رابطه بين ترکیب سهامداران حقیقی و عدم تقارن اطلاعاتی در بورس اوراق بهادار – دانلود پایان نامه ارشد

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 رابطه بين تركيب سهامداران و عدم تقارن اطلاعاتی شركت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

3-5) جامعه‌ی آماری، روش نمونه گیری و گردآوری داده ها

3-5-1) جامعه آماری:

جامعه، بزرگ‌ترین مجموعه از موجودات است که در یک زمان معین مطلوب ما قرار می‌گیرند و حداقل دارای یک صفت مشخصه ‌باشند. صفت مشخصه، صفتی است که بین همه­ی عناصر جامعه‌ آماری مشترک و متمایز کننده‌ی جامعه‌ی آماری از سایر جوامع باشد.

شرط لازم برای هر تحقیقی وجود اطلاعات در دسترس می­باشد که در وضعیت کنونی ایران تنها اطلاعات مربوط به شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران موجود  می­باشد.

در تحقیق حاضر، با توجه به موضوع و کاربرد آن، جامعه آماری، شامل تمامی شرکتهای پذیرفته در بورس اوراق بهادار تهران می باشد که علت این انتخاب، سهولت دسترسی به اطلاعات بوده است. در جامعه مورد مطالعه تا پایان دوره زمانی تحقیق ( 1391-1387)، یعنی 1391 تعداد 488 شرکت در 37 صنعت فعالیت داشته اند. بنابراین، جامعه آماری تحقیق شامل شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران است که کلیه شراط زیر را دارا باشند:

1) اطلاعات مالی شرکت دردوره مورد مطالعه در دسترس باشد.

2) شرکت طی دوره مورد مطالعه زیان ده نباشد و پايان سال مالي شرکت‌ منتهی به پايان اسفند ماه باشد و در دوره مورد مطالعه تغيير سال مالی نداده باشد.

3) جزء بانک‌ها و موسسات مالي (شرکت‌هاي سرمايه‌گذاري،  واسطه‌گران مالي،  شرکت‌هاي هلدﻳﻨﮓ و ﻟﻴﺰﻳﻨﮓ‌ها) نباشد.

4) شرکت تا پایان سال 85  در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده و طی سالهای 87  تا 91 از بورس  اوراق بهادار تهران نیز خارج نشده باشد.

5) درطول دوره زمانی تحقیق، بیش از چهار ماه در بورس غیر فعال نباشند؛ زیرا محاسبه متغیرهای مورد مطالعه مرتبط با بازار در مورد شرکت‌های مزبور و استفاده از آنها در تحقیق می­تواند موجب تأثیر نامطلوب بر نتایج تحقیق شود.

اما از آنجا که بعلت محدودیت هایی که در بررسی جامعه آماری، از قبیل صرف منابع و زمان وجود دارد، اقدام به نمونه گیری شده است و نمونه تحقیق به روش نمونه گیری سیستماتیک یا منظم و بصورت تصادفی انجام پذیرفته، و نمونه اصلی تحقیق استخراج گردیده است. از بین جامعه آماری، شرکتهایی که شرایط فوق را داشته اند، از بین آنها تعداد90  شرکت بعنوان نمونه تحقیق استخراج گردیده اند.

3-5-2) روش گردآوری داده ها

جهت تلخيص مطالعات کتابخانه اي يا ادبيات تحقيق از فيش استفاده شده است و جهت توصيف و طبقه بندي يافته هاي مبتني بر بررسي تجربيات گذشته و اطلاعات مالی شرکتها از نرم افزار Excel استفاده شده است. اطلاعات مورد نیاز این تحقیق شامل عناصر صورت‌های مالی حسابرسی شده نظیر اجزای مختلف صورت سود و زیان و سایر اطلاعات نظیر قیمت سهام و سود سهام شرکت‌های عضو نمونه تحقیق می‌باشد که از منابع زیر جمع‌آوری شده است: از طريق مطالعات کتابخانه ای مقالات و پايان نامه های داخلی وخارجی و اطلاعات مالی شرکتها از : نرم افزار  تدبير پرداز ، نرم افزار ره آورد نوين، اطلاعات منتشر شده توسط بورس اوراق بهادار تهران و سايت: www.rdis.ir

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 اهداف تحقيق:

هدف اصلی از این مطالعه بررسی رابطه میان ترکیب سهامداران و عدم تقارن اطلاعاتی و شناسايي میزان تأثیر هر یک از عوامل درون سازمانی و برون سازمانی نظام حاکمیت شرکت ها بر رابطه میان تمرکز مالکیت و عدم تقارن اطلاعاتی می باشد. در این راستا تلاش خواهد شد ضمن تبیین تأثیرپذیری عدم تقارن اطلاعاتی از میزان تمرکز مالکیت، چگونگی تأثیر اندازه و اهرم مالی به عنوان سازوکار های نظام حاکمیت شرکتی بر کاهش عدم تقارن اطلاعاتی ناشی از تمرکز مالکیت مورد آزمون واقع شود. همچنین در این مطالعه تلاش خواهد شد راهکارهایی برای کاهش عدم تقارن اطلاعاتی ناشی از تمرکز مالکیت با توجه به شناسایی نوع و میزان تأثیر هر یک از عوامل یاد شده ارائه شود. بنابراین اهداف خاص این مطالعه را می توان به صورت زیر بیان نمود:

بررسی چگونگی و میزان تأثیر پذیری عدم تقارن اطلاعاتی از تركيب سهامداران نهادي.

بررسی چگونگی و میزان تأثیر پذیری عدم تقارن اطلاعاتی از تركيب سهامداران حقيقي.

بررسی چگونگی و میزان تأثیر پذیری عدم تقارن اطلاعاتی از تركيب سهامداران مديريتي.

بررسی چگونگی و میزان تأثیر پذیری عدم تقارن اطلاعاتی از تمرکز مالکیت شرکت ها.

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه رابطه بين تركيب سهامداران و عدم تقارن اطلاعاتی شركت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

پایان نامه رابطه بين تركيب سهامداران و عدم تقارن اطلاعاتی شركت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : رابطه بين تركيب سهامداران و عدم تقارن اطلاعاتی شركت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *