دانلود پایان نامه حسابداری: عدم اطمینان اطلاعاتی و واکنش کمتر از حد سرمایه گذاران

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 عدم اطمینان اطلاعاتی و واکنش کمتر از حد سرمایه گذاران

قسمتی از متن پایان نامه :

3-2)نقد نظریه بازارهای کارا

پس از مطرح شدن فرضیه بازار کارا در دهه 1960 تا کنون، تحقیقات بسیاری روی این فرضیه، مفروضات آن و قابلیت توضیح آن در روندهای بازار سرمایه صورت گرفته است. مطالعات انجام شده در سالهای اخیر بر روی رفتارهای انسانی و عوامل موثر بر آن به خصوص در بازارهای مالی و سرمایه ، بسیاری از فرضیات و تئوری هایی را که اندیشمندان مالی سال ها بر اساس آنها به مطالعه و تحقیق پرداخته اند را به چالش کشیده است. یکی از چالش بر انگیز ترین این مشاهدات در بازار های مالی این است که بر خلاف فرضیه بازار های کارآ ، بازده سهام عادی مشاهدات در بازه های زمانی مختلف قابل پیش بینی است(صالح آبادی و مهران راد ، 1390).

در اقتصاد سنتی فرض می­شود که سرمایه­گذاران منطقی هستند و قیمت اوراق بهادار برابر با ارزش ذاتی آنها بوده و ارزش ذاتی سهام بوسیله تنزیل جریان­های نقدی مورد انتظار بدست می­آید، به شرطی که انتظارات سرمایه­گذار بر مبنای اطلاعات در دسترس به درستی شکل گرفته باشد. اخبار اساسی باعث تغییرات در قیمت اوراق بهادار می­شود و زمانی که سرمایه­گذاران اطلاعات جدیدی درباره ارزش ذاتی اوراق بهادار بدست می­آورند، سریعاً نسبت به آن واکنش نشان می­دهند. تمامی اطلاعات جدید به سرعت در قیمت­ها منعکس می­شود و برای هیچ­کس فرصت بدست آوردن سود­های غیرعادی بر اساس این اطلاعات باقی نمی­ماند(ساده وند ، 1389).

اما یافته ها حاکی از  آن است که سرمایه گذاران همیشه به طور منطقی ، قابل پیش بینی و بدون تورش ، همان گونه که توسط مدل های رایج نشان داده شده اند رفتار نمی کنند. ادعای نظریه های جدید این است که تورش های رفتاری متعدد و گسترده ای که در رفتار سرمایه گذاران شکل می گیرد نیز به توضیح رفتار قیمت سهام در بازار کمک فراوانی می کند(صالح آبادی و مهران راد ، 1390).

بدین ترتیب در شروع قرن بیست و یکم از نفوذ فکری فرضیه بازار کارا کاسته شد. بسیاری از اقتصاد دانان مالی و متخصصان علوم آماری با توجه به بی نظمی های مشاهده شده در بازار و با تاکید بر تاثیر عوامل رفتاری و روان شناختی بر این باور شدند که قیمت های اوراق بهادار تا اندازه ای بر اساس مطالعه قیمت های گذشته و نیز برخی معیارهای ارزشیابی بنیادی قابل پیش بینی است. لذا این الگوهای قابل پیش بینی موجب می شود که سرمایه گذاران نرخ بازده اضافی تعدیل شده به واسطه ریسک کسب کنند(مالکیل ، 2003).

محققان علوم رفتاری ادعا می کنند که پارادایم سنتی قیمت گذاری دارایی ها دستخوش ناپایداری های مشخصی شده است. این رویکرد منحصراً عقلایی توانایی تفسیر برخی بی نظمی های مشاهده شده نظیر شتاب کوتاه مدت و برگشت بلند مدت را نداشته و تحت تاثیر رویکرد وسیع تری بر مبنای شناخت ویژگی های رفتاری سرمایه گذاران قرار دارد. برخی از اقتصاد دانان نظیر آدام اسمیت[1] ، ایروینگ فیشر[2] ، جان مینارد کینز[3] و هری مارکوئیتز قبل از ظهور علوم مالی رفتاری بر این موضوع تاکید داشتند که ویژگی های روانشناختی افراد بر روی قیمت گذاری دارایی ها اثر می گذارد(هرش لیفر ، 2001).

برخی پژوهش­­ها در زمینه کارائی بازار به نتایجی دست یافتند که روایی فرضیه بازارکارا و نتیجه پژوهش­های پیشین را زیر سوال می­برد. برخی از این تحقیقات به رابطه بین سود و بازده و برخی دیگر صرفاً مبتنی بر بازار هستند. این تحقیقات نشان دادند که برخی سهام به صورت سیستماتیک متوسط بازده بیشتری نسبت به بقیه بدست می­آورند، هر چند که ریسک چنین سهامی نسبت به سهام دیگر تفاوتی ندارد .

بنز[4]  در سال 1981 شواهدی را ارائه کرد که اندازه شرکت­ها در تعیین بازدهی آنها تآثیر­گذار بود . باسو[5]  در سال 1983 نشان داد که نسبت P/E علاوه بر اندازه از عوامل تآثیرگذار بر بازدهی سهام در بورس های نیویورک و آمریکاست و بعدها این اثر تحت عنوان اثر سهام ارزشی یا رشدی توسط فاما و فرنچ[6] (1996) تعمیم یافت.

کیم[7] (1983) و رینگانوم[8] (1983) نشان دادند که عمده بازده غیر معمول سهام شرکت­های کوچک در دو هفته اول ژانویه رخ می­دهد و بدین صورت اثر آغاز سال شناسایی شد.

مرتون[9] (1987) با تعمیم CAPM چند دوره­ای به این نتیجه دست یافت که سرمایه­گذاران بازدهی اضافی را از شرکت­هایی که اطلاعات منتشره کمتری دارند، خواستارند و بدین صورت اثر شرکت­های از قلم افتاده شناسایی شد.

در سال 1988 بهانداری[10] به نقش اهرم ( نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام ) در توضیح بازده مورد انتظار سهام اشاره نمود.

مطالعات لوژران[11] (1993) درباره بازدهی سهام در بورس نیویورک، بازار بورس امریکا و بازار خارج از بورس نزدک  نهایتاً به شناخت اثر بورس­های مختلف منتهی شد.

در برخی متون مالی از این تحقیقات به عنوان استثناهای مالی نام برده شده است  که در قسمت بعد به طور مفصل در مورد هر یک توضیح داده می­شود.

[1] Adam Smith

[2] Irving Fisher

[3] John Maynard Keynes

[4] Banz

[5] Basu

[6] Fama and French

[7] Keim

[8] Reinganum

[9] Merton

[10] Bhandari

[11] Loughran

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 پرسش های تحقیق:

پرسش این تحقیق آن است که آیا عدم اطمینان اطلاعاتی باعث تشدید واکنش کمتر از حد سرمایه گذاران می شود؟با توجه به آنکه برای بررسی وجود واکنش کمتر از حد سرمایه گذاران ، سودآوری راهبرد معاملاتی شتاب باید مورد بررسی قرار گیرد پرسش های پژوهش را می توان به شکل زیر مطرح نمود :

1)آیا بین میزان عدم اطمینان اطلاعاتی و واکنش کمتر از حد سرمایه گذاران ، مبتنی بر سودآوری راهبرد شتاب سود ، رابطه مثبت معناداری وجود دارد؟

2) آیا بین میزان عدم اطمینان اطلاعاتی و واکنش کمتر از حد سرمایه گذاران ، مبتنی بر سودآوری راهبرد شتاب قیمت ، رابطه مثبت معناداری وجود دارد؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه عدم اطمینان اطلاعاتی و واکنش کمتر از حد سرمایه گذاران

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

پایان نامه عدم اطمینان اطلاعاتی و واکنش کمتر از حد سرمایه گذاران

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : عدم اطمینان اطلاعاتی و واکنش کمتر از حد سرمایه گذاران با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *