رابطه تاب بیاری با خودکار اومدی

دانلود پایان نامه

رابطه تاب بیاری با خودکار اومدی

منابع باورهای خودکارآمدی  

به نظر بندورا (1986) اکتساب انتظارات کار اومدی 4 منبع اصلی داره:

الف) دستاوردهای کارکرد: انتظارات مفید بودن در تجربیاتی که شخص در اون مهارت داره ریشه داره. افراد موفق تمایل دارن که انتظارات سطح بالا بسازن. یه بار که انتظارات مفید بودن قوی و بالا ساخته شد احتمال کمی هست که شکستای موقتی تاثیر زیادی برقضاوتهای فرد در مورد قابلیتای خود داشته باشه. برعکس وقتی که انتظارات مفید بودن پایین و ضعیف ساخته شد، موفقیتایی که به شکل گاهگاهی بوجود میان، در قضاوت ادما از قابلیتهای خودشون خیلی موثر نیستن. به هر حال انتظارات سطح پایین می تونن به وسیله موفقیتهای زیاد و تکراری تغییر پیدا کنن. موثرترین و با نفوذترین منبع خودکارآمدی، دستاوردهای عملکرده. افراد در کارا و فعالیتهایی که مشغول می شن نتنیجه اعمالشون رو تفسیر می کنن و از این تفسیرها واسه گسترش باورا وعقاید درباره تواناییشان واسه درگیر شدن در کارا وفعالیتهای بعدی به کار گیری می کنن. معمولا نتایجی که به عنوان یافته های موفق تفسیر می شن، خودکارآمدی رو افزایش میدن و اون دسته که به عنوان یافته های ناموفق تفسیر می شن اون رو کاهش میدن.

ب) تجربه های جانشین : افراد علاوه بر تفسیر یافته های اعمالشون، باورای خودکار آمدیشان رو از راه تجربه جانشینی مشاهده اجرای اعمال بقیه شکل میدن. این منابع اطلاعات از دستاوردای عملکردی ضعیف تره. اما وقتی که ادما از تواناییهایشان مطمئن نیستن یا وقتی که تجربه قبلی محدودی دارن، نسبت به اون حساس تر می شن.تاثیرات مدلسازی به طور ویژه ای به این زمینه مربوط می شه، به ویژه زمانیکه شخص در مورد انجام کاری تجربه قبلی کمی داره. اگه مدلها راههای بهتر انجام کارا رو به افراد آموزش بدن، با اینحال حتی افراد با تجربه وخودکارآمد، خودکارآمدیشان رو در سطح بالایی افزایش میدن. تجربه جانشینی زمانی قدرتمنده که ناظران شباهتایی رو در بعضی ویژگیهای مشاهده شونده ببینن. مشاهده موفقیتای اینجور مدلهایی به مشاهده گر کمک می کنه که تواناییای خود رو باور کنه (اگه اونا می تونن اینجور کاری رو بکنن پس من هم میتونم). یه مدل مهم ومشخص در زندگی یه نفر می تونه به القا کردن باورهای شخصی که راه وروش زندگی رو تحت تاثیر قرار میده کمک کنه.

ج) تشویق کلامی: افراد باورهای خودکارآمدی رو به عنوان نتیجه تشویقها و حمایتهای اجتماعی که از بقیه دریافت میکنن ایجاد می کنن وگسترش میدن. تشویقهای اجتماعی و پیشنهادهای کلامی می تونن به افراد کمک کنن تا تلاش بیشتری به کار ببرن و همت لازم واسه موفقیت رو موندگاری بخشن و این به رشد پیوسته مهارتها وکارآمدی شخصی منجر می شه تشویق کلامی یا قانع سازی کلامی (یعنی اینکه به افراد می گن که اون شخص توانایی رسیدن به هر چیزی رو که می خواد به اون برسه رو داره ) و میتونه کارآیی شخص رو زیاد کنه. این ممکنه از 4 منبع اطلاعاتیِ دیگه عادی تر باشه و معمولا به وسیله والدین، معلمان، همسران، دوستان و پزشکان عمل می شه. واسه اینکه قانع سازی کلامی موثر افتد باید واقعی باشه.

د) حالتهای فیزیولوژیک.

شرایط جسمی و عاطفی مثل اضطراب ،استرس ،انگیزه وشرایط روحی اطلاعاتی رو در مورد باورای خودکارآمدی جفت و جور می کنن. فشارهای روانی و نا آرومی بیشتر به عنوان شاخصای آمادگی واسه شکست تفسیر می شن. هم اینکه خلق فرد هم می تونه تاثیر کلی ای روی باورهای خودکارآمدی داشته باشه.خوشبین و خلق مثبت باورهای خودکارآمدی رو افزایش میدن و ناامیدی و افسردگی باورهای خودکارآمدی رو کاهش میدن (پاجاریز[1]،2002؛ به نقل از ایزدی،1389).

با در نظر گرفتن این چار منبع میشه نتیجه گرفت که تنظیم رفتار به وسیله اهداف از پیش تعیین شده وآگاهانهه. این تعیین هدف شخص تحت نفوذ خود آزمایش فردی قرار داره (بندورا ،1993؛ نک ،1997؛واینر ،1990؛ به نقل از کندری، 1381).

در این قسمت به بررسی سلامت روان و نظریهای جور واجور درباره اون پرداخته می شه.

سلامت روان

اصطلاح سلامت ­روانی، اصطلاحیه که از آن واسه بیان و اعلام کردن هدف خاصی واسه جامعه به کار گیری می­شه. هر فرهنگی طبق معیارهای خاص خود بدنبال سلامت ­روونه. هدف هر جامعه اینه که شرایطی رو که سلامت اعضای جامعه رو تضمین کنه آماده کنه و سلامت­ روان یه تیکه از سلامت کلیه. یه فرد زمانی سلامت ­روانی داره که با شناخت و حفظ ویژگی­های شخصیتی خود رو با محیط تطبیق بده. شناخت خود مجموعه ادراکات و ارزشا افکار و احساسات رو تشکیل می­بده که دلیل آگاهی فرد از موجودیت خود می­شه به این معنی اون می ­فهمد کیست و چیه. در تأمین سلامت روان علاوه بر عوامل ژنتیکی، عوامل محیطی هم اثر زیاد دارن. هر چند شناخت کامل ویژگی­های مربوط به سلامت ­روان تو یه فرد بسیار مشکله ولی زمانی ادما از نظر روانی سالم هستن که خصوصیات شاخص زیر رو داشته باشن:

1- اعتماد به نفس دارن.

از خصوصیات مثبت و برجسته خود به کار گیری می­کنه همونجوریکه به محدودیت­ها و نواقص خود آشنایی دارن. توانایی­های خود رو می­شناسد و بیشترین حد به کار گیری رو می­ برد. واقعیت وجودی خود رو رو نمی­کنن و به ­جای عذرآوری و دلیل­تراشی شکست­ها رو خیلی راحت می­پذیرد و نگرانی به خود راه نمی­بدن.

2- احتیاجات ابتدایی رو خیلی راحت برطرف می­کنه

برآوردن نیازای ابتدایی زندگی به ویژه نیازای جسمی باعث تلاش دائمی در این افراد می­شه و با شناخت واقعیت­ها به­طور واقعی­تری با مشکلات مقابله می­کنن.

3- با بقیه به­دیده خوب می­نگرند

علاوه بر دوست داشتم بقیه به اونا اعتماد می ­کنن. در حفظ روابط بقیه کوشا هستن، محبت خود رو به ­طور مستقیم بیان می ­کنن و واسه اونا دلایل مناسب می­بیاره.

 

4- مسئولیت ­پذیرند

علاوه بر پذیرش مسئولیت مناسب با سن خود مسئولیت کارایی رو که­ خود انجام می­بدن قبول می کنن و از کمی تجربه لذت می­برند و همیشه واسه بهترین نتیجه در تلاش هستن (فرج زاده،1388).

[1] -Pajareyz

Author: 92