دانلود پایان نامه رشته حسابداری درباره دامنه عدم تقارن اطلاعاتی و خطای پیش بینی سود

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی تأثیر اعلام سود بر عدم تقارن اطلاعاتی شرکت ها با تأکید بر برخی از ویژگی‌های گزارشگری مالی

قسمتی از متن پایان نامه :

2-3-6-نظريه بازار كاراي سرمايه

از اوايل قرن بيستم، اعتقاد گروهي از دست انداركاران ابزار هاي اوراق بهادار، بر اين بود كه مطالعه تاريخي قیمت‌ها حاوي اطلاعات مفيدي براي پیش‌بینی قیمت‌ها در آينده است ٍ؛ لذا، با به دست آوردن روند قیمت‌ها، الگوي تغييرات، شناخته می‌شوند و اين الگو به ما می‌گوید كه هر چند وقت يكبار، روند خاصي رخ می‌دهد. معتقدين به اين طرز تفكر را به دليل اينكه بر نمودارها تمركز داشتند چارتيست ناميدند (سينايي، 1372، ص 50)1. به نظر اين مكتب تحليل بنيادي ضرورتي ندارد و حاميان آن بر اين باورند كه تاريخ تكرار مي شود (فیشر و جردن،  1991)2.

از دهه 1930 مطالعات ديگري كه در نقطه مقابل اين ديدگاه قرار داشت، آغاز شد. تمركز اصلي اين تحقيقات، روي تصادفي بودن رفتار قیمت‌ها بود و اينكه قیمت‌ها از روند خاصي پيروي نمی‌کنند. نتايج اين مطالعات به صورت يك جريان فكري و نظري قوي وارد مباحث اقتصاد و سرمایه‌گذاری گرديد و نظريه رفتار تصادفي قیمت‌ها شكل گرفت (سينايي، 1373).

مكتب گشت تصادفي، از طريق آزمون‌های تجربي به اثبات رساند كه تغييرات متوالي قیمت‌ها در دوره‌های كوتاه مدت، همانند يك روز، يك هفته يا يك ماه، مستقل از يكديگر است (فیشر و جردن،  1991،  ص 635)4. پس از دهه 1960تحقيقات از شكل آماري  مطالعه رفتار قیمت‌ها، به مسئله ویژگی‌های اقتصادي بازار سهام، كه موجب تغييرات تصادفي می‌شد، سوق پيدا كرد. اين مسئله، موجب پيدايش نظريه بازار كارا شد (سينايي، 1373).  بنيادگرايان باور دارند كه با تجزيه و تحليل متغیرهای مالي و اقتصادي كليدي   می‌توان ارزش واقعي سهم را برآورد نمود (فیشر و جردن،  1991).

بر اساس اين نظريه، هيچ كس نمی‌تواند در بلندمدت به طور سيستماتيك بيشتر از ميزان ريسكي كه متحمل شده است، بازده كسب كند. در چنين بازاري، قيمت سهام انعكاسي از اطلاعات مربوط به آن‌هاست و تغييرات قیمت‌ها داراي الگوي خاص و قابل پیش‌بینی نيست (فدايي نژاد، 1378).

كارا بودن بازار از اهميت زيادي برخوردار است، چرا كه در صورت كارا بودن بازار سرمايه، هم قيمت اوراق بهادار به درستي و عادلانه تعيين مي شود و هم تخصيص سرمايه، كه مهم‌ترین عامل توليد و توسعه اقتصادي است، به صورت مطلوب و بهينه انجام مي شود (جهانخاني و عبده تبريزي، 1375).

در دنياي مالي، سه نوع كارايي در بازار سرمايه وجود دارد (فیشر و جردن،  1991).

  • كارايي اطلاعاتي؛
  • كارايي تخصيصي؛
  • كارايي عملياتي؛

2-3-7كارايي اطلاعاتي:

وجود اطلاعات كافي در بازار و انعكاس به موقع و سريع آن بر قيمت اوراق بهادار، ارتباط تنگاتنگي با كارايي بازار دارد. در بازار كارا، اطلاعاتي كه در بازار پخش مي شود به سرعت بر قيمت تاثير می‌گذارد. در چنين بازاري قيمت اوراق بهادار به ارزش ذاتي آن نزديك است؛ به بيان ديگر، ويژگي مهم بازار كارا اين ست كه قيمت تعیین‌شده در بازار، شاخص مناسبي از ارزش واقعي اوراق بهادار است. بنابراين بازار كارا به بازاري اطلاق مي شود كه در آن قيمت اوراق بهادار از قبيل قيم سهام عادي، منعکس‌کننده تمام اطلاعات موجود در بازار باشد. بازار كارا بايد نسبت به اطلاعات جديد حساس باشد. اگر اطلاعات تازه‌ای به اطلاع عموم برسد، قیمت‌ها، متناسب با جهت اطلاعات یادشده، تغيير خواهد كرد. اگر بازار نسبت به اطلاعات جديد بی‌تفاوت باشد و عکس‌العمل لازم را انجام ندهد؛يعني، تحلیل‌کننده‌ای در بازار براي ارزيابي و بررسي اطلاعات جديد بر قیمت نباشد،  بازار كارايي نخواهد داشت (جهانخاني و عبده تبريزي، 1375).

كارايي اطلاعات به نوبه خود به سه شكل ضعيف، نيمه قوي و قوي تقسيم مي شود (فیشر و جردن،  1991). در ادامه به تفضيل در باره هر يك از شکل‌های كارايي اطلاعاتي خواهيم پرداخت.

2-3-8كارايي تخصيصي:

يكي از عمده‌ترین پيامدهاي كارايي بازار اين است كه منابع موجود به بهترين حالت و به شكل بهينه و مطلوب، بهره‌برداری شود. يكي از وظايف مهم بازار سرمايه، بايد تأمین مالي شركتها و نهادها باشد. بازار سرمايه بايد اين ويژگي را داشته باشد كه شرکت‌های نيازمند بتوانند سرمايه لازم خود را تأمین كنند و شرکت‌هایی كه پروژه‌های آنها توازي معقولي از بازده و ريسك ندارد، از دستيابي به منابع جديد در بازار محروم شوند (جهانخاني و عبده تبريزي، 1375).

در اين مفهوم،  بازارهایی دارايي كارايي تخصيصي می‌باشند، كه در آن پروژه‌های سرمایه‌گذاری با بهره وري نهايي سرمايه، تأمین مالي می‌شوند (فیشر و جردن،  1991). تخصيص هنگامي بهينه است كه بیش‌ترین سرمايه متوجه سودآورترين فعاليت شود. پس تخصيص سرمايه هنگامي درست انجام مي شود كه شرکت‌هایی كه فرصت‌های سرمایه‌گذاری بهتر دارند، سرمايه مورد نياز خود را تأمین كنند و آن بخش‌های اقتصاد كه بازدهي كمتري دارند (و با محدوديت بيشتر روبرو هستند) از استفاده سرمايه محروم شوند.

2 Fischer &Jordan ,(1991)

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 پرسش های تحقیق:

مطالعات اوليه و بررسي متون نظري موجود و مطالب ارائه‌شده در قسمت تشريح و بيان مسئله سؤالات متعددي را به ذهن متبادر مي‌كند. در تحقيق حاضر به دنبال پاسخ به پرسش‌هاي زير به عنوان سؤالات اصلي تحقيق هستيم:

با توجه به عنوان تحقیق و هدف محقق از انجام آن فرضیاتی به شرح زیر تدوین‌شده است:

  1. هر چه هزینه‌های غیرقابل‌پیش‌بینی بالاتر باشد؛ با اعلام سود سالیانه، دامنه قیمت پیشنهادی خرید و فروش سهام چه تغییری می‌کند؟
  2. هر چه هزینه‌های غیرقابل‌پیش‌بینی بالاتر باشد؛ با اعلام سود سالیانه، عمق بازار چه تغییری می‌کند؟
  3. هر چه اقلام تعهدی بالاتر باشد؛ با اعلام سود سالیانه، دامنه قیمت پیشنهادی خرید و فروش سهام چه تغییری می‌کند؟
  4. هر چه اقلام تعهدی بالاتر باشد؛ با اعلام سود سالیانه، عمق بازارچه تغییری می‌کند؟
  5. هر چه خطای پیش‌بینی سود بالاتر باشد؛ با اعلام سود سالیانه، دامنه قیمت پیشنهادی خرید و فروش سهام چه تغییری می‌کند؟
  6. هر چه خطای پیش‌بینی سود بالاتر باشد؛ با اعلام سود سالیانه، عمق بازار چه تغییری می‌کند؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

بررسی تأثیر اعلام سود بر عدم تقارن اطلاعاتی شرکت ها با تأکید بر برخی از ویژگی‌های گزارشگری مالی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : بررسی تأثیر اعلام سود بر عدم تقارن اطلاعاتی شرکت ها با تأکید بر برخی از ویژگی‌های گزارشگری مالی با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *