا تشکيل مي‌داد اشعه خورشيد با عبور از ميان اين شيشه‌ها وارد جعبه شده و بوسيله سطح سياه جذب مي‌شد سپس درجه حرارت داخل جعبه را به ۸۸ درجه افزايش مي‌داد. اصول کار اجاق خورشيدي جمع آوري پرتوهاي مستقيم خورشيد در يک نقطه کانوني و افزايش دما در آن نقطه مي‌باشد. امروزه طرحهاي متنوعي از اين سيستم‌ها وجود دارد که اين طرحها در مکانهاي مختلفي از جمله آفريقاي جنوبي آزمايش شده و به نتايج خوبي نيز رسيده‌اند. استفاده از اين اجاقها به ويژه در مناطق شرقي کشور ايران که با مشکل کمبود سوخت مواجه مي‌باشند بسيار مفيد خواهد بود(سادات حسینی شکرابی، 1388).

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سؤالات تحقيق:

  • آيا قيمت تمام شده انرژي خورشيدي در مقايسه با گازهاي طبيعي کمتر است؟
  • آيا جايگزيني انرژي خورشيدي با گاز هاي طبيعي در بخش خانگي مقرون به صرفه مي باشد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : بررسی قیمت تمام شده انرژی خورشیدی در مقایسه با گاز طبیعی بخش خانگی با چشم انداز بالا بردن بهره وری انرژی با فرمت ورد

Author: 92

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *