دانلود پایان نامه حسابداری: رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

13-1- تعريف عملياتي متغيرهاي تحقيق :

(1) عدم تقارن اطلاعاتي :

اطلاعات نامتقارن در واقع حالت خاصی از اطلاعات ناکامل است که در اکثر مسائل اقتصادی شایع است. اطلاعات نامتقارن به این معنی است که یک نفر از طرفین معامله اطلاعاتی در اختیار دارد و طرف دیگر معامله آن اطلاعات را در اختیار ندارد و کسب اطلاع از آن پرهزینه است.در ادبیات حسابداري و اقتصادي مسأله عدم تقارن اطلاعات معمولاً در دو گروه عمده تقسیم بندی می شود. دسته اول مسائلی است که در آن یک طرف مبادله از اطلاعات طرف دیگر بی خبر است درحالیکه آن اطلاعات می توانست بر تصمیم وی اثر بگذارد. این دسته با عنوان اطلاعات پنهان شناخته می شودو اين موضوع  زمينه گزينش نادرست را فراهم مي آورد .دسته دوم مربوط به حالاتی است که یک طرف مبادله اعمالی را انجام می دهد که بر طرف دیگر پوشیده است اما بر رفاه طرف دوم نیز تأثیرگذار است. از این دسته به عنوان عمل پنهان نام برده می شود.و اين امر زمينه خطر اخلاقي را فراهم مي اورد .بدين ترتيب هر چقدر عدم تقارن اطلاعاتي افزايش يابد ميزان خطر اخلاقي و همچنين گزينش نادرست افزايش مي يابد .

(2) محافظه كاري :

محافظه كاري عبارت است از تاييد پذيري متفاوت براي شناسايي در آمدها و هزينه ها كه منجر به كم نمايي سود ودارايي مي گردد .در ادبيات حسابداري مفهوم محافظه كاري را معمولاً در دوگروه عمده تحت عنوان محافظه كاري مشروط و غير مشروط دسته بندي مي كنند . محافظه كاري غير مشروط از بكارگيري آن دسته از استانداردهاي حسابداري ناشي مي شود كه سود را به گونه اي مستقل از اخبار اقتصادي جاري ،مي كاهند و انگيزه اصلي از بكارگيري اين نوع محافظه كاري كاهش سختي هاي مرتبط به محاسبه دارايي ها و بدهي ها است . ولي در محافظه كاري مشروط بر شناسايي به موقع اخبارهاي بد نسبت به اخبار خوب در سود تاكيد مي گرددو انگيزه اصلي استفاده از چنين رويكردي ،خنثي  نمودن انگيزه مديران در ارائه اطلاعات جانبدارانه است .

(3) بازده غير عادي :

تفاوت بين بازده واقعي و بازده بدون احتساب رويدادهاي مورد نظر(بازده مورد انتظار)

(4)كيفيت اقلام تعهدي :

اقلام تعهدي كه از تفاوت بين سود حسابداري و جريان نقد حاصل از عمليات بدست مي آيد يكي از معيارهاي مهم براي تشخيص كيفيت سود مي باشد  به بيان ديگر كيفيت اقلام تعهدي ميزان نقدشوندگي اقلام تعهدي سود اشاره دارد .هر چقدر درجه نقد شوندگي اقلام تعهدي بيشتر باشد كيفيت اقلام بالاست .

(5) نوسانات سود :

نوسانات سود معياري براي هموار سازي و مديريت سود است .اين معيار بيانگر اين مهم است كه ميزان از تغييرات و نوسانات سود بوسيله جزء حسابداري سود (اقلام تعهدي)كاهش مي يابد . اين نوع از هموارسازي سود(كاهش نوسانات سود ) توسط مديريت صورت مي‌گيــــرد و مديريت برخي از رويدادها و وقايع اقتصادي را كنترل مي‌كند و روي آنها تاثير مي‌گذارد.

(6) اقلام تعهدي اختياري :

اقلام تعهدي اختياري به بخش تعهدي سود اشاره دارد و به عنوان يكي از معيارهاي مهم تخمين و اندازگيري اختيار مديريت در تعيين سود به شمار مي رود  چرا كه اقلام تعهدي اختياري فرصت دستكاري سود را فراهم مي كند.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 اهداف تحقيق:

  • شناسايي رابطه بين محافظه كاري و عدم تقارن اطلاعاتي
  • شناسايي رابطه بین محافظه كاري و نرخ بازده غير عادي
  • تعیین نقش و جایگاه حسابداری محافظه کارانه در کنترل رفتارهای فرصت طلبانه مدیران
  • ارائه راه كارهايي به منظور بهبود استانداردهاي حسابداري با توجه به نتايج پژوهش 

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

پایان نامه رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : رابطه بین حسابداری محافظه کارانه و بازدهی غیر عادی و عدم تقارن اطلاعاتی شواهدی از بورس اوراق بهادار با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *