دانلود پایان نامه رشته حسابداری درباره کیفیت سود و بازده سهام

دانلود پایان نامه

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی رابطه کیفیت سود و تغییرپذیری بازده سهام

قسمتی از متن پایان نامه :

2-1-10-2- مفهوم كيفيت سود بر اساس رابطه بين سود، اقلام تعهدي و وجه نقد

الف) نسبت وجه نقد حاصل از فعاليتهاي عملياتي به سود

در اين معيار، كيفيت سود بر اساس اين فرض است كه قرابت به وجه نقد به معناي سود با كيفيت بالاتر مي­باشد و در ساده ترين شكل خود، اين ارتباط به عنوان نسبت جريان­هاي نقدي حاصل از فعاليت­هاي عملياتي به سود بيان مي­شود. جداي از در نظر گرفتن رابطه نسبتاًٌ قوي بين سود و جريان­هاي نقدي حاصل از عمليات، اين نسبت به دستكاري­هاي احتمالي جريان­هاي نقدي حاصل از عمليات نيز حساس مي­باشد.

ارتباط بين سودآوري و جريان­هاي نقدي ارتباطي دو سويه مي­باشد كه بايستي به موازات همديگر قرار داشته باشند. بطوريكه اطلاعات وجوه نقد بيانگر چگونگي ارتباط بين سودآوري واحد تجاري و توان آن جهت ايجاد وجه نقد و در نتيجه مشخص كننده كيفيت سود تحصيل شده توسط واحد تجاري است. مسلماً هر چقدر همبستگي بين سود و جريان وجوه نقد مرتبط با آن بيشتر باشد كيفيت سودآوري بالاتر خواهد بود.

در ادبيات امور مالي گفته مي­شود كه جريان نقدي از سود تعهدي كمتر است و بالا بودن جريان نقدي عملياتي يك شركت حاكي از بالا بودن توان بالاي سودآوري شركت دارد. بنابراين اگر جريان نقدي شركت بالاتر از سود خالص شركت باشد مي­توان كيفيت بالاتري براي سود خالص در نظر گرفت. براي تعيين جريان نقدي بايد اقلام غيرنقدي سود حسابداري را به سود محاسبه شده اضافه يا از آن كسر كرد. تحليلگران مالي مي­توانند با در نظر گرفتن اقلام غيرنقدي سود، برآورد مناسبي از جريان نقدي داشته باشند و بر اساس آن كيفيت سود حسابداري را ارزيابي نمايند. در شرايطي كه اطلاعات مفصل در خصوص اين اقلام در اختيار نيست، معمولاً تنها هزينه استهلاك به عنوان يك قلم غيرنقدي در نظرگرفته مي­شود (محمدی، 1388).

“استفاده كنندگان از صورتهاي مالي در تصميم­گيري­هاي خود از اطلاعات موجود براي برآورد ساير اطلاعاتي كه علاقمند به آگاهي از آنها هستند ولي در دسترسشان نيست استفاده مي­كنند. اين فرآيند در صورتي صحيح است كه اطلاعات اوليه رابطه نزديكي با اطلاعات ثانويه داشته باشد. به عنوان مثال هنگامي كه شركت در صورتهاي مالي خود سود نشان مي­دهد سهامداران فرض مي­كنند كه شركت توانايي پرداخت سود سهام را خواهد داشت. در صورتي اين فرض صحيح درست است كه سودآوري با نقدينگي رابطه نزديگي داشته باشد و گرنه نمي­توان بر اساس سودآوري در مورد نقدينگي اظهار نظر كرد (همان منبع، 1388).

بنابراين لازم است تا درباره رابطه بين سود عملياتي و جريان­هاي نقدي عملياتي بررسي لازم صورت گيرد. رابطه بين آنها مي­تواند به دو صورت كلي و جزيي انجام گيرد. در بررسي كلي فقط مثبت يا منفي بودن سود و جريان­هاي نقدي عملياتي مطرح مي­باشد. در صورتي كه در بررسي جزيي ارتباط اجزاء سود و جريان­هاي نقدي عملياتي مطرح مي­باشد.” (همان منبع، 1388).

ب) تغيير در كل اقلام تعهدي

روش مبتني بر تغييرات در كل اقلام تعهدي، شيوه ساده­اي براي اندازه گيري كيفيت سود است (دی آنجلو[1]). طبق اين روش تا زماني كه بخشي از اقلام تعهدي دستكاري نشود و  در طول زمان ثابت بماند، تغييرات در كل اقلام تعهدي، دستكاري­هاي مديريتي را اندازه گيري و معيار معكوسي از كيفيت سود ارائه مي­دهد (وینسنت[2]، 2003).

ج. پيش­بيني اقلام تعهدي غير عادي (اختياري) با استفاده از متغيرهاي حسابداري

طبق روش تغييرات در كل اقلام تعهدي، همواره اقلام تعهدي دستكاري نشده نامشخصي وجود دارد. در مقابل، اين روش، متغيرهاي حسابداري را به عنوان عامل اقلام تعهدي دستكاري نشده معرفي مي­كند. روش­هاي پيش­بيني متعددي وجود دارد كه هر يك حساب خاصي را به عنوان متغير حسابداري مورد توجه قرار مي­دهند (همان منبع، 2003).

د) پيش­بيني روابط بين اقلام تعهدي و جريان­هاي نقدي

از لحاظ نظري، رابطه بين اقلام تعهدي و جريان­هاي نقدي، به جنبه­هايي از رابطه بين سود و وجه نقد مي­پردازد و از مشكلات مرتبط با روش متغيرهاي حسابداري جلوگيري مي­كند كه توسط دیچو و دیچاو[3] در سال 2002 بيان شده است. بر اساس روش آنها، مبلغ مازاد حاصل از تغييرات مربوط به سرمايه در گردش  شركت كه بر اساس جريان­هاي نقدي دوره­هاي قبل، جاري و آتي است تمام خطاهاي برآوردي مديريت (اعم از تعمدي و غير تعمدي به قصد فريب) را در بر گرفته و به عنوان معياري معكوس از كيفيت سود تلقي مي­شود. معيار آنها ارتباط مستقيمي بين جريان­هاي نقدي و اقلام تعهدي جاري برقرار كرده اما خطاهاي غير عمدي برآوردها را از مديريت تعمدي سود جدا نمي­كند (همان منبع، 2033).

[1] – Deangelo 1986

[2] – Vincent, 2003

[3] – Dechow , Dichev

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سوالات تحقيق:

سئوال اصلی

سؤال اصلی تحقیق این است که با افزایش (کاهش) کیفیت سود، تغییرپذیری بازده سهام چه روندی را در بازار سرمایه ایران طی خواهد نمود؟

سئوالات فرعی:

  1. بین کیفیت سود مبتنی بر مدل لئوز و همکاران (2003) و تغییرپذیری بازده سهام در بورس اوراق بهادار تهران چه رابطه ای وجود دارد؟
  2. بین کیفیت سود مبتنی بر مدل بارتون و سيمكو (2002) و تغییرپذیری بازده سهام در بورس اوراق بهادار تهران چه رابطه ای وجود دارد؟
  3. بین کیفیت سود مبتنی بر مدل ریچاردسون (2004) و تغییرپذیری بازده سهام در بورس اوراق بهادار تهران چه رابطه ای وجود دارد؟

بررسی رابطه کیفیت سود و تغییرپذیری بازده سهام

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : بررسی رابطه کیفیت سود و تغییرپذیری بازده سهام  با فرمت ورد

Author: 92

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *