دانلود پایان نامه رشته حسابداری: حساسیت سرمایه گذاری جریان های نقدی و شاخص KZ

دانلود پایان نامه

 پایان نامه ها - رشته حسابداری

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی رابطه بین حساسیت سرمایه گذاری جریان های نقدی و سطوح مخارج سرمایه ای در شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادر

قسمتی از متن پایان نامه :

2-5- مطالعات پیشین

2-5-1- مطالعات داخلی

2-5-1-1- مطالعات متمرکز بر سرمایه گذاری و جریان های نقدی

اکثر مطالعات داخلی انجام شده در زمینه سرمایه گذاری در ایران، بر سرمایه گذاری به طور کلان توجه نموده و تاثیر آن را بر رشد و توسعه اقتصادی کشور مورد بررسی قرار داده اند و یا نتایج تقاضای سرمایه گذاری را در بخش خاصی از اقتصاد برآورد نموده و یا مدل های مختلف سرمایه گذاری را آزمون نموده اند.از جمله مطالعاتی که در این راستا انجام شده است، می­توان به موارد زیر اشاره کرد.

 شيخ وصفرپور(1386) در تحقيقي، به بررسي تأثير دوره سرمايه‌گذاري بر عملكرد شركت‌هاي سرمايه‌گذاري پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران در بازه زمانی 1381 الی 1385  براساس ميانگين سرمايه‌گذاري كوتاه‌مدت و بلندمدت ترازنامه، و تقسيم شركت‌هاي سرمايه‌گذاري به دو گروه شركت‌هاي سرمايه‌گذاري با دوره سرمايه‌گذاري بلندمدت و شركت هاي سرمايه‌گذاري با دوره سرمايه‌گذاري كوتاه‌مدت پرداختند. نتايج حاصل ازتحقيق آن ها نشان داد كه دوره سرمايه‌گذاري عملكرد شركت‌هاي سرمايه‌گذاري را تحت تأثير قرار نمي‌دهد و شركت‌هاي با دوره سرمايه‌گذاري بلندمدت و كوتاه‌مدت عملكرد يكساني دارند كه البته براساس شاخص قيمت و بازده نقدي به عنوان شاخص مبنا، عملكردي ضعيف‌تر از بورس داشته‌اند و براساس شاخص 50 شركت فعال، عملكردي برابر با بورس داشته‌اند.

 فدایی و ثقفي(1386) به بررسي مدل‌هاي پيش‌بيني جريان‌هاي نقدي شركت‌هاي سرمايه‌گذاري پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران در بازه زمانی 1378 الی 1384 پرداختند و براساس خطاي مطلق قابليت پيش‌بيني مدل‌ها را با يكديگر مقايسه نمودند. بر اساس نتايج به ‌دست آمده مدل‌هايي كه از اقلام تعهدي در پيش‌بيني جريان‌هاي نقدي استفاده نمودند نسبت به مدل‌هايي كه تنها بر مبناي جريان نقد مي‌باشند قابليت پيش‌بيني بالاتري دارند. بررسي همبستگي اسپيرمن نشان داد كه تغيير‌پذيري فروش و تغيير‌پذيري سود‌هاي عملياتي بر خطاي مطلق مدل‌ها تاثير‌گذار بوده است و با افزايش تغيير‌پذيري قابليت پيش‌بيني مدل‌ها كاهش مي‌يابد. ولي اندازه شركت هيچ‌گونه تاثيري بر خطاي مطلق مدل‌ها ندارد.

صفرزاده وعرب مازار (1386) در تحقیق خود به بررسي تفكيك سود در پيش‌بيني جريان‌هاي نقدي عملياتي آتي بر روي نمونه‌اي متشكل از 41 شركت پذيرفته ‌شده در بورس اوراق بهادار تهران براي دوره زماني 1384- 1376 پرداختند. در مدل پيش‌بيني جريان‌هاي نقدي استفاده شده در تحقيق آن­ها، سودها به دو جزء نقدي و تعهدي تفكيك شد و مشخص گشت اجزاي سود، اطلاعات متفاوتي در خصوص جريان‌هاي نقدي آتي منعكس مي‌نمايند. به‌علاوه، جزء تعهدي به 5 جزء تفكيك شد و توانايي مدل در پيش‌بيني جريان‌هاي نقدي آتي مورد بررسي قرار گرفت. نتايج  نشان داد با تفكيك جزء تعهدي به اجزاء بيشتر، توان توضيح‌دهندگي مدل در پيش‌بيني جريان‌هاي نقدي بهبود مي‌يابد.

شهريار و احمدي (1386) براي تعيين ميزان بهينه سرمايه‌گذاري در بازار بورس اوراق بهادار با رويكرد ارزش در معرض ريسك  شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران برای دوره زمانی محدود به سال 1384 شامل4 شرکت گروه خودرو سازی بهمن و سایپا و شرکت های سرمایه گذاری بانک ملی و سرمایه گذاری غدیر ابتدا از روش‌هاي پارامتريك نظير روش‌هاي واريانس- كواريانس ساده و بر مبناي واريانس شرطي اتو رگرسيو و واريانس شرطي اتورگرسيو تعميم يافته، جهت اندازه‌گيري ارزش در معرض ريسك پرتفوليوي سهام چهار شركت و هم‌چنين اوزان بهينه سرمايه‌گذاري در سهام چهار شركت، در بازار بورس اوراق بهادار تهران استفاده نمودند. نتايج تحقيق آن ها نشان داد كه، سرمايه‌گذار بهتر است، بيشترين وزن سرمايه‌گذاري را به سهم سرمايه‌گذاري بانك ملي و كمترين وزن سرمايه‌گذاري را به سهم سرمايه‌گذاري غدير اختصاص دهد .

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سوالات تحقیق

سوال اول : آیا بین حساسیت سرمایه ­گذاری – جریان­های نقدی در شرکت­های بیش سرمایه­ گذار با  شرکت­های کم سرمایه­ گذار تفاوت معناداری وجود دارد؟

سوال دوم: آیا بین نسبت ارزش بازار به ارزش دفتری حقوق صاحبان سهام با میزان مخارج سرمایه­ گذاری بلند مدت (سرمایه ای) ارتیاط معناداری وجود دارد؟

سوال سوم: آیا حساسیت سرمایه­ گذاری – جریان­های نقدی در شرکت­های مواجه با محدودیت­های مالی بیشتر از شرکت­های بدون محدودیت مالی می­باشد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : بررسی رابطه بین حساسیت سرمایه گذاری جریان های نقدی و سطوح مخارج سرمایه ای در شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادر با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *