دانلود پایان نامه رابطه بهره وری نیروی انسانی و سرمایه بر تقسیم سود در شرکت ‌های پذیرفته ‌شده در بورس اوراق بهادار

دانلود پایان نامه

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 تعیین رابطه بهره وری نیروی انسانی و سرمایه بر تقسیم سود در شرکت ‌های پذیرفته ‌شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

اهمیت و ضرورت تحقيق:

1- شروع استفاده از کلمه­ بهره ­وری در فرهنگ­های اقتصادی مربوط به دو قرن پیش است . در بسیاری ازنقاط جهان به کشورهای صنعتی بهره ­وری به‌عنوان یک طرز فکر و فرهنگ و تفکر پیشبرد و بهبود آنچه که وجود دارد، تلقی می­شود. (رضایی، اردشیر، 1384) سازمان بین المللی کار بهره­وری را این گونه تعریف می­کند. بهره­وری عبارت است ازنسبت ستاده به یکی ازعوامل تولید (زمین، سرمایه، نیروی کار و مدیریت) معیارهای بهره­وری را می­توان به‌صورت معیارهای کل و جزء از یکدیگر متمایز کرد. معیارهای بهره­وری جزء از تقسیم کل برون داد سازمان بر یکی از عوامل تولید مانند مواد، نیروی کار، انرژی و سرمایه، به دست می­آید. عنصر اساسی در هر گونه تلاش برای بهره­وری نیروی انسانی است. ( نصر پور، محمد، 1382) درتاریخچه بهره­وری، ابتدا توجه کمی به بهره­وری نیروی انسانی شده است. بیشتر پیشرفت­ها در زمینه­ای از بهره­وری بود که آن را بهره­وری سرمایه می­خواندند. (سید جوادین، سید رضا و محمدرضا، عطاردی، 1384)

2-امروزه رقابت در عرصه تولید و تجارت جهانی به واسطه کمرنگ شدن مرزهای اقتصادی ابعاد دیگری یافته و کوشش در جهت بهبود و ارتقای بهره­وری پایه اصلی این رقابت را تشکیل می‌دهد. گرچه بهبود و ارتقای بهره­وری براساس اصل عقلانیت اقتصادی همواره باید مورد تأکید و توجه قرار گیرد. لیکن بهبود بهره­وری مستلزم به فعل درآوردن توان بالقوه است. ازاین‌رو حرکت، به یک ابزار محرک نیاز دارد که مناسب ترین محرک “رقابت” در صحنه داخلی و بازارهای خارجی است. ارتقاء بهره­وری سبب پیشرفت و توسعه­یافتگی می­شود و اکثر کشورهای توسعه­یافته و درحال‌توسعه به‌منظور اشاعه نگرش به مقوله بهره­وری و تعمیم به‌کارگیری فنون و روش­های ارتقاء آن سرمایه­گذاری­های زیادی انجام داده­اند.( ولی زاده زنوز، پروین، 1384)

3-سازمان­های کارآمد به این واقعیت پی برده­اند که از بین عوامل مختلفی که در عملکرد سازمان موثرند عامل انسانی مهمترین عامل می­باشد. چراکه نیروی انسانی به‌عنوان دارایی هوشمند سازمان­ها بزرگترین سرمایه محسوب و در توان فکری و عملی نیز بهره­وری نقش مهمی دارد. موفقیت یک سازمان وابستگی شدیدی به تصمیماتی که منابع انسانی می­گیرند و رفتارهایی که در سطح یک سازمان از خود بروز می­دهند دارند.( بختیاری-هلوسعد، 1390-1391)

4- این تحقیق، تحقیقی است که به بررسی تأثیر بهره­وری نیروی انسانی و سرمایه بر تقسیم سود می­پردازد و آن را با تأثیر بهره­وری بر سودآوری شرکت مقایسه می­کند. تحقیقات قبلی نشان می­دهند که ارتباط بهره­وری با عملکرد شرکت است که باعث سودآوری می­شود اما هیچ یک از این مطالعات تأثیر بهره­وری نیروی انسانی وسرمایه را بر تقسیم سود اندازه­گیری نکرده است. در تحقیقات قبلی نتایج بهره­وری بر تقسیم سود را موردتوجه قرار دادند، امابهره­وری نیروی انسانی و سرمایه را نتوانستند اندازه­گیری کنند. این تحقیق تکمیل کننده تحقیقات قبلی است که نشان می­دهند بین بهره­وری و تقسیم سود رابطه وجود دارد.

5-با انجام این پژوهش ابهاماتی که در ارتباط با میزان و درصد بهره­وری بر روی تقسیم سود در بازار وجود دارد از بین خواهد رفت.

6-تاکنون سازمان خاصی از این تحقیق حمایتی به عمل نیاورده است. اما سازمان بورس اوراق بهادار و مدیران شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران در صورت دستیابی به نتایج قابل قبول از طریق روش آماری مدرن پانل دیتا حامی این نتایج خواهند بود.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سؤالات تحقیق:

سوال اصلی :

1 چه رابطه­ ای بین بهره ­وری و سود تقسیم‌شده شرکت در قلمرو پژوهش وجود دارد؟

سؤالات فرعی:

1- بین بهره­ وری نیروی انسانی و سود تقسیم‌شده­ شرکت در قلمرو پژوهش چه رابطه­ ای وجود دارد؟

2- بین بهره ­وری سرمایه با سود تقسیم‌شده شرکت در قلمرو پژوهش چه رابطه ­ای وجود دارد؟

تعیین رابطه بهره وری نیروی انسانی و سرمایه بر تقسیم سود در شرکت ‌های پذیرفته ‌شده در بورس اوراق بهادار

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : تعیین رابطه بهره وری نیروی انسانی و سرمایه بر تقسیم سود در شرکت ‌های پذیرفته ‌شده در بورس اوراق بهادار با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *