رابطه بین دوره گردش موجودي كالا و نسبت سودآوري در بورس اوراق بهادار – پایان نامه رشته حسابداری

دانلود پایان نامه

 پایان نامه ها - رشته حسابداری

عنوان کامل پایان نامه :

 ارزیابی رابطه بین هزينه هاي ورودي شركت ها و نسبت سودآوری آنها در شرکت های منتخب پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

قسمتی از متن پایان نامه :

3-1) مقدمه  

تحقیق را می­توان تلاش منظم و سازمان­یافته برای بررسی مسأله­ای خاص که به یک راه­حل نیاز دارد، توصیف کرد و شامل گام­هایی است که طراحی و پیگیری می­شوند تا پاسخ­هایی برای مسأله مورد علاقه ما در محیط کاری به­دست آید. بنابراین مجموعه فرآیندی را که سعی می­کنیم توسط آن مشکلات را حل کنیم تحقیق می­نامند. از این­رو تحقیق در بر دارنده فرآیندهای جستجو، بررسی، آزمون و آزمایش است. این فرآیندها را باید به­طور منظم، به دقت، منتقدانه، عینی و منطقی به اجرا درآورد. در حقیقت تحقیق اطلاعاتی را برای مدیران و … فراهم می­کند تا بتوانند بر پایه آن تصمیم بگیرند و مشکلات را برطرف کنند(سکاران، 1384، 6-7).

در این فصل ابتدا در خصوص روش تحقیق توضیح داده می­شود، سپس جامعه­ی آماری مشخص می­گردد، و بعد از آن ابزار گردآوری داده­ها بیان می­شود و در انتها به بررسی روش تجزیه و تحلیل داده­های تحقیق پراخته می­شود.

3-2) روش كلي و چارچوب تحقیق

اکثر مطالعات تحقیقی یک روش یا راهبرد را نشان می­دهد که به سادگی قابل تشخیص است و شامل رویه­های مشترک خاص، مانند بیان مسأله، جمع­آوری اطلاعات و نتیجه­گیری­اند. جزئیات این رویه­های خاص تا حدود زیادی با روش تحقیق معین می­شوند (سبحانی، 1390، 124). به طورکلی تحقیق را به دو منظور متفاوت انجام می­دهند. نخست حل مشکلاتی که درحال حاضر در محل کار وجود دارد، دوم افزودن به مجموعه­ی دانش بشری در زمینه­ی خاصی که مورد علاقه محقق است. هنگامی که با هدف  برخورداری از نتایج یافته­ها برای حل مسایل موجود در سازمان به تحقیق می­پردازیم آن را تحقیق کاربردی می­نامیم (سکاران، 1382، 50-52).

از نظر ماهیت:

تحقیق حاضر از لحاظ ماهیت مسئله و هدف تحقیق، کاربردی محسوب می­شود. هدف از تحقیقات کاربردی، به دست آوردن درک یا دانش لازم برای تعیین ابزاری است که به وسیله­ی آن نیازی مشخص و شناخته شده بر طرف گردد. در این نوع تحقیقات هدف کشف دانش تازه­ای است که کاربرد مشخصی را درباره فرآورده یا فرآیندی در واقعیت را دنبال می­کند. به عبارت دقیق­تر، تحقیق کاربردی تلاشی برای پاسخ دادن به یک معضل و مشکل علمی است که در دنیای واقعی وجود دارد (خاکی، 1383، 94).

ازجهت روش استنتاج:

این تحقیق از نوع توصیفی – تحلیلی می باشد. تحقيق توصيفي آنچه را که هست بدون دخل و تصرف توصيف و تفسير مي‌کند. اين نوع از تحقيق شامل جمع‌آوري اطلاعات به منظور آزمون فرضيه يا پاسخ به سوالات مربوط به وضعيت فعلي موضوع مورد مطالعه مي‌باشد. روش تحقيق مورد استفاده در این تحقیق به دلیل اینکه متغیر مستقل به وسیله محقق دستکاری نمی شود از نوع تحقیقات توصیفی (غیر آزمایشی) می باشد.

از نظر طرح تحقيق:

از آنجا که به منظور بررسی روابط علی ممکن، از داده های قدیمی و اطلاعات تاریخی استفاده، جمع‌آوري و تجزيه و تحليل‌ مي‌شود و روابط علی پس ازوقوع، مورد بررسی قرار می گیرند طرح تحقیق از نوع پس رویدادی ( علی–مقایسه ای) می باشد.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سوالات تحقيق:

الف ـ سوال اصلی

چه رابطه­ای بین هزينه­هاي ورودي و نسبت سودآوري درشرکت­های قلمرو تحقیق وجود دارد؟

ب ـ سوالات فرعی

  1. چه رابطه ­اي بين دوره گردش موجودي كالا و نسبت سودآوری وجود دارد؟
  2. چه رابطه­ اي بین متوسط دوره وصول مطالبات و نسبت سودآوري وجود دارد؟
  3. چه رابطه­ ای بين دفعات واريز بستانكاران ونسبت سودآوري وجود دارد؟
  4. چه رابطه ­ای بين ميانگين صنعت و نسبت سودآوري وجود دارد؟
  5. چه رابطه­ ای بين «SGAE/SALES» و نسبت سودآوري وجود دارد؟

ارزیابی رابطه بین هزينه هاي ورودي شركت ها و نسبت سودآوری آن ها در شرکت های منتخب پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : ارزیابی رابطه بین هزينه هاي ورودي شركت ها و نسبت سودآوری آنها در شرکت های منتخب پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار با فرمت ورد

Author: 92