رابطه بين گزارشگري مالي متقلبانه و سياست تقسيم سود شرکت‏ ها – دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

 پایان نامه ها - رشته حسابداری

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسي سياست‏هاي تقسيم سود در شرکت‏هايي که در گزارشگري مالي خود مرتکب تقلب شده ‏اند

قسمتی از متن پایان نامه :

2-9 تقسيم سود

در پايان هر سال مالي، درصدي از سود گزارش‌شده توسط شرکت‌ها بين سهامداران تقسيم مي‌شود. اين که چه مقدار از سود قابل تقسيم است و به چه شکل تقسيم خواهد شد، موضوعي است که براي سهامداران اهميت دارد. در واقع سياست تقسيم سود عامل مهمي در تصميم‌گيري سهامداران بالقوه و فعلي مي‌باشد و سهامداران به دنبال راهي برايپيش‌بيني سياست‌هاي تقسيم سود و عوامل تأثيرگذار بر آن هستند.

همانگونه که جريان وجوه نقد در درون يک شرکت، براي ارزيابي توان و وضعيت نقدينگي آن از اهميت بسزائي برخوردار است، طبيعتاً سود تقسيمي هر سهم نيز براي دارنده سهام به عنوان يکي از منابع ايجاد نقدينگي افراد، از اهميت ويژه‏اي برخوردار است. جداي از اين مسئله، سود تقسيمي هر سهم به نوعي حاوي پيام خاص خود به بازار است. اين پديده در نظريه‏هاي مالي با عنوان (اثر پيام‌رساني) يا (اثر محتواي اطلاعاتي) شناخته مي‏شود. مطابق اين مفهوم، شرکت‏ها صرفاً زماني سود تقسيمي خود را افزايش مي‏دهند که انتظار افزايش در سود‏هاي آتي را داشته باشند، در غير اين صورت سود تقسيمي افزايش داده شده بايد به سطح اوليه خود کاهش يابد. بنابراين افزايش سود تقسيمي حامل پيامي براي بازار است مبني بر اينکه انتظار مي‏رود عملکرد شرکت بهبود يابد (جهانخاني و قرباني، 1384).

از سوي ديگر در کشور‏هاي توسعه يافته يکي از شاخص‏هاي مهم اقتصادي، شاخص بازار سهام است. به دليل کارائي بازار سرمايه، اطلاعات به صورت سريع در قيمت‏هاي سهام تأثير مي‏گذارد اما در ايران کارائي بازار سرمايه در شکل ضعيف آن وجود دارد. با تمامي نواقص در ساختار بورس اوراق بهادار تهران و عدم آشنايي خانوارها با سرمايه‏گذاري‏هاي مالي، بازار بورس در حال حاضر يکي از جذاب‌ترين سرمايه‏گذاري‏ها محسوب مي‏شود و مطالعات مرتبط با آن مي‏تواند در نهايت منجر به تخصيص بهينه منابع در اقتصاد کشور شود. سرمايه‏گذاران در بورس اوراق بهادار منافع متفاوتي از جمله سود تقسيمي و افزايش قيمت سهام به دست مي‏آورند. سرمايه‏گذاران در بورس از اطلاعات مالي براي ارزيابي و تجزيه و تحليل سهام استفاده مي‏نمايند. سود تقسيمي يک متغير اساسي است که هم سرمايه‌گذاران و هم مديران در بازار سرمايه آن را مد نظر قرار مي‏دهند لذا عوامل موثر بر آن در اقتصاد بسيار مهم مي‏باشد (بهرام‏فر و مهراني، 1383).

ميلر و موديلياني[1] (M&M) فرضيه محتواي اطلاعاتي سودهاي تقسيمي را با اين ديدگاه بيان کردند، که کدام يک از تصميمات مديران در مورد سودهاي تقسيمي، اطلاعاتي درباره سودهاي آتي شرکت‌ها را ارائه مي‌کند. تحقيق لينتر، حکايت از اين دارد که مديران تمايلي به افزايش سودهاي تقسيمي ندارند؛ مگر اين که باور کنند، سودهاي تقسيمي مي‌توانند در همان سطح جديد خود باقي بمانند (عاملي، 1388).

بعد از گذشت حدود 50 سال از تحقيقات اوليه لينتر (1956)، ميلر و موديلياني(1961)، سياست تقسيم سود براي اقتصاددانان مالي به صورت يک معما باقيمانده است. هرچند نظريه‌هاي بي شماري مطرح‌شده است، به ويژه آنهايي که تاکيد بر ماليات (برنان[2]، 1970)، علامت دهي (ميلر و راک، 1985)، کارگزاري (ايستربروک، 1984)، يا توضيحات رفتاري (شفرين و استاتمن[3]، 1984)دارند، اما اتفاق نظر در بين پژوهشگران هنوز مبهم است (فارينها و موريرا، 2007).

[1] Miller and Modigliani

[2]Brennan

[3] Shefrin and Statman

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 پرسش‌هاي تحقيق

1- چه رابطه‏ اي بين گزارشگري مالي متقلبانه و سياست تقسيم سود شرکت‏ها وجود دارد؟

2- چه رابطه‏ اي بين گزارشگري مالي متقلبانه و سطح سود تقسيمي شرکت‏ها وجود دارد؟

بررسي سياست‏هاي تقسيم سود در شرکت‏هايي که در گزارشگري مالي خود مرتکب تقلب شده ‏اند

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : بررسي سياست‏هاي تقسيم سود در شرکت‏هايي که در گزارشگري مالي خود مرتکب تقلب شده ‏اند با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *