دانلود پایان نامه حسابداری: رابطه ریسک شرکت و نوسانات سود جامع

دانلود پایان نامه

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 رابطه ریسک شرکت و نوسانات سود جامع

قسمتی از متن پایان نامه :

2.1 مقدمه

اصل ثابتی در فرهنگ سرمایه­ گذاری وجود دارد مبنی بر اینکه سرمایه از ریسک گریزان است و به سوی بازده و سود تمایل دارد. به همین خاطر است که سرمایه­گذاران ریسک­گریز از ورود سرمایه­ ی خود به جایی که ریسـک وجود دارد یا افـق نامشخصی در برابر سـود و اصل سـرمایه­شان هست، امتناع می­کنند. اما آیا می­توان جایی را پیدا کرد که سرمایه­گذاری در آن ریسـک نداشته باشـد؟ ریسـک و خطـر از دست دادن اصـل و فـرع سرمایه در همـه جا هست، بعضی سرمایه­گذاری­ها پرخطـرند و برخی کم خطر. سرمایه­گـذار با توجـه به میـزان ریسـک سـرمایه­گذاری، انتظار سود و بازده متناسب را دارد. در یک بازار متعارف که در آن عوامل بازار دارای اطلاعات می­باشند، بازده بالا همواره ریسک بالاتری را نیز به دنبال خواهد داشت.پس میزان سوددهی و ریسک دو مؤلفه­ی مهم در اتخاذ تصمیمات سرمایه­گذاری به شمار می­رود (ابزری و همکاران، 1387).

امروزه در بازارهای سرمایه، سرمایه­گذاران به تجزیه و تحلیل دقیق شاخص­های مختلف اقتصادی نیاز دارند تا بتوانند برای سرمایه­گذاری به درستی تصمیم بگیرنـد. شاخص­های بورس، تولیـد ناخالص داخلی[1]، نرخ تورم و … شاخص­هایی می­باشند که تأثیر قابل توجهی بر معاملات سرمایه ­گذاران و انتقال ثروت میان آنها دارنـد. به­ طورکلی، شاخص­ها توانایی تلخیص مجموعه­ای از ویژگی­ های مهم در ارتباط با یک تصمیم خاص را دارا می­باشند. به عنوان مثال، شاخص­ داوجونز تنها با انعکاس تغییرات 30 سهم از سهام شرکت­های بورس نیویورک، نشان­دهنده حرکت کلی اقتصاد آمریکا است به گونه­ای که علاقمندان تغییرات اقتصادی در آمریکا، تنها با اطلاع از تغییرات شاخص در یک روز می­توانند از تغییر انتظارات در خصوص آینده­ی اقتصادی کشورشان مطلع شوند (مهرانی و همکاران، 1392).

در میان اطلاعات حسابداری نیز، سود حسابداری به عنوان یک نماگر خلاصه[2] شناخته می­شود. می­توان ادعا کرد که سود حسابداری مهم­ترین رقم صورت­های مالی، طی حداقل هفتاد سال گذشته، است. به­طوری­که شاید با انتشار صورت­های مالی اولین رقمی که ذینفعان سازمان در پی آن هستند، سود خالص باشد. علت این امر آن است که سرمایه­گذاران و تحلیل­گران مالی از سود به عنوان یک از معیارهای اصلی برای ارزیابی شرکت­ها استفاده می­کنند، آنان تمایل به اندازه­گیری میزان سودآوری آتی دارند تا نسبت به نگهداری یا فروش سهام خود تصمیم­گیری کنند (مهرانی و همکاران، 1392).

پیش­بینی سود حسابداری و نوسانات آن به عنوان یک عامل تأثیرگذار بر تصمیم­گیری­های اقتصادی، از دیرباز مورد علاقه سرمایه­گذاران، مدیران، تحلیل­گران مالی، محققان و اعتباردهندگان بوده است. این توجه ناشی از استفاده از سود در مدل­های ارزیابی سهام (ارتباط مفروض بین سود و جریان­های نقدی)، کمک به کارایی بازار سرمایه (ارتباط مفروض بین نوسانات سود و تغییرات قیمت سهام)، ارزیابی توان پرداخت (سود سهام، بهره و سایر تعهدات)، ارزیابی ریسک، ارزیابی عملکرد واحد اقتصادی و مباشرت مدیریت، ارزیابی نحوه انتخاب روش­های حسابداری توسط مدیریت، استفاده از پیش­بینی­های سود در بحث هموارسازی سود برای تصمیم­گیری­های مدیریتی و همچنین استفاده در تحقیقات اقتصادی، مالی و حسابداری است.بنابراین، شیوه اندازه­گیری و ارائه­ی سود، با توجه به تأثیر بسزایی که در تصمیم­گیری­های مالی و اقتصادی دارد، حائز اهمیت می­باشد.

در ادامه، به طور مفصل به بررسی ریسک و اجزای آن پرداخته می­شود.­ همانطورکه بیان خواهد شد، عوامل زیادی وجود دارد که بر ریسک شرکت تأثیر می­گذارد. می­توان این عوامل را به دو دسته­ی کلی عوامل کلان اقتصادی و عوامل خُرد اقتصادی، تقسیم کرد. اما در این تحقیق، از بین عوامل مذکور، بر ریسک نوسان­پذیری سود، که یکی از عوامل خرد اقتصادی است، متمرکز شده و در ادامـه به بررسی رابطه­ی ریسک شـرکت و نوسانات سود پرداختـه می­شـود. همچنیـن لازم به ذکـر اسـت که معیارهـای متفاوتی برای اندازه­گیری سود وجود دارد، همچون، سود عملیاتی، سود خالص، سـود جامع و …. در این تحقیق، معیار اندازه­گیری سود جامع برگزیده شد، به این علت که این معیار، مفهومی گسترده از سود را ارائه می­کند و نتیجه­ی عملکرد کلیه­ی فعالیت­های شرکت را، به جز معامله با مالکان، در بر می­گیرد، درحالی­که سایر معیارهای اندازه­گیری سود این مزیت را ندارند.

در فصل اول عنوان شد، هدف اصلی این تحقیق، کمک به تسهیل فرایند هماهنگ­سازی استاندارد حسابداری شماره شش ایران با استاندارد حسابداری بین­المللی شماره یک است. همانطورکه در قسمت­های بعدی به­طور مفصل بیان می­شود، پس از انتشار پیش­نویس IAS[3]1 و خلق شیوه­ی نوین ارائه­ی صورت­های مالی، مخالفان عنوان کردند که ارائه­ی صورت واحدی از سود جامع و گنجاندن “سایر اجزای سود جامع” همراه با نتایج کسب و کار اصلی، استفاده­کنندگان از صورت­های مالی را به اشتباه می­اندازد و به سوءتعبیرهای مهمی از عملکرد یک شرکت منجر می­شود (IASB[4]، 2009،بند 40). در واقع، نگرانی اصلی مخالفان گزارشگری سود جامع در یک صورت عملکرد واحد (واحد)، بابت تأثیراتی است که این سوء­تعبیرها می­تواند در ریسک شرکت و در نتیجه، در قیمت سهام داشته باشد. به همین علت، لازم بود تا در قسمت­های بعدی درمورد سود، رویکردهای تهیه صورت سود (زیان) شامل رویکرد عملکرد عملیات جاری و رویکرد شمول کلی و شیوه­ی نوین ارائه­ صورت­های مالی توضیحاتی ارائه شود. همچنین به منظور تکمیل بحث،در پایان فصل، به مقایسه­ی شیوه گزارشگری سود جامع در آمریکا، در سطح بین­الملل و ایران پرداخته خواهد شد.

[1]. GDP

[2]. Summery Indicator

[3]. international accounting standards

[4] . international accounting standards Board

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 پرسش ­های تحقیق:

براساس مطالعات اکتشافی و مطالب مطرح شده و پرسش آغازین ارائه شده در قسمت انتهایی بیان مسئله پرسش­های زیر قابل طرح است:

  1. آیا سود جامع نسبت به سود خالص نوسان بیشتری دارد؟
  2. آیا نوسانات سایر اجزای سود جامع[1] با ریسک بازار شرکت رابطه معنی­داری دارد؟
  3. آیا نوسانات سایر اجزای سود جامع با قیمت بازار سهام شرکت رابطه معنی­داری دارد؟
  4. آیا سود خالص نسبت به سود جامع قدرت پیش­بینی بیشتری برای پیش­بینی جریان وجه نقد عملیاتی دوره بعددارد؟
  5. آیا سود خالص نسبت به سود جامع قدرت پیش­بینی بیشتری برای پیش­بینی سود خالص دوره بعد دارد؟

[1] . در این تحقیق معیار محاسبه نوسانات سایر اجزای سود جامع برابر است با مابه­ التفاوت نوسانات سود جامع و سود خالص.

پایان نامه رابطـه ریسـک شـرکت و نوسـانات سـود جامـع

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

پایان نامه رابطـه ریسـک شـرکت و نوسـانات سـود جامـع

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : رابطه ریسک شرکت و نوسانات سود جامع با فرمت ورد

Author: 92

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *